کد خبر: 16175
A

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن تاکید بر ضرورت وجود جدول شماره ۱۷ لایحه بودجه سال 96، خواستار تمرکز سیاست‌گذاری‌های فرهنگی در کشور شد./ باید از فعالیت‌های همه نهادهای فرهنگی چه دولتی و چه غیر دولتی حمایت کرد

سیدرضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تایید فعالیت‌های غیر متمرکز فرهنگی دولت و نهادهای غیردولتی، خواستار سیاست‌گذاری‌های واحد در این عرصه شد.

جدول شماره ۱۷ لایحه بودجه سال 96 که به موسسات و نهادهای غیر دولتی اختصاص دارد، از مدتی قبل بسیار بحث برانگیز شده است.

ابتدا قرار شد کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ٩٦، موسسات و سازمان‌های نظارت‌ناپذیر در جدول شماره ١٧ این لایحه را حذف کند اما با رای بالای اعضای این کمیسیون به عدم حذف این موسسات و سازمان‌ها، یک سال دیگر هم به عمر این جدول اضافه شد.

این همان جدولی است که موسسات و نهادهای غیردولتی بسیاری در قالب آن، سالانه بخشی از بودجه فرهنگی را به خودشان اختصاص می‌دهند، بدون آنکه در قبال آن پاسخگو باشند.

در حالی‌که این جدول لایحه بودجه هنوز در صحن مجلس مورد بررسی قرار نگرقته است، در حاشیه یکی از جلسات هیئت دولت، پرسش‌هایی را در همین ارتباط با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در میان گذاشتیم.

سیدرضا صالحی‌امیری درباره انتقادها به جدول شماره ۱۷ لایحه بودجه 96 و اختصاص اعتبارات دولتی به برخی موسسات فرهنگی خاص اظهار کرد: «ما در ایجاد این جدول هیچ دخالتی نداشتیم. اما شخصا معتقدم باید از همه نهادهای فرهنگی در ایران حمایت کرد.»

او در پاسخ به چند دستگی در اجرای سیاست‌های فرهنگی کشور گفت: «اینکه همه فعالیت‌های فرهنگی در کشور در یک دستگاه متمرکز شود، عملا ناممکن و نامطلوب خواهد بود، بنابراین مطلوب این است که سیاست‌گذاری‌ها واحد اما فعالیت‌ها غیر متمرکز باشد.»

عضو کابینه دولت تدبیر و امید یادآور شد: «معتقدم وجود جدول شماره ۱۷  در لایحه بودجه ضرورت دارد اما باید در سطح سیاست‌گذاری فرهنگی یک تمرکزی در سطح کشور شکل بگیرد.»

صالحی امیری تاکید کرد: «به عنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقدیم باید سازمان‌دهی، ساماندهی و تمرکز در سطح سیاست‌گذاری فرهنگی در تمام نهادهای دولتی و غیردولتی شکل بگیرد تا در قالب چند مجموعه منسجم فرهنگی، هم افزایی داشته باشند.»

 

منبع: خبرآنلاین

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر