کد خبر: 140716
A

واکنش‌ها به ساخت معبد مجلل هندوها در امارات چه بود؟

مخالفان افتتاح اولین عبادتگاه هندوها در دبی گفته‌اند این اتفاق در حالی رخ داد که مسلمانان در هند از سوی هندوهای افراطی با فشار و بازداشت و تخریب خانه ها و حملات گسترده‌ای روبه رو هستند اما دولت امارات انتقادی از این موضوع نمی‌کند.

واکنش‌ها به ساخت معبد مجلل هندوها در امارات چه بود؟

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ افتتاح اولین عبادتگاه هندوها در دبی با واکنش های موافق و مخالف مختلفی روبه رو شده است.

برخی مخالفان گفته اند این اتفاق در حالی رخ داد که مسلمانان در هند از سوی هندوهای افراطی با فشار و بازداشت و تخریب خانه ها و حملات گسترده ای روبه رو هستند اما دولت امارات انتقادی از این موضوع نمی کند.

سفارت هند در امارات عکس هایی از این معبد را منتشر کرد و نوشت: "خبرهای خوشحال کننده برای جامعه هندو در امارات . معبد هندو در دبی امروز افتتاح انجام می شود. این معبد در خدمت برنامه های دینی جامعه بزرگ هندوهای مقیم در امارات است.

وزیر تسامح و همزیستی امارات (شیخ نهیان) و سفیر هند در امارات (سنجای سودهیر) در مراسم افتتاحیه این معبد حضور داشتند.

هزینه ساخت این معبد هندوها 16 میلیون دلار و مساحت آن 2300 متر مربع است و ظرفیت میزبانی یک هزار نفر را دارد. معبد در منطقه بندری "جبل علی" دبی ساخته شده است.

سفیر هند از دولت امارات برای حمایت از 3.5 میلیون هندی مقیم امارات تشکر کرد.

یک روحانی مصری و نماینده سابق پارلمان این کشور (محمد الصغیر) از جمله مخالفان این اقدام است. او توییت کرد: "در زمانی که هند علیه مسلمانان خود بدترین عذاب را وارد می کند و مساجد را تخریب و آنها را تحت فشار قرار می دهد دولت امارات بزرگترین معبد هندوها در جهان عرب را افتتاح می کند... به نظر می رسد این اقدام برای تحریک احساسات مسلمان است".

"عبدالله العمادی" نویسنده مطبوعاتی هم در مخالفت نوشت: "وقتی هندوهای افراطی با حمایت و تشویق دولت متعصب مودی {نخست وزیر هند} مساجد اسلامی را در هند تخریب می کنند معند هندوها در امارات به هزینه 16 میلیون دلار ساخته می شود. این غیرعقلانی و بدون توجیه است".

در مقابل، بسیاری هم از این اقدام، استقبال کردند. شماری از فعالان شبکه های اجتماعی گفته اند چون امارات بیش از 3 میلیون نفر دارای دین هندو از شهروندان هندوستان و دیگر کشورها دارد این اقدام مثبت است.

ساخت این معبد هندوها با ترکیبی از معماری اماراتی و هندی در سال 2019 آغاز شد. این نخستین معبد هندوها در ساختمان مستقل در جنوب خلیج فارس است.

قبل از این هم مجموعه ای از مراکز ویژه یهودیان از جمله یک کنیسه، مهدکودک ویژه یهودیان و یک مرکز یهودیان در امارات افتتاح شد.

در کنار محل این معبد خانه بسیاری از هندوها وجود دارد. هندوها بزرگترین جامعه شهروندان خارجی مقیم امارات هستند. (حدود 35 درصد جمعیت امارات)

امارات حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارد که حدود یک میلیون نفر شهروند اماراتی و 9 میلیون نفر بقیه، شهروندان خارجی مقیم هستند. دبی میزبان اقامت بیشترین تعداد خارجی است.

1464153_162

1464165_797

منبع: عصر ایران

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر