کد خبر: 178629
A

اشراف اطلاعاتی پلیس بر قاچاقچیان مواد مخدر در فضای مجازی

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا با اشاره به اشراف اطلاعاتی پلیس بر فعالیت مجرمانه قاچاقچیان مواد مخدر در فضای مجازی، گفت: ترویج به مصرف، خرید، فروش و آموزش تولید مواد مخدر در فضای مجازی مصداق بارز جرم است.

اشراف اطلاعاتی پلیس بر قاچاقچیان مواد مخدر در فضای مجازی

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛سردار ایرج کاکاوند با تاکید بر ضرورت رصد برخط اقدامات مجرمانه قاچاقچیان مواد مخدر در فضای مجازی، به ارتقاء اشراف اطلاعاتی پلیس در این حوزه اشاره کرد و اظهار داشت: برخورد با فروشندگان مواد مخدر و نیز اشاعه دهندگان مظاهر اعتیاد در فضای مجازی، به مانند فضای حقیقی یکی از دغدغه های اصلی پلیس مبارزه با مواد مخدر است؛ بدون شک، پایش لحظه به لحظه صفحات مجازی و برخورد قاطع با توزیع کنندگان مواد مخدر و نیز بر هم زنندگان امنیت در فضای مجازی، به عنوان یک ماموریت اولویت دار، با جدیت در دستور کار پلیس مبارزه با مواد مخدر است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا در ادامه با اشاره به افزایش تعداد کاربران و نیز دسترسی روز افزون به فضای مجازی، خاطر نشان ساخت: ضرورت دسترسی گروه های سنی مختلف به خصوص دانش‌آموزان و جوانان به فضای مجازی و اینترنت موجب شده است سودجویان و قاچاقچیان مواد مخدر در این فضا، با ارائه اطلاعات نادرست و القاء تاثیرات مثبت مصرف مواد مخدر، قشر جوان و نوجوان از جمله دانش‌آموزان و دانشجویان را به سوء مصرف مواد مخدر، سوق دهند.

وی اضافه کرد: بدون تردید با ارتقاء دانش و آگاهی های عمومی جوانان و نوجوان بویژه اقشار دانش آموز، از طریق اجتماعی کردن امر مبارزه با مواد مخدر می توان در پیشگیری از گرایش جوامع هدف به سوء مصرف مواد مخدر، گام های اساسی تری برداریم.

سردار کاکاوند همچنین از خانواده ها به عنوان موثرترین عوامل پیشگیری از اعتیاد نام برد و خاطر نشان ساخت: خانواده به عنوان اولین و تاثیرگذارترین نهاد اجتماعی در جامعه می تواند با اتخاذ تدابیر مناسب، ارائه راهنمایی و مشاوره، افزایش نظارت و کنترل رفتار فرزندان و ... در پیشگیری از اعتیاد فرزندان به مواد مخدر نقش بسزایی ایفاء کنند.

وی در ادامه به پیگیری های پلیس مبارزه با مواد مخدر در لزوم شناسایی و دستگیری فروشندگان مواد مخدر در فضای مجازی اشاره و اظهار کرد: با پیگیری های پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا چند سالی است مرکز اطلاعات فضای مجازی پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا با هدف رصد دقیق و لحظه ای فضای مجازی در زمینه مقابله با خرید و فروش و همچنین ترویج مصرف مواد مخدر راه اندازی شده است؛ خوشبختانه می توان گفت از زمان آغاز فعالیت این مرکز، باندهای بسیاری که در فضای مجازی به توزیع و قاچاق مواد مخدر روی آورده بودند، شناسایی و منهدم شدند.

بنابر اعلام خبرگزاری پلیس، وی همچنین به ضرورت هم افزایی و بهره مندی از ظرفیت و توانمندی های پلیس فتا در حوزه رصد و پایش اقدامات مجرمانه قاچاقچیان مواد مخدر در فضای مجازی تاکید و خاطرنشان کرد: از آنجایی که مقابله با مواد مخدر در فضای مجازی یکی از ماموریت های ویژه پلیس و نیز از دغدغه ها و مطالبات شهروندان است، با تعاملات و هم افزایی های خوبی که با پلیس فتا در چند سال اخیر برقرار شده است، اشراف اطلاعاتی پلیس در حوزه مقابله با سودجویان در فضای مجازی، افزایش چشمگیری داشته است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا همچنین با اشاره به رصد شبانه ‌روزی اقدامات مجرمان و سودجویان در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی توسط افسران متخصص پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا برابر تدابیر و تاکیدات فرمانده کل انتظامی کشور تصریح کرد: برابر ماده 15 قانون جرایم رایانه‌ای و ماده 743 قانون مجازات اسلامی، ترویج به مصرف، خرید و فروش و آموزش تولید مواد مخدر در فضای مجازی مصداق بارز جرم است؛ بدون تردید پلیس با رصد برخط فضای مجازی، به افرادی که در این فضا اقدام به اشاعه و ترویج مصرف مواد مخدر می نمایند هشدار می دهد برابر قوانین موجود در جرائم رایانه ای و نیز مبارزه با مواد مخدر با مجرمین، قاطعانه برخورد قانونی می شود.

سردار کاکاوند در خاتمه از شهروندان خواست در صورت مواجهه با موارد مشکوک و مظنون در فضای مجازی، مراتب را بدون فوت وقت از طریق شماره تماس 110 به پلیس اطلاع دهند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر