کد خبر: 38715
A

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه طبق تحقیقات و استانداردها، نسبت وزن کوله پشتی به دانش آموز باید 10 درصد باشد، گفت: میانگین این نسبت در بین دانش آموزان شهر تهران 12 درصد است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، از وزارت آموزش و پرورش، مهرزاد حمیدی در راستای سلسله برنامه های پاسخگویی با حضور در استودیو الفبا اظهار داشت: بر اساس پژوهش انجام شده در خراسان رضوی، شهر تهران، کردستان، بوشهر و گلستان این نسبت در مدارس خاص 11 درصد، غیرانتفاعی 10 درصد، دولتی 8 درصد و مدارس روستایی 7 درصد است.
معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در کل کشور وزن کوله پشتی 25 درصد دانش آموزان بیشتر از حد استاندارد است، افزود: این درصد در شهر تهران 50 درصد بوده و نصف دانش آموزان تهرانی بیشتر از وزن مجاز کوله پشتی را حمل می‌کنند، البته توانایی عضلانی دانش آموزان در نقاط مختلف کشور نیز متفاوت است بنابراین میزان آسیب ناشی از حمل کوله های سنگین نیز با هم متفاوت خواهد بود.
حمیدی با بیان اینکه 50 درصد دانش آموزان در مدارس خاص وزن کوله پشتی بیشتر از استاندارد دارند، گفت: 75 درصد دانش آموزان در مدارس خاص کتاب های کمک آموزشی حمل می‌کنند و این آمار در مدارس غیرانتفاعی70 درصد، در مدارس دولتی 40 درصد و در مدارس روستایی 30 درصد است.
وی تعیین استانداردهای کوله پشتی دانش آموزان را با هدف جلوگیری از پیامدهای منفی آن ضروری خواند و تصریح کرد: وزن نامناسب کوله پشتی باعث اختلال در ستون فقرات و تغییرات در اندام دانش آموزان می‌شود، البته کوله پشتی از کیف بهتر است زیرا کیف یک طرفه به بدن فشار می‌آورد اما کوله پشتی سنگینی خود را به طور متوازن تر به بدن وارد می کند.
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش، کمردرد و انحنای ستون فقرات را از عوارض حمل کوله پشتی با وزن نامناسب در دانش آموزان برشمرد و خاطرنشان کرد: در مدارس دانش آموزانی را مشاهده می کنیم که با فلج کوله‌ای مواجه هستند،‌ وقتی دانش آموز کوله را حمل می‌کند با بی حسی کمربند شانه‌ای مواجه می‌شود که به آن فلج کوله‌ای می‌گویند هر چند این فلج موقتی است اما با استانداردسازی کوله پشتی می توان از این آسیب جلوگیری کرد.
حمیدی طولانی بودن زمان حمل کوله و در نتیجه، انحنای ستون فقرات را خطری برای دائمی شدن این عارضه عنوان و تصریح کرد: مطالعات نشان می‌دهد وسوسه دانش آموز برای حمل لوازم اضافی، حجیم بودن کتاب‌ها و مواد کمک آموزشی از جمله عوامل در سنگینی کوله پشتی بچه ها هستند.
وی با اشاره به تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده در خصوص کوله پشتی دانش آموزان توسط معاونت تربیت بدنی و سلامت اظهار کرد: با توجه به اینکه 85 درصد از دانش آموزان در مدارس از کوله پشتی استفاده می‌کنند، استانداردسازی کوله‌ها امری ضروری است که باید علاوه بر دانش آموزان، اولیا و مدیران مدرسه نیز در تحقق آن اهتمام ورزند.
معاون وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سئوالی در مورد چگونگی رفع مشکلات کوله های غیر استاندارد اذعان کرد: تحقیقاتی روی 19 هزار دانش آموز انجام شده است و بر اساس نتایج آن، دستورالعمل‌های مرتبط را تهیه و به مدارس ارسال می کنیم البته همراه سازی والدین با این طرح بسیار مهم است زیرا برخی والدین به دلیل محبت زیاد، وسایل اضافی در کوله بچه‌ها قرار می‌دهند و ناخواسته به آنها آسیب می‌رسانند بنابراین اگر والدین آگاهی لازم را در این زمینه داشته باشند قطعا از آثار حمل کوله‌های سنگین کاسته خواهد شد.
حمیدی تصریح کرد: از آنجا که طبق پژوهش انجام شده، از مجموع وزن کوله، 48 درصد مربوط به کتاب‌های درسی، 12 درصد وسایل کمک آموزشی و 40 درصد وسایل شخصی و وزن خود کوله است، معلمان از دانش آموزان بخواهند به جای دفترهای سنگین و پرحجم از دفاتر کم حجم و سبک استفاده کنند، البته در این زمینه اطلاع رسانی به معلمان نیز ضروری به نظر می‌رسد.
اکنون حدود 13 میلیون و 500 هزار دانش آموزان در 105 هزار مدرسه کشور مشغول به تحصیل هستند.
فراهنگ**1883**1055
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر