کد خبر: 48609
A

چنگیز این روزها با امیر حسین یوسفی مشغول پرورش استعدادهای ناب خطه شمال است. یک مدرسه فوتبال در سلمانشهر (متل قو) دایر کرده ایم و حدودا بیشتر از یک ماه خیلی استقبال شده و آرزو می‌کنیم که در ادامه‌ی راه بتوانیم مراحل از کودکی تا قهرمانی را در این مدرسه داشته باشیم

دیده بان ایران : عبدالعلی چنگیز و امیر حسین یوسفی دو بازیکن پیشکسوت در مازندران مدرسه فوتبال راه انداخته اند.

عبدالعلی چنگیز بازیکن سابق استقلال تهران متولد ۱۳۳۶ اصفهان ( منطقه چهار باغ ) است فوتبالش را با تیم برق اصفهان آغاز و سپس دارایی اصفهان پیگیری میکند. دارایی در آن زمان در زیرگروه جام اول تخت جمشید (۱۳۵۱) راهی مشهد میشود تا برای صعود به جام با حریفان مصاف دهد. در این تیم بجز عبدالعلی چنگیز بزرگان دیگر فوتبال اصفهان همچون علیرضا رحیمی، حسین چرخابی ، احمد مقدس ، هوشنگ سورانی و ... حضور داشتند. عبدالعلی چنگیز در آن زمان یک جوان ۱۵ ساله بود.

آنچه که نام او را بر سر زبانها می اندازد تا به تیمهای بزرگتر اصفهانی بپیوندد حضور درخشانش در مسابقات قهرمانی جوانان ایران در پائیز ۱۳۵۵ است چرا که تیم اصفهان با قدرت خود را تا فینال بالا کشیده و در آنجا نیز با دو گل زیبا حریف سختکوششان کرمان را شکست میدهند عبدالعلی چنگیز ضمن ارائه یک فوتبال زیبا گل دوم پیروزی تیمش را نیز بثمر میرساند.

ذوب آهن اصفهان مقصد بعدی اوست ولادیمیر لیادین مربی شایسته ذوب آهن او را می پسندد حضور در جام تخت جمشید با ذوب آهن روز بروز موجب شکوفایی بیشتر جوان شایسته اصفهانی میگردد. چنگیز در دهه شصت به عضویت استقلال تهران درآمد.

 

او جزو ۱۴ نفری بود که در سال ۶۵ و هنگام بازی‌های آسیایی ۱۹۸۶ در اعتراض به کادر فنی تیم ملی، از این تیم استعفا داد. پس از این استعفا او نه ماه از حضور در میادین محروم شد و دیگر به تیم ملی برنگشت.  چنگیز این روزها با امیر حسین یوسفی مشغول پرورش استعدادهای ناب خطه شمال است.امیرحسین یوسفی بازیکن سابق سایپا، مس کرمان، صبای تهران و پگاه گیلان بود.

 

مشروح گفت و گوی این دو بازیکن پیشکسوت در ذیل می آید :

 

باسلام وخسته نباشیددرخدمت دوتن ازبازیکنان مطرح وپیشکوت کشوراقایان عبدالعلی چنگیز وامیرحسین یوسفی هستیم برای سوال اول بفرمایداین روزها چکارمیکنیدومشغول چه کاروبرنامه ای هستید؟

امیر حسین یوسفی :  با آقای چنگیزمدرسه فوتبال ستارگان خزرراتشکیل دادیم .چون خودم فوتبال را از پایه شروع کردم کسی که می خواهد به درجات عالی برسد باید ازپایه شروع کند.از تجربیات خودم وآقای چنگیز برای آموزش دادن شاگردان استفاده می کنیم وفوتبال روز دنیارابه شاگردان آموزش می دهیم.

 

عبدالعلی چنگیز : بنده فعلا با اقای امیر حسین یوسفی. یک مدرسه فوتبال در سلمانشهر  (متل قو) دایر کرده ایم و حدودا  بیشتر از یک ماه خیلی استقبال شده و آرزو می‌کنیم که در ادامه‌ی راه بتوانیم مراحل از کودکی تا قهرمانی را در این مدرسه داشته باشیم .بنده سعی کردم تجربیات ۲۵سال در اکادمی های العین امارات و بیشتر اکادمی های دنیا مثل سوئد اسپانیا فرانسه ایتالیا المان را در این جا بکار ببرم. این منطقه یعنی غرب مازندران و بیشتر مناطق مازندران و گیلان می‌توان کمپ های ورزشی در سطح اروپا داشته باشیم  و مهم تیرین  فاکتوری که می‌توان به خوبی از آن استفاده کرد استفاده کردن از سرمایه گزارانی است که باعث می‌شود ما در مراحل آینده ستاره هایی در سطح جهان داشته باشیم  و سود آوری بسیار ایده الی برای سرمایه گزاران باشد و آرزو می‌کنیم در این  منطقه اهداف ما تحقق پیدا کند

بنده ۶ سال از سال  ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۸ در اکادمی العین امارات بودم و  از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۵ در اکادمی بهار اندیشه ،اکادمی استقلال و راه آهن در تهران و ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۶ در اکادمی العین امارات که با بیشتر اکادمی های دنیا در ارتباط است  مثل اسپانیا المان و ایتالیا و انگلستان همکاری داشتیم و فعلا بهترین منطقه ای که بتوانم تجربیاتم و اهدافم را پیاده کنم در سلمان شهر ( متل قو ) شروع کرده ام و صد در صد خوش بین هستم بتوانیم کمپی در سطح بالا با کمک مسئولین کشور اقای سلطانی فر و مسئولین منطقه مازندران  اقای حسین زاده و اقای شیر زاد مسئول منطقه عباس اباد  ، احداث کنیم و از صمیم قلب آرزو می‌کنم  که سریعا  با کمک سرمایه گزاران و مسئولین   ب اهدافمان برسیم.

 

 

باتوجه به اینکه اخیرا اکادمی فوتبال توسط شمادو پیشکسوت فوتبال کشوردرشهرسلمان شهرمازندران راه اندازی شده باچه اهداف وبرنامه ای بااین همه سوابق فوتبالی و...تصمیم به راه اندازی این اکادمی گرفتید؟

 

امیر حسین یوسفی : اولین هدف آب وهواوزمین وبازیکنان مستعدی که درمازندران وجودداردبتوانیم بچه هارابه تیم های داخلی واروپایی سوق دهیم.

 

عبدالعلی چنگیز : بنده ۶ سال از سال  ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۸ در اکادمی العین امارات بودم و  از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۵ در اکادمی بهار اندیشه ،اکادمی استقلال و راه آهن در تهران و ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۶ در اکادمی العین امارات که با بیشتر اکادمی های دنیا در ارتباط است  مثل اسپانیا المان و ایتالیا و انگلستان همکاری داشتیم و فعلا بهترین منطقه ای که بتوانم تجربیاتم و اهدافم را پیاده کنم در سلمان شهر ( متل قو ) شروع کرده ام و صد در صد خوش بین هستم بتوانیم کمپی در سطح بالا با کمک مسئولین کشور اقای سلطانی فر و مسئولین منطقه مازندران  اقای حسین زاده و اقای شیر زاد مسئول منطقه عباس اباد ، احداث کنیم و از صمیم قلب آرزو می‌کنم  که سریعا  با کمک سرمایه گزاران و مسئولین  به  اهدافمان برسیم.

 

شعارونام اکادمی فوتبال شماچیست ودرچه رده سنی ودرچندنوبت درحال تمرین وپرورش استعدادنوجوانان وجوانان خطه شمال کشورهستید؟

 

امیر حسین یوسفی : شعارمااخلاق ومنش واحترام به بزرگتروفردمفیدی برای جامعه بودن نام آکادمی ستارگان خزر است و در رده سنی ۵تا۱۶سال فعالیت دارد و هفته ای ۳جلسه تمرین وکلاس های خصوصی جدا تئوری وعملی داریم.

عبدالعی چنگیز : ما سعی کردیم اسم بسیار زیبای برای اکادمی انتخاب کنیم که بتواند این ستاره ها را شکوفا کند  بنام اکادمی ستارگان های خزر .طبق استاندارد جهانی ما از سنین ۴ تا ۱۶ سال شروع کرده ایم و مهم ترین برنامه های ما در این اکادمی داشتن مهارت های زندگی برای خانواده و فرزندان است که همه باید دفترچه روزانه داشته باشند ،برای نظم در زندگی و اهمیت دادن به  امور زندگی که این در ماه اول بسیار تاثیرات فراوانی داشته مثل برنامه های منظم غذایی و زمان خواب و برنامه ی تمرینات منظم که باعث شده رضایت کامل خانواده ها را در بر داشته باشد.ولی امکانات زمین بسیار کم و محدود است و فعلا ما هنوز نتوانسته ام گام های بزرگ تری بر داریم ب دلیل کمبود امکانات .

 

 

موانع وکاستی های اکادمی شماچه مواردی میباشدوبرای تکمیل این اکادمی درحدمطلوب چه هزینه ای نیازهست تابه مرحله رشدوتعالی برسد؟

 

امیر حسین یوسفی: خداروشکرهمه مسولین شهری واستانی وازهمه مهم ترمردم منطقه همکاری لازم راباآکادمی دارند.فقط بحث اسپانسری باید باشد که به اهداف برسیم

عبدالعلی چنگیز : صد در صد امید واریم مسئولین و خانواده ها کمک کنند تا بتوانیم سریع تر ب اهدافمان دست پیدا کنیم. در این جا باید تشکر ویژه از اقای شیر زاد مسئول ورزش عباس اباد و اقای امیر حسین یوسفی بازی کن ارزش مند تیم ملی و باشگاهی که از اهالی همین منطقه است که با زحمات شبانه روزی ایشان و برادر ایشان یاسین یوسفی قهرمان ‌ووشو ایران و تمام اهالی منطقه سلمان شهر و دانیال و همچنین حجت لاهوتی مدیر تدارکات و مربیان عزیز، حسین علی جان زاده و مازیار میرزااقایی و علی رضا هاشمی و علی ناصریان و فرزاد دانیالی و رضا رنج بر  که در این مدرسه ما را یاری می کنن کمال تشکر را داریم

 

باتوجه به بروزفسادودلالی پشت پرده درفوتبال کشورراههای جلوگیری ازاین پدیده شوم رادرچه مواردی میدانید؟

 

امیر حسین یوسفی: شفافیت قراردادها.فرهنگ سازی درباشگاه ها.شفافیت مالی.نظارت دقیق تردستگاه های بالادستی درکارباشگاه ها.صداقت رفتاری درفدراسیون فوتبال درخصوص ثبت قراردادها.ملزم نمودن باشگاه ها درعقدقراردادهای واقعی بابازیکنان.

 

عبدالعلی چنگیز: بنده بخاطر این که ۹ سال از فوتبال کشور دور بوده ام در مورد فساد پشت پرده اطلاعات خاصی ندارم ولی اگر چنین مسئله ای در کشور و جود داشته باشد باید از طریق مسئولین شناسای شود و از آن جلو گیری شود ولی اگر بتوانیم اکادمی های ورزشی در کشور ایجاد کنیم خود بخود فساد در جامعه ورزش از بین خواهد رفت و دیگر جوانان ب راه اعتیاد و فساد کشیده نخواهند شد و از دلال و دلال بازی ها جلو گیری خواهد شد.

 

به عنوان پیشکسوت فوتبال کشورچرادربین برخی ازفوتبالیستها فسادهای اجتماعی واخلاقی و... رواج پیداکرده است وراهای پیشگیری ازاین کارهای ضداخلاقی رادرچه میدانید؟

امیر حسین یوسفی: ازدرون باشگاه ها ازمدیران عامل.مربیان.رسانه هاوبازیکنان وتمام آنهایی که به نوعی به اقتصاد فوتبال چشم طمع دارند.

عبدالعلی چنگیز : به خاطراینکه درکاربازیکن سازی تنها به مقوله فنی بازیکنان ازابتداتاانتهاتوجه داشته واز سایر مواردتعیین کننده نظیراخلاق.فرهنگ.علاقه مندی به اجتماع هیچگاه روی بازیکنان خودکارنکرده وهمه نگاه هامتاسفانه به ساق بازیکنان ونوع فوتبال آنها دوخته شده است. اینکه فوتبال فراتراز یک ورزش ومسائلی چون اخلاق وپنداروتمامی فاکتورهایی که باعث انسان سازی ورشدبالندگی بازیکنان می شود توجه کردند.

 

درپایان اگرحرف ناگفته ویاخواسته ای ازمسولین ورزشی ودولتی کشورو....داریدبفرماید؟

امیر حسین یوسفی : از جنابعالی تشکر میکنم از تهران تشریف اوردید پیگیر اکادمی فوتبال ستارگان خزر بودین خوشحالم به خاطر اینکه به تیم پایه توجه دارید.

 

عبدالعلی چنگیز: با تشکر ، به امید روزی که بتوانیم تیم ملی در سطح جهانی  و بازیکنانی در سطح جهان در تیم های بزرگ اروپای مثل بارسلونا و رئال داشته باشیم در پایان  ازشماجناب اقای  حاتمی خبرنگارفعال وپرتلاش کشورکه  برای  انجام این گفتگودوستانه بااینجانب واقای یوسفی  زحمت کشیدیدتشکرویژه  داریم.

 

photo_2018-08-06_20-43-43

 

photo_2018-08-06_20-42-27

گفت و گو از ابراهیم حاتمی خبرنگار دیدبان ایران و فعال رسانه ایی

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر