کد خبر: 30683
A
روایت فیلمسازان از اکران‌های خیریه

حسین شهابی: اولویت ما آزادی یک مادر با دو بچه معلول است

دیده بان ایران:  برنامه اکران خیریه فیلم «آزاد به قید شرط» پنجشنبه در سینما آزادی برگزار می‌شود. این خبر را حسین شهابی، تهیه‌کننده و کارگردان، در اختیار «شهروند» قرار داد. مطابق گفته حسین شهابی، این برنامه به این دلیل تکرار خواهد شد که در اکران دو روز پیش «آزاد به قید شرط» برخی از مشکلات فنی روی داده بود.

یکشنبه‌شب، در برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده، عوامل فیلم «آزاد به قید شرط» به پردیس چهارسو رفتند و در برنامه‌ای خیریه شرکت کردند که به همت انجمن حمایت زندانیان مرکز برگزار شد. بنا بر گزارش‌های منتشرشده، این برنامه سومین اکران مردمی «آزاد به قید شرط» در حمایت از خانواده زندانیان بوده است.

در این مراسم، نماینده دادستان کشور و رئیس انجمن حمایت از خانواده زندانیان ضمن تقدیر ویژه از حسین شهابی، کارگردان فیلم، با ارایه حکم رسمی، امیر جعفری و لیلا اوتادی را به‌عنوان سفیران آزادی زندانیان کشور معرفی کردند. این برنامه‌ها برای آزادسازی زندانیان مالی دربند ادامه خواهد یافت و بنابر آنچه شهابی به «شهروند» گفته، قرار است به‌صورت هماهنگ در روز و ساعت مشخصی، به‌صورت ویژه در سراسر کشور انجام شود. طبق روال این برنامه‌ها، کلیه عواید حاصل از فروش بلیت «آزاد به قید شرط» توسط انجمن حمایت زندانیان مرکز و نماینده ویژه تهیه‌کننده فیلم برای آزادی زندانیان مالی غیرعمد یا حمایت از خانواده آنها صرف خواهد شد. در برنامه یکشنبه‌شب، برخی ایرادات فنی باعث شده است که خیرین نتوانند کمک‌های خود را به این موضوع اختصاص دهند.

مهران منتظر، مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز درباره مختصات این انجمن گفته بود: این انجمن بیش از ۵‌هزار خانواده زندانی را تحت پوشش دارد که رسیدگی به وضع معیشتی این خانواده‌ها در نبود سرپرست خانواده با حمایت نیکوکاران مرتبط با انجمن انجام می‌شود. مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز تأکید کرد: همه باید به این نکته توجه کنیم که حساب فرد زندانی از خانواده وی جداست و نباید اجازه بدهیم در دوران حبس سرپرست خانه، خانواده وی درگیر آسیب‌های اجتماعی و مشکلات معیشتی شوند. تهیه‌کننده و کارگردان «آزاد به قید شرط» نیز در گفت‌وگو با «شهروند» از همه ایرانیان خواست در این اقدامات اجتماعی شرکت کنند. او ‌گفت: مردم باید بدانند این اقدامات حاکمیتی نیست و جنبه مردمی دارد.

یک ابهام

چند سالی از ماجرای اجرای خیریه و انتقادات به آن می‌گذرد. اجراهایی که برخی دانسته یا نادانسته انتقادات تندی به آن مطرح کرده و این سوال را داشتند که مسیر هزینه‌کرد منابع حاصل از آن چه مشخصاتی دارد. پیش از این برخی از تئاترها یا فیلم‌ها به‌صورت خیریه و با این شعار که قرار است کمک‌های حاصل از آن به فلان بخش از جامعه آسیب‌دیده اختصاص یابد، موجی از نقدها و حتی اعتراضات را به دنبال داشت که باید شفافیت کافی در این موضوعات وجود داشته باشد. حالا مصطفی کیایی، نویسنده و کارگردان «خط ویژه» و «بارکد» که اکران‌هایی برای حمایت از زندانیان داشته در گفت‌وگو با «شهروند» به این ابهامات پاسخ داده است. کیایی درباره اکران حمایتی بارکد در ‌سال ١٣٩٥ گفت: موضوع برای آنچه ما انجام دادیم، کاملا مشخص است. آن زمان یکی از «ان.جی.او»ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) پیگیر آزادی افراد خاصی بود. دقیقا به ما نام فرد مشخصی را دادند و در زمان برگزاری مراسم هم نماینده دادستانی و انجمن حمایت از زندانیان و نماینده‌ای از نیروی انتظامی، ... حضور داشتند. پایان اکران در آن روز هم هرچه درآمد کسب شد به حساب مشخصی واریز شد.

به گفته کارگردان «خط ویژه»: ما در دو فیلم خط ویژه و بارکد این نوع اکران‌ها را برگزار کردیم و البته باید تأکید کنم که ما به صورت عمومی این اقدام را برای زندانیان انجام ندادیم بلکه افراد مشخصی به ما معرفی شدند که یکی از آنها همان موردی بود که در برنامه ورزشی ٩٠ مطرح شد و عادل فردوسی‌پور هم پیگیر ماجرا بود و برخی از هنرمندان هم پیگیر آن موضوع شدند. ما هم مراسمی برای حمایت مالی از او برگزار کردیم و فیلم خط ویژه را نمایش دادیم. کارگردان «بارکد» افزود: در فیلم بارکد هم با حضور تمام نمایندگان قانونی که از نهادهای مرتبط حضور داشتند، برنامه برگزار و همان روز هم درآمد به حساب مشخص واریز شد. او تأکید کرد: اصلا ما خودمان به‌طور مستقیم در جریان مالی این برنامه دخالتی نداریم، بنابراین همه چیز شفاف است.

تکرار یک برنامه

حسین شهابی تهیه‌کننده و کارگردان «آزاد به قید شرط» هم در پاسخ به این ابهامات به «شهروند» گفت: موضوع برگزاری این برنامه‌ها البته به فیلم ما ربط ندارد و از زمان‌های گذشته مطرح و در بخش‌‌های مختلف هنر هم مرسوم بوده است. او در چگونگی اجرای برنامه گفت: این مراسم به این صورت برگزار شد که دوستانی از «انجمن حمایت زندانیان مرکز» اجرایش را برعهده داشتند و خودشان سالن گرفتند و بقیه مراحل را هم خودشان اجرا کردند.

تهیه‌کننده «آزاد به قید شرط» افزود: زمانی که ما خواستیم این اقدام را انجام دهیم، مسئولان این انجمن و دست‌اندرکاران لیستی را آوردند که این افراد زندانیان مالی و غیرعمد هستند که گرفتاری‌هایی دارند و ما هم اولویتی انتخاب نکردیم و گفتیم فرقی ندارد ما که کسی را نمی‌شناسیم، اما الان اولویت‌مان آزادی یک خانم با بدهی ٤٠‌میلیون تومان است که دو بچه معلول دارد که فعلا همسایه‌ها از آنها نگهداری‌ می‌کنند.

شهابی در پاسخ به این سوال که «پیش از این در مقاطعی وقتی موضوع اکران یا اجرای خیریه انجام شده، بعدش برخی انتقادات کرده‌اند که چرا مشخص نیست کمک‌های مالی کجا هزینه می‌شود یا از اساس چه می‌شود؟» گفت: من بعید می‌دانم هنرمندی اصیل داشته باشیم که بخواهد از این موضوع سوء‌استفاده کند. اگر هم مواردی بوده، قطعا جزو مواردی است که خودسر انجام شده است، والا خود انجمن حمایت از زندانیان مرکز (در تهران) اجرای کار را برعهده می‌گیرد و کمک‌های مالی را دریافت می‌کند و بنابر اولویتی که طرح مشخص شده، هزینه می‌کنند».

او در ادامه افزود: البته این را هم توجه داشته باشید که طی چند ‌سال اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی گاهی این برنامه‌ها با توفیق همراه نیست و من یادم هست که ‌سال گذشته، یکی از دوستان تئاتری من اجرای خیریه برگزار کرده بود و به دلیل همین مشکلات مالی که مردم دست به گریبانند، مبلغ قابل توجهی جمع‌آوری نشده بود. به همین دلیل خیلی هم نباید قضاوت کرد، چون گاهی موضوع این‌طور است.»

شهابی در پاسخ به سوالی درباره انتخاب دو سفیر آزادی در برنامه یکشنبه‌شب و اکران حمایتی فیلم «آزاد به قید شرط» و اقداماتی که آنها باید انجام دهند، گفت: انتخاب سفیران آزادی توسط انجمن حمایت زندانیان مرکز، برای این است که مردم بیشتر به این موضوع توجه کنند. یکی از کارهایی که سفیران آزادی انجام خواهند داد، این است که در برنامه‌هایی که این انجمن برگزار خواهند کرد، شرکت می‌کنند تا بتوانند حمایت‌های بیشتری جذب کنند. موضوع دیگر این است که در آزادی افراد از زندان مشارکت خواهند کرد و مثلا در برنامه آزادی آنها از زندان، با تشریفات خاص حضور پیدا می‌کنند تا حمایت مردم و حتی هنرمندان را جلب کنند و مشارکت آنها را در آزادی زندانیان افزایش دهند.

کارگردان «آزاد به قید شرط» اعلام کرد؛ برنامه یکشنبه‌شب به دلیل برخی از مشکلات فنی دوباره در روز پنجشنبه در سینما آزادی برگزار خواهد شد. او گفت: ما می‌خواهیم در یک روز و ساعت مشخصی برنامه را در سراسر کشور آزاد کنیم.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر