کد خبر: 9202
A

دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت:پرداختن به این حقوق، بیانگر مسئولیت پذیری و پاسخگویی دولت تدبیر و امید است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران به نقل از ایرنا، الهام امین زاده در آیین رونمایی از سند منشور حقوق شهروندی افزود: حقوق شهروندی، کرامت و شرافت همه انسان هاست و فضیلت مدنی و تعلق خاطر محسوب می شود.
وی ادامه داد:حقوق شهروندی یکی از اجتماعی ترین، فرهنگی ترین و حقوقی ترین شایسته ها و بایسته های ایران اسلامی به شمار می‌آید.
امین زاده خاطرنشان کرد: احترام به حقوق شهروندان، روابط صمیمی بین دولت و مردم رامطرح می کند و هرچه مسئولان، خود را به رعایت حقوق شهروندی بیشتر ملزم بدانند به همان اندازه به حکمرانی مطلوب، نزدیک تر می شوند.
دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی با بیان رابطه سه وجهی دولت - ملت، ملت - دولت و ملت - ملت، اظهار کرد: حاصل این رابطه ، رفع نابرابری ،ایجاد فرصت، تحقق عدالت و برخورداری از رفاه در حد امکانات دولت است.
وی با بیان اهمیت قائل شدن رئیس جمهوری برای اجرایی شدن حقوق شهروندی تصریح کرد: رئیس جمهوری، نظارت، هماهنگی و پیگیری درخصوص حقوق شهروندی را ایجاد و مرجعیتی برای آن تعیین کردند و به من ماموریت دادند برنامه ای برای امور حقوق شهروندی در نظر بگیرم.
امین زاده، تحقق حقوق شهروندی را فرایندی مبتنی بر جامع نگری دانست و تاکید کرد: اجرای حقوق شهروندی به دور از شتاب زدگی، شعار زدگی و سیاسی کاری، پایداری نظام اجتماعی کشور را تضمین می کند.
دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی با تاکید بر لزوم هماهنگی و هم افزایی برای تحقق حقوق شهروندی اظهار کرد: دستگاه های اجرایی، سازمان های مردم نهاد، شهروندان، بخش خصوصی و نظام حقوقی کشور باید تقویت مفاهمه و گفت و گو در این خصوص داشته باشند.
امین زاده، چهار حوزه مهم حقوق شهروندی را آموزش و فرهنگ سازی، ایجاد گفتمان، نظارت و پایش و شناسایی قوانین معارض حقوق شهروندی برشمرد و خواستار رسمیت پیدا کردن این سند به عنوان پیوست قانون اساسی شد تا همه دولت ها آن را نصب العین خود قرار دهند.
به گزارش ایرنا در آیین رونمایی از منشور حقوق شهروندی ، که هم اکنون در محل سالن اجلاس سران در حال برگزاری است، حسن روحانی ، رئیس جمهوری ، تنی چند از وزرا، حقوقدانان و نخبگان، نمایندگان سازمان های مردم نهاد، نمایندگان أدیان توحیدی و جمعی از شهروندان حضور دارند.

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر