کد خبر: 32158
A

گلستان این روزها برای میزبانی از رقابت های کبدی آسیا آماده می شود، این استان شمالی یکی از قطب های کبدی ایران است و در سال های اخیر حضور پرتعداد ورزشکاران زن و مرد آن در تیم های ملی و افتخارآفرینی های فراوان،این ادعا را ثابت می کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، گلستان در رشته کبدی همواره افتخارآفرین بوده و در سال های اخیر علاوه بر آن با تمرکز درحوزه تقویت زیرساخت ها ،توسعه استعدادیابی و تربیت چهره های جدید رشته های مختلف ورزشی، خود را به سطحی قابل قبول از پیشرفت و موفقیت رسانده و جایی را در میان استانهای صاحب سبک ورزش کشور باز کرده است.
حضور 7 ورزشکار گلستانی در تیم ملی کبدی مردان و 5 بانوی ورزشکار در تیم ملی زنان بخشی از توانمندی این استان در حوزه این ورزش است.
و اما در این مسیر پیشرفت ،یکی از مشکلات، کم توجهی به پذیرش میزبانی رویدادهای مهم ورزشی بود ؛ توقعی که جامعه ورزش گلستان به واسطه روند رو به رشد سال های اخیر ، جای خالی آن را به شدت احساس می کرد و اینک با میزبانی از رقابت های آسیایی کبدی توسعه این بخش را نیز آغاز شده است.
گلستان میزبانی از رقابت های کبدی قهرمانی آسیا را پذیرفت تا ظرفیت های بالای استان در تقویت ورزش حرفه ای را ثابت کرده و از این پس به عنوان رقیبی مهم برای استانهای مدعی کشور در بخش میزبانی مسابقات برون مرزی خودنمایی کند.
در این پیوند مدیرکل ورزش و جوانان گلستان بااشاره به روند رو به رشد ورزش استان به خبرنگار ایرنا گفت: افزایش 5 برابری مدال های جهانی ورزشکاران گلستانی در رشته های گوناگون در سه سال اخیر بیانگر رشد مطلوب و انگیزه فراوان آنان برای رسیدن به افتخارات بین المللی است.
بهمن طیبی اظهار کرد: درسال 93 ورزشکاران گلستانی 6 مدال ازمسابقات جهانی کسب کردند که با حمایت، رفع موانع و انجام تمرینات حرفه ای و فراهم کردن زیرساخت های ضروری و لازم این آمار در سال گذشته به 30 مدال رنگارنگ افزایش یافت.
وی بیان کرد: این رشد محسوس مدال آوری در حوزه رقابت های ملی ، آسیایی و جهانی بوده است.
طیبی به میزبانی گلستان از رقابت های کبدی قهرمانی آسیا اشاره کرد و گفت: با حمایت و همراهی استاندار گلستان و دیگر مسئولان استانی و کشور، مقدمات لازم برای این میزبانی فراهم است.
به گفته وی؛ این میزبانی به خوبی ظرفیت های ورزش گلستان و توانایی های استان در برگزاری رقابت های برون مرزی را نشان خواهد داد و آغازگر جریان جدیدی در ورزش استان است.
مدیر کل ورزش و جوانان گلستان افزود: میزبانی از این رویداد مهم آسیایی علاوه بر نمایش استعدادها و ظرفیت های زیرساختی گلستان انگیزه جوانان مستعد استان برای حضور حرفه ای در این ورزش را بیشتر کرده و به تقویت ورزشکاران حرفه ای و مدال آور خواهد انجامید.
وی بیان کرد: حضور 10 کشور مطرح کبدی آسیا در این رقابت ها تاکنون سابقه نداشته و در گذشته همه رقابت ها با تعداد کمتری از تیم ها برگزار می شد که لازم است با میزبانی کامل و شایسته، از اعتبار ورزش استان دفاع کنیم.
به گفته وی؛ همچنین این رقابت ها فرصت مناسبی برای معرفی جاذبه ها، ظرفیت های تاریخی و گردشگری گلستان به تیم های شرکت کننده و میهمانان داخلی و خارجی است.
به گزارش ایرنا توجه به نقش موثر ورزش در کمک به صنعت گردشگری به خصوص درگلستان که با وجود جاذبه های فراوان همچنان استانی محروم مانده از سرمایه های فراوان این صنعت درآمد زا ست ، دیگر هدف مسئولان گلستانی از کمک به میزبانی مطلوب رقابت های آسیایی است.
استاندار گلستان نیز بر لزوم میزبانی مطلوب و لزوم کمک و حمایت هر چه بیشتر دستگاه های استان از این رقابت ها تاکید کرد و گفت: میزبانی از این مسابقات فرصت مناسبی برای نشان دادن ظرفیت ورزش گلستان در بخش های گوناگون است.
سیدمناف هاشمی اظهار کرد: دیپلماسی ورزش؛ کار فرهنگی، شادابی، غرورملی و سرمایه گذاری معنوی است و میزبانی مسابقات بین المللی تاثیر فرهنگی بسیار در استان دارد.
وی بر لزوم همکاری و هماهنگی همه دستگاه های گلستان برای میزبانی شایسته از این رقابت ها تاکید کرد و افزود: میزبانی از این گونه رقابت ها با شرکت کشورهای گوناگون جدای از جنبه ورزشی، می تواند تاثیر فراوانی در زمینه های دیگر مانند گردشگری و رشد درآمدهای اقتصادی استان داشته باشد.
استاندار گلستان افزود: معرفی جاذبه های گردشگری به کشورهای آسیایی حاضر در این رقابت ها و معرفی فرهنگ اصیل ایرانی ، راه ورود گردشگران خارجی را به استان باز خواهد کرد.
هاشمی؛ رونق گردشگری را یکی از برنامه های اصلی گلستان برای رسیدن به توسعه پایدار و افزایش فرصت های شغلی دانست و گفت: این گونه میزبانی ها در رسیدن به این هدف موثر و یک ضرورت آشکار است .
استاندار گلستان افزود: یکی دیگر از دلایل ضروری برای میزبانی شایسته گلستان از رقابت های آسیایی ، نشان دادن توانایی های فنی و تخصصی استان در حوزه ورزش است.
هاشمی بیان کرد: کبدی ریشه های عمیقی در گلستان داشته و نام افتخارآفرینان این رشته همواره با نام گلستان گره می خورد.
رییس فدراسیون کبدی هم به فراهم بودن امکانات و همراهی مسئولان گلستانی برای میزبانی باشکوه از این مسابقات تاکید کرد و گفت: یکی از اهداف فدراسیون محک زدن تیم ایران برای آماده سازی هر چه بهتر و کسب مدال طلا در بازی های آسیایی جاکارتا است.
محمدرضا مقصودلو اظهار کرد: شرکت کنندگان در رقابت های گلستان، تیم های قدرتمند آسیا و جهان هستند که می تواند محک مناسبی برای تیم ایران باشد.
وی به تامین منابع مالی این مسابقات اشاره کرد و گفت: بر اساس تفاهم‌نامه‌ امضا شده با اداره کل ورزش و جوانان گلستان، بخشی از هزینه‌های هتل، غذا و رفت و آمد تیم‌های خارجی از تهران به گرگان برعهده میزبان و بقیه هزینه ها را فدراسیون تامین می کند.
رییس فدراسیون کبدی به دلایل انتخاب گرگان برای میزبانی از این رقابت ها اشاره کرد و گفت: با وجود درخواست چند استان دیگر برای میزبانی ،اما برخورداری گرگان از سالن و هتل‌هایی مناسب فدراسیون را ترغیب به واگذاری میزبانی این رقابت ها به استان گلستان کرد.
وی پوشش تلویزیونی این مسابقات را یادآور شد و افزود: علاوه بر پخش مستقیم این مسابقات از چند شبکه ایران، از شبکه های تلویزیونی چند کشور دیگر شرکت کننده مانند هندوستان نیز پخش خواهد شد.
مقصودلو برگزاری مسابقه با تیم های مطرح آسیا را یکی از دلایل قبول این میزبانی در ایران اعلام کرد و گفت: برخی تیم های حاضر مانند هند از تیم های برتر و شاخص کبدی جهان هستند که فقط در مسابقات رسمی حاضر به رویارویی با ایران بوده و این رقابت هافرصت مناسبی برای محک توانایی های ملی پوشان کشور ما است.
به گزارش ایرنا رقابت های کبدی قهرمانی آسیا در دو بخش مردان و زنان روزهای یکم تا ششم آذرماه با حضور 21 تیم در گرگان مرکز استان گلستان برگزار می شود.
این رقابت ها در سالن ورزشی امام خمینی (ره) گرگان برگزار خواهد شد.
منصور دمیرچی دبیر ستاد برگزاری مسابقات کبدی قهرمانی2017 آسیا در خصوص برنامه ورود تیم ها گفت که تیم عراق وارد شده و تیم های ژاپن ،کره جنوبی وهندوستان تا پایان هفته جاری وارد گرگان خواهند شد.
وی با بیان اینکه امور مربوط به برگزاری این رقابت ها با پیگیری های جدی در حال انجام است در این پیوند به اقدامات در راستای هماهنگی هتل ها ،حمل و نقل تیم ها ،تبلیغات و اطلاع رسانی ،آماده سازی مکان مسابقات و استقبال از تیم ها اشاره کرد.
به گفته وی؛ در همین راستا ستادی متشکل از 25 کمیته در اداره کل ورزش و جوانان گلستان جهت هرچه بهتر برگزاری این دوره از مسابقات فعالیت دارد.
دبیر ستاد مسابقات کبدی قهرمانی 2017 آسیااظهار کرد: تیم ملی کبدی مردان عراق پس از ورود به گرگان، اردوی خود را آغاز کرده است.
وی با اشاره به شرکت 21 تیم مردان وزنان در این رقابت ها، ادامه داد: تیم های ملی کبدی آقایان و بانوان کره جنوبی 25 آبان، چین تایپه 29 آبان، تایلند و ژاپن یکم آذر وارد گرگان می شوند و بقیه تیم ها نیز تا دوم آذر ماه وارد و اسکان داده می شوند.
در استان گلستان حدود 700 نفر ورزشکار زن و مرد در حوزه ورزش کبدی سازمان یافته هستند.
3091 /1648

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر