کد خبر: 9329
A
قرایی مقدم در گفت و گو با دیده بان ایران مطرح کرد:

اصولا شب یلدا یکی از کهن ترین رسوم کشور ما است و به روایتی زیر بنای جشن کریسمس و عید مسیحیان است، یعنی قبل از جشن کریسمس، آیین جشن یلدا را برگزار می کنیم.

اصولا شب یلدا یکی از کهن ترین رسوم کشور ما است و به روایتی زیر بنای جشن کریسمس و عید مسیحیان است، یعنی قبل از جشن کریسمس، آیین جشن یلدا را برگزار می کنیم.

قرایی مقدم درخصوص فلسفه شب یلدا خاطر نشان کرد: فرهنگ اصیل ایرانی از چندین هزار سال قبل برای بالا بردن سطح ارتباطات و پیوندهای اجتماعی مردم با یکدیگر، ایجاد همدلی و همزبانی جشن‌های باستانی مختلفی دارد که نسل به نسل منتقل شده است.

این جامعه شناس اظهار کرد: این شب فرصتی است برای پیوند و انسجام بیشتر میان اعضای خانواده،  برگزاری شب یلدا باعث می‌شود پیوندهای معنوی و وابستگی‌های عاطفی به ویژه در خانواده‌های شهری افزایش یابد.

وی با اشاره به اهمیت شب یلدا در بین اقوام مختلف اظهار کرد: جشن شب یلدا با توجه به وضعیت اقلیمی، طبقه بندی قشر جامعه و وضعیت اقتصادی جامعه برگزار می شود و برگزاری شب یلدا به سنت هر شهری بر می گردد و به نظر بنده  در کنارهم بودن این روز خاطره انگیز است.

این جامعه شناس به تجمل گرایی در برگزاری جشن شب یلدا اشاره کرد و گفت: بسیاری از افراد فراموش کرده اند که منظور از برگزاری جشن شب یلدا دور هم بودن و از حال روزو یکدیگر با خبردار شدن است نه اینکه جشن یلدا را در بین اقوام به صورت خودنمایی اجرا کنند و همبستگی اجتماعی را فراموش کنند.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری جشن شب یلدا به منظور همدلی و همزبانی در بین اقشار جامعه است، خاطر نشان کرد: هدف از دورهمی در روز یلدا این است که پیوند و همبستگی اجتماعی را در بین اقوام ایجاد کنیم و از کنار هم بودن ها لذت ببریم.

قرایی مقدم تصریح کرد: پیوندهای ازدواج در بین اقوام و خویشاوندان در این روز ممکن است بسیار اتفاق بیفتد و حتی کینه ها  هم در این دورهمی ها از بین می رود.

کاهش خودکشی در شب یلدا

این جامعه شناس با تأکید بر اینکه احساس تنهایی و غربت در میان خانواده‌های شهرنشین افزایش یافته است، گفت‌:‌ یلدا فرصتی است برای پالایش فکر و روح و انتقال میراث فرهنگی از نسل گذشته به نسل آینده حتی دورهم جمع شدن اعضای فامیل در چنین مراسم‌هایی می‌تواند بیماری‌های روحی و افسردگی‌، خودکشی و ارتکاب جرم را کاهش می دهد.

قرائی مقدم اذعان داشت: اعضای خانواده فرصت شب یلدا را با گذراندن در فضای مجازی از دست ندهند و این شب را فرصتی بدانند برای بهره بردن از لذت کنار هم بودن و شب یلدا فرصتی است برای دور هم جمع شدن اعضای خانواده  در کنار یکدیگر.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر