کد خبر: 59520
A

بنیاد سینمایی فارابی به انتشار خبری با عنوان «دستمزد چند میلیونی سینماگران اپوزیسیون و مستقل از دولت» واکنش نشان داد.

به گزارش دیده بان ایران؛ بنیاد سینمایی فارابی به ادعاهای روزنامه کیهان که در مطلبی با عنوان «دستمزد چند صد میلیونی سینماگران اپوزیسیون و مستقل از دولت!» منتشر شده بود، جوابیه‌ای منتشر کرد. در جوابیه بنیاد سینمایی فارابی آمده است: 

«۱. به نظر می‌رسد سیاست شفاف‌سازی حمایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد سینمایی فارابی، از سوی روزنامه کیهان فرصتی برای درج دیدگاه‌های خود در قالب اشتباهات ظاهرا سهوی و تسویه‌حساب سیاسی با چهره‌های  فرهنگی و هنری کشور و در نهایت زیر سوال بردن حمایت از سینمای نوین ایران شده است.

۲. بنیاد سینمایی فارابی برای حضور سازندگان فیلم‌ها در رویدادهای معتبر بین‌المللی مطابق ضوابط و آیین‌نامه‌های مرتبط، در برخی موارد، کمک هزینه سفر عوامل اصلی مانند تهیه‌کننده یا کارگردان را تامین می‌کند؛ از جمله به سرکار خانم رخشان بنی‌اعتماد، فیلمساز ارزشمند سینمای ایران، برای حضور در رویداد سینمایی جشنواره فیلم‌های آسیایی رم (دوم تیر ۱۳۹۷) مبلغ ۱۲/۱۰۰/۰۰۰ ریال (معادل یک میلیون و دویست و ده هزار تومان) کمک هزینه سفر پرداخت شده است. حب و بغض سیاسی نباید در خواندن اعداد، رسانه‌ای را دچار اشتباه کرده و یک میلیون و دویست و ده هزار تومان را چندین برابر کرده و صد و بیست و یک میلیون تومان بخواند و این ادعا را در قالب خبر بنویسد!

۳. هیچ یک از هنرمندان و سینماگران از دولت و در این مورد، از بنیاد سینمایی فارابی دستمزد دریافت نمی‌کنند. هنرمندان و سینماگران در پروژه‌هایی که در راستای اولویت‌های فرهنگی کشور باشد، می‌توانند مشارکت بنیاد سینمایی فارابی را پس از طی مراحل لازم، درخواست کنند. مانند پروژه نگارش پنج فیلمنامه سینمایی در موضوعات اجتماعی و کارآفرینی، درباره شخصیت‌های کارآفرین و ارزش‌آفرین موفق ایرانی، که توسط گروهی از فیلمنامه‌نویسان کشور در حال نگارش است.

۴. بهره‌مندی فیلمسازانی چون: آقایان علیرضا رئیسیان، محمدعلی سجادی، احمد حامد و دیگران از «وام» یا «مشارکت» در پروژه‌های سینمایی، مبتنی بر شیوه‌ها و رویه‌های قانونی و حرفه‌ای است که بارها توضیح داده شده و فقط در صورتی که کسی یا کسانی بخواهند واقعیت را دگرگون‌ جلوه دهند، این توضیحات را نادیده خواهند گرفت.

۵. شفاف‌سازی فرصتی برای نقد و بررسی منصفانه توسط افکار عمومی و به تبع آن ارتقای فعالیت‌ها و تصمیم‌ها؛ و نه برخوردهای سلیقه‌ای و جناحی است.»

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر