کد خبر: 17845
A

دسترسی به آرشیو 6000 قطعه‌ای «باب دیلن» برای محققان و دانشمندان میسر شد.

دیده بان ایران - «هالیوود ریپورتر» نوشت: بازدید از آرشیو «باب دیلن» در اوکلاهما که دربردارنده ۶۰۰۰ قطعه ضبط شده، فیلم، ترانه‌های منتشر نشده و... از این خواننده و ترانه‌سرای آمریکایی است، برای محققان ممکن شد.

گفته می‌شود؛ این امکان برای مردم عادی هم تا دو سال دیگر میسر می‌شود.

این آرشیو در مرکز «هلمریش» موزه «گیلکریس» اوکلاهما واقع شده است. در این مکان بیش از ۱۰۰۰ قطعه که «دیلن» طی شش دهه فعالیت هنری خود ضبط کرده، گردآوری شده است.

«باب دیلن» از نگاه بسیاری، تاثیرگذارترین چهره در تاریخ موسیقی آمریکاست. برخی از ترانه‌های او توسط خوانندگان مشهور دوباره‌خوانی شده‌ که از جمله آن‌ها می‌توان به «از فراز برج دیدبانی» که توسط «جیمی هندریکس» اجرا شده است، اشاره کرد.

او در پدیدار شدن سبکی در موسیقی به نام «راک بومی» در اواسط دهه ۶۰ بسیار تاثیرگذار بود و به «شکسپیر» هم‌نسلان خود شهرت یافت.

«دیلن» در پنج دهه‌ اخیر در موسیقی آمریکا یک پدیده بوده است. این هنرمند اواخر سال گذشته جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۶ را از آن خود کرد و اعطای این جایزه به او، حواشی بسیاری را به‌ دنبال داشت.

او پس از جنجال‌های فراوان طی پنج ماه‌ گذشته، تا چند روز دیگر جایزه نوبل را در مراسمی کوچک و تنها با حضور اعضای آکادمی سوئدی نوبل، در استکهلم دریافت می‌کند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر