کد خبر: 9468
A

بیشترین تعداد مرگ ناشی از گاز منواکسید کربن در سال 86 بوده و طبق آمار رسمی سازمان پزشکی قانونی در سال 86 هزار و 24 نفر در کشور به دلیل استنشاق گاز منو اکسید کربن جان خود را از دست دادند.

رئیس کارگروه پیشگیری از مرگ‌های خاموش کشور از افزایش 33 درصدی مرگ ناشی از گاز منواکسید کربن نسبت به سال گذشته در کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، جواد نوفرستی چهارشنبه‌شب در همایش پیشگیری از مرگ‌های خاموش اظهار داشت: هر وسیله حرارتی با نفت و گاز احتراق آن کامل باشد گاز منو اکسید کربن تولید نمی‌شود و بدسوزی، احتراق ناقص، پریدن شعله و آبی نبودن شعله مهم‌ترین روش‌های تشخیص احتراق ناقص در وسایل حرارتی است.

رئیس کارگروه پیشگیری از مرگ‌های خاموش کشور با تأکید بر رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از ورود گاز منواکسید کربن، بیان کرد: طی میانگین 10 سال گذشته سالانه 800 نفر به دلیل گاز گرفتی در کشور جان خود را از دست می‌دهند.

نوفرستی ادامه داد: بیشترین تعداد مرگ ناشی از گاز منواکسید کربن در سال 86 بوده و طبق آمار رسمی سازمان پزشکی قانونی در سال 86 هزار و 24 نفر در کشور به دلیل استنشاق گاز منو اکسید کربن جان خود را از دست دادند.

وی با بیان اینکه از سال 82 الی 86 به صورت میانگین سالانه 15 درصد مرگ ناشی از گرفتگی افزایش یافته است، تصریح کرد: در سال‌های 93 و 94 تعداد گاز گرفتی 626 نفر بوده و این تعداد کمترین گاز گرفتی طی ده سال گذشته بوده است.

رئیس کارگروه پیشگیری از مرگ‌های خاموش کشور با بیان اینکه از ابتدای امسال تا آبان 227 نفر به دلیل گاز ناشی از منواکسیدکربن جان خود را از دست داده‌اند، بیان کرد: طی مدت هفت ماه نخست امسال تعداد مرگ ناشی از گاز گرفتی نسبت به سال گذشته 33 درصد افزایش یافته است.
نوفرستی با اشاره به افزایش 50 درصدی مرگ ناشی از گاز منواکسیدکربن در ماه‌های فروردین و اریبهشت امسال، یادآور شد: اگر سازمان‌های مرتبط و مردم همکاری نکنند قطعاً امسال آمار مرگ ناشی از گاز منواکسیدکربن نسبت به سال 86 افزایش می‌یابد.

وی افزود: در شب یلدای امسال 10 از هموطنان ما به دلیل استنشاق گاز منواکسیدکربن جان خود را از دست دادند.

رئیس کارگروه پیشگیری از مرگ‌های خاموش کشور با بیان اینکه رسانه‌ها باید نسبت به آگاهی بخشی به مردم وظایف خود را به‌خوبی انجام دهند، تصریح کرد: گاز منواکسیدکربن علاوه بر مرگ برخی افراد برای سایر مبتلایان نیز در طول زندگی آثار زیان باری مانند مسمومیت، نابینایی و ناشنوایی ایجاد می‌کند.

نوفرستی با اشاره به تشکیل رئیس کارگروه پیشگیری از مرگ‌های خاموش در کشور، بیان کرد: این کارگروه از سال 86 با مجوز رسمی وزارت فعالیت خود آغاز کرده و با همکاری دستگاه‌های مرتبط برنامه آموزش، سمینار و اجرای درست قانون را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی یادآور شد: اگر سازمان‌های مؤثر مسؤولیت‌های قانونی خود را انجام دهند قطعاً از وقوع اینگونه حوادث پیشگیری می‌شود.

منبع: فارس

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر