کد خبر: 56608
A

بخشی از یک گل نوشته به خط میخی و مُهر استوانه­‌ای کتیبه­ داری به خط میخی در تپه خیبر روانسر کرمانشاه کشف شد.

به گزارش دیده بان ایران؛ سجاد علی­بیگی (سرپرست هیات مشترک بین‌­المللی کاوش‌­های باستان­شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه و دانشگاه کپنهاگ دانمارک در تپه خیبر روانسر) با اعلام خبر کشف کشف گل نوشته و مُهر استوانه‌ای با نوشته‌هایی به خط میخی گفت: تپه تاریخی خیبر در باستان­شناسی منطقه بسیار با اهمیتی است و با تداوم پژوهش‌­ها و کشفیات آینده می­‌توان به اطلاعات مهمی در خصوص هزاره­‌های دوم و اول پیش از میلاد غرب ایران دست پیدا کرد.

 

این باستان شناس درباره مهمترین یافته­‌های باستان­شناسی در این تپه گفت: بخشی از یک گل نوشته به خط میخی  و مُهر استوانه‌­ای کتیبه­‌داری به خط میخی، در حال حاضر مهمترین یافته­‌های باستان­شناسی منقول این محوطه تاریخی است و نشان می‌دهد حداقل بخشی از مردمانی که در اینجا زندگی می­‌کردند در بیش از سه هزار سال پیش دارای سواد خواندن و نوشتن بوده­ و در این راستا برای انتقال پیام­‌های خود از خط میخی استفاده کرده‌­اند.

 

این عضو هیات علمی گروه باستان­شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه افزود: قدیمی‌­ترین یافته‌­های سطحی تپه متعلق به هزاره پنجم پیش از میلاد است، اما در حال حاضر یافته‌های کاوش راس تپه مربوط به دوره اشکانی (کمی بیش از دو هزار سال پیش) است و با ادامه کاوش­‌ها در لایه­‌های پائین‌­تر، یافته­‌های قدیمی‌­تری به دست خواهد آمد.

 

علی­بیگی اظهار داشت: بر اساس کاوش‌­ها جدیدترین لایه سکونتی در تپه خیبر به دوره اشکانی باز می­‌گردد و حدود دو هزار سال قدمت دارد.

 

وی افزود: در استقرار این دوره بقایای دو لایه ساختمانی که با خشت ساخته شده آشکار شده است که بخشی از یک بنای ستوندار با جرزهای آجری، حیاط سنگ فرش شده، چاه، ساختمان­‌های خشتی بخشی از دستاوردهای کاوش این فصل است. به گفته وی،  به نظر می­‌رسد ساختمان‌­های کاوش شده بقایای ساخت و سازهای روستائی دوره اشکانی نیست و احتمالا در این بخش از محوطه خانه خان یا حاکم منطقه در دوره اشکانی وجود داشته است.

 

علی­بیگی گفت: طی این کاوش­‌ها علاوه بر مطالعه بقایای معماری و سفال، گروه باستان­شناسی بقایای استخوان‌های جانوری را نیز جمع­ آوری کرده و با کمک متخصصین باستان­ جانورشناسی درصدد هستند تا الگوی تغذیه و نوع دام نگهداری شده یا جانوران شکار شده و مورد استفاده ساکنان این محوطه باستانی مورد شناسائی قرار گیرد.

 

او افزود: هیات در تلاش است تا به کمک متخصصین باستان گیاه­شناسی به بررسی پوشش گیاهی منطقه پرداخته و به الگوی معیشتی ساکنان این محوطه در هزاران سال پیش پی ببرند.

 

او گفت: هیات باستان­شناسی برای درک برخی از مسائل باستان­‌شناسی منطقه نیازمند است تا در کنار کاوش‌ها، بررسی باستان شناسی در جنوب شهرستان روانسر انجام دهد تا وضعیت پراکندگی استقرارها، کارکرد احتمالی هر یک از آنها و سلسله مراتب آنها (مرکز یا پیرامون بودن) آنها مشخص شود.

 

وی در ادامه افزود:  امیدواریم بتوانیم کاوش­‌ها را در سال­‌های آتی ادامه دهیم تا تاریخ فرهنگی و سیاسی این منطقه را بازسازی کرده و با حفظ و ارائه یافته­‌های کاوش­‌ها زمینه جذب گردشگر را در این بخش از غرب ایران و استان کرمانشاه فراهم کنیم.

 

برنامه کاوش باستانی تپه خیبر روانسر در کرمانشاه با مجوز سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر