کد خبر: 163000
A

دستگیری ۱۶۴ سارق حرفه‌ای در تهران/ هشدار آخر پلیس به مالخران

فرمانده انتظامی تهران بزرگ از دستگیری ۱۶۴ سارق حرفه‌ای در پایتخت خبر داد.

دستگیری ۱۶۴ سارق حرفه‌ای در تهران/ هشدار آخر پلیس به مالخران

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛ سردار عباسعلی محمدیان در اجرای طرح برخورد با سارقان و خریداران اموال مسروقه که پیش از ظهر امروز در مقر پلیس آگاهی فراجا به اجرا درآمد، گفت: همکاران من در پلیس آگاهی پس از مدت‌ها انجام کار اطلاعاتی و شناسایی، طی ۴۸ ساعت گذشته طرح تشدید مقابله با سارقان و خریداران اموال مسروقه را به شکل عملیاتی اجرا کردند که حاصل آن دستگیری ۱۶۴ سارق حرفه‌ای در سطح شهر تهران شد.  

وی با بیان اینکه این افراد در عملیات‌های جداگانه و در نقاط مختلف شهر تهران دستگیر شدند، گفت: عملیات پلیس برای دستگیری برخی از این افراد بسیار پیچیده و حساس بود، چرا که ما این افراد را در خیابان دستگیر نکردیم، بلکه گروهی از کارآگاهان پلیس آگاهی در این مجموعه پس از ساعت‌ها و روزها کار شبانه‌روزی نسبت به دستگیری این افراد اقدام کردند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره اموال کشف شده از این سارقان گفت: اموال زیادی از سارقان کشف شده است و با توجه به اینکه این عملیات همین چند ساعت پیش به پایان رسید، هنوز آمار دقیقی از تمام اموال مسروقه در نیاوردیم، اما بیش از یک هزار گوشی تلفن همراه هوشمند، اموال زیادی که مربوط به سرقت از منازل است، چندین دستگاه خودرو و موتورسیکلت مسروقه و ... در این طرح کشف شده است.  

محمدیان درباره ارزش ریالی اقلام کشف شده نیز گفت: ارزش ریالی این اموال نیز به حدی بالا بود که هنوز و در این محدت کم فرصت نشده که به‌طورکامل ارزیابی شود. اما من این را به مردم عزیر می‌گویم که همین الان و به جز اعترافات افراد دستگیر شده، با احتساب اموال مسروقه‌ای که کشف کردیم، دستکم ۱۵۰۰ فقره سرقت مورد رسیدگی قرار گرفته و اموال سرقتی به مردم خواهد رسید.

وی درباره آمار سرقت در تهران نیز گفت: ما با خودمان عهد کردیم که آمار درصدی به مردم ندهیم، چیزی که برای ما مهم است، این است که سرقت‌ها کاهش پیدا کند و مردم هم متوجه این موضوع شوند. همچنین با تدابیر فرمانده فراجا بنا شد تا دستگیری مالخران و سارقان همزمان دنبال شود. چرا که ما معتقدیم که اگر مالخران نباشند و اموال سرقتی را نخرند سارقان هم دیگر سرقت نمی‌کنند و این چرخه تا حد زیادی متوقف می‌شود.  

فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: در همین راستا هم برای آخرین بار به برخی از افراد دارای واحد صنفی که اقدام به فروش اموال مشکوک می‌کنند و همچنین مالخران هشدار می‌دهیم که دست از این کار بردارند، چرا که پلیس به هیچ وجه در این زمینه کوتاه نخواهد آمد و به جد با سارقان و مالخران برخورد خواهد کرد. کسانی هم که اقدام به خرید و فروش اموال سرقتی کنند، حتماً در دام پلیس خواهند افتاد و مجازات سنگینی برای آنها در نظر گرفته خواهد شد.

محمدیان درباره اثربخشی فعالیت قرارگاه مبارزه با سرقت در تهران نیزگفت: در تهران بزرگ کاهش سرقت اتفاق افتاده، اما این را مردم باید احساس کنند، ما در نظرسنجی‌هایی که از مردم انجام دادیم، به این نتایج رسیدیم که مردم یواش یواش در حال اطلاع از این روند کاهشی هستند.

وی درباره فعالیت خودروهای سبز رنگ پلیس که پیشتر تحت عنوان گشت ویژه در معابر مستقر بودند نیز گفت: تعریف ماموریت برای این گروه‌ها تغییر کرده است. ازسوی دیگر در حوزه مربوط به سرقت ما گشت‌های پنهان و آشکار پلیس آگاهی را توسعه دادیم و معتقدیم تخصص پلیس آگاهی در مقابله با سرقت موثرتر است.

محمدیان همچنین درباره نحوه شناسایی سارقان و رصد آنان نیز گفت: پلیس امروز به سیستم‌های متعدد برای رصد لحظه‌ای مجهز است و ما حتی از طریق شیوه و شگرد و تعداد افراد حاضر در یک سرقت، می‌توانیم باندهای فعال را شناسایی کنیم. این ها به دلیل اشراف و تسلط بالای پلیس بر روی مجرمین است.

رئیس پلیس تهران همچنین درباره سرقت از منزل نیز گفـت: در ایام اربعین حسینی که ممکن است مردم به سفر بروند یا منازل خود را ترک کنند، تاکید ما پیشگیری از سرقت است و در این خصوص گشت‌های نامحسوس و محسوس در سطح محلات فعال است. فقط در طی همین ۲۴ ساعت گذشته چهارگروه از سارقان منازل هدف گلوله پلیس قرار گرفتند که اسنادش وجود دارد و آنها هم در حال درمان هستند. پلیس با هیچ خلافکاری تعارف ندارد.

وی همچنین در ابتدای این مراسم از خبرنگاران و سهم آنان در احساس امنیت شهروندان قدردانی کرد و گفت: معمولا مردم از وقوع جرائم با خبر می شوند اما دستگیری‌ها چندان در میان مردم منتشر نمی‌شود، خبرنگاران باعث می‌شوند که مردم توفیقات پلیس را ببینند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر