کد خبر: 127735
A

شورای شهر واشنگتن، پایتخت ایالات متحده به اتفاق آرا قطعنامه به رسمیت شناختن نوروز به عنوان یک ''رویداد فرهنگی و تاریخی '' را تصویب کرد

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ شورای شهر واشنگتن، پایتخت ایالات متحده به اتفاق آرا قطعنامه به رسمیت شناختن نوروز به عنوان یک «رویداد فرهنگی و تاریخی» را تصویب کرده است.

به گزارش بی‌بی سی، بر اساس این قطعنامه که در رای گیری روز سه‌شنبه اول مارس به تصویب رسید، «نوروز یک جشن باستانی با قدمت ۳۰۰۰ سال است.»

قطعنامه شورای شهر واشنگتن به نقل از سازمان ملل متحد، نوروز را جشنی دانسته که به وسیله «۳۰۰ میلیون نفر در ایران، افغانستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان» و دیگر نقاط جهان گرامی داشته می‌شود.

بر این اساس، نوروز به وسیله پیروان همه ادیان از جمله مسلمان‌ها، مسیحیان، زرتشتی‌ها، بهاییان، کلیمیان و حتی افراد بی‌دین جشن گرفته می‌شود و به نژاد و قومیت خاصی ربط ندارد.

در این قطعنامه نوشته شده است: «نوروز به وسیله جمع بزرگی از پناهجویان افغان جشن گرفته می‌شود که به تازگی وارد ایالات متحده شده‌اند و بسیاری از آن‌ها در واشنگتن و اطراف آن سکونت گزیده‌اند.»

نگار مرتضوی، از اعضای نایاک که از پیشنهاد دهندگان قطعنامه نوروز به شورای شهر واشنگتن است، گفت: «پایتخت آمریکا و حومه‌اش، محل زندگی جمعیت بزرگ و متنوعی از ایرانیان آمریکاست و نوروز، نقطه اتصال همه ماست.»

نیکی اخوان، استاد دانشگاه کاتولیک در واشنگتن و از دیگر پیشنهاددهندگان قطعنامه نوروز هم گفت: «خوشحالیم که شورای شهر واشنگتن با ما همکاری کرد تا این مناسبت فرهنگی و تاریخی را به رسمیت بشناسد. امیدواریم دیگر ایالت‌ها و شهر‌های آمریکا هم نوروز را به رسمیت بشناسند.»

سازمان ملل متحد جشن نوروز را در فهرست میراث فرهنگی بشر قرار داده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر