کد خبر: 175059
A

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران: HIV را در کمتر از سه یا چهار روز تشخیص دهیم

دکتر مصطفی جمالی مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در دیدار با استاندار خراسان جنوبی، اظهار کرد: با راه اندازی آزمایش غربالگری مولکولی قادر هستیم عوامل ویروسی همچون HIV را در کمتر از سه یا چهار روز تشخیص دهیم.

 مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران: HIV را در کمتر از سه یا چهار روز تشخیص دهیم

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ دکتر مصطفی جمالی مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در دیدار با استاندار خراسان جنوبی، اظهار کرد: با راه اندازی آزمایش غربالگری مولکولی قادر هستیم عوامل ویروسی همچون HIV را در کمتر از سه یا چهار روز تشخیص دهیم.

وی تصریح کرد: ۱۰۰ درصد نیاز‌های خونی و فرآورده‌های خونی کشور تأمین شده و هیچ کمبودی نداریم و ذخایر خون کشور را از میانگین چهار روز به هشت روز رسانده‌ایم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه سازمان انتقال خون سالانه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مراجعه کننده دارد، اضافه کرد: سال گذشته از جمع مراجعه کنندگان، ۲ میلیون و ۲۲۰  هزار نفر خون اهدا کردند.

جمالی از اهداکنندگان خون به عنوان سرداران گمنام و از کارمندان انتقال خون به عنوان سربازان عرصه سلامت یاد کرد و گفت: اهدای خون یک کار خیر و بشردوستانه است و وظیفه داریم در کل کشور شرایط اهدای خون را فراهم کنیم.

وی کمبود نیرو را در سازمان انتقال خون و البته در استان خراسان جنوبی یک مشکل بزرگ دانست و گفت: هرچه سن جمعیت بالا برود و تخت‌های بیمارستانی افزایش پیدا کند، نیاز به خون و فراورده‌های آن بیشتر می‌شود و تامین این نیاز مستلزم داشتن شرایط خاص به ویژه نیروی انسانی کافی است که در استان خراسان جنوبی به ویژه در مراکز اقماری این مشکل بیشتر به چشم می‌آید؛ اما با همه این کمبود‌ها تقریبا ۱۰۰درصد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سطح استان با تلاش شبانه‌روزی همکاران ما تامین شده است.

جمالی بیان کرد: در حال حاضر ذخایر خونی کشور متوسط بالای هشت روز است؛ در حالی که در دولت‌های گذشته سه یا چهار روز بیشتر نبود و به عنوان مثال در حادثه تروریستی کرمان ذخایر خونی خود استان جوابگو بود، هرچند ما از سایر استان‌ها هم ذخایر خونی O منفی ارسال کردیم.

وی با بیان این که تمام مراکز اهدای خون کشور را در راستای بررسی مشکلات به صورت میدانی مورد بازدید قرار می‌دهیم، بیان کرد: شاخص‌های اهدای خون در ایران همچون کشور‌های پیشرفته است و در سال گذشته هم در سلامت خون، رتبه برتر آسیا را کسب کردیم.

دکتر جواد قناعت - استاندار خراسان جنوبی هم در ادامه این دیدار اظهار کرد: انتقال خون جایگاه مهمی در تامین سلامت بیماران دارد و باید نگاه ویژه‌ای به آن شود و طی هفته جاری نشستی با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان برگزار خواهیم کرد و تلاش ما این خواهد بود که عملیات اجرایی ساختمان نیمه تمام انتقال خون خراسان جنوبی دوباره از سر گرفته شود.

وی عنوان کرد: برای مجوز جذب نیرو در سازمان انتقال خون باید اقداماتی انجام و مجوز بکارگیری نیرو‌های طرحی، صادر شود و در استان نیز کمک‌های لازم را خواهیم کرد تا بخشی از مشکل کمبود نیروی انسانی اداره کل انتقال خون این استان برطرف شود.

بنابر اعلام وزارت بهداشت؛ دکتر جمالی در سفر به استان خراسان جنوبی از مراکز اهدای خون شهرستان‌های فردوس و طبس نیز بازدید کرد.

 

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر