کد خبر: 183448
A

۶۴ درصد مخازن آبی خوزستان پر شد

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: ظرفیت مخازن خوزستان با احتساب سد کارون چهار و با احتساب بارش‌های اخیر، ۲۱ میلیارد و ۴۰۰ متر مکعب است که ۱۳ میلیارد و ۶۲۸ میلیون متر مکعب آن معادل ۶۴ درصد مخازن پر شده است.

۶۴ درصد مخازن آبی خوزستان پر شد

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ عباس صدریان‌فر، مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان، امروز، ۷ فروردین در گفت‌وگوی رسانه‌ای اعلام کرد: پس از بارش‌های ۲۹ آبان که در پاییز گذشته اتفاق افتاد عملا بارندگی موثری در حوضه‌های آبریز نداشتیم که این امر نگرانی‌هایی برای مردم و کشاورزان ایجاد کرده بود.

وی اظهارکرد: با مدیریت خوبی که انجام شد سال بی‌نظیری داشتیم و حدود ۹۷ درصد مخازن آبگیری شده بود و باعث شد بتوانیم به بارندگی اخیر برسیم.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: در هفته نخست فروردین ماه نیز شاهد ورود ۲ سامانه قدرتمند بارشی در حوضه‌های آبریز منتهی به استان خوزستان بودیم که استان را تحت‌تاثیر قرار داد.

صدریان‌فر گفت: اول فروردین‌ماه نخستین سامانه و پنجم و ششم فروردین‌ماه نیز دومین سامانه بارشی وارد خوزستان شد که با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده اقدامات لازم برای مدیریت سیلاب در سطح استان با مدیریت استاندار خوزستان، مدیریت بحران و همکاران سازمان آب و برق خوزستان انجام شد.

وی افزود: مجموع حجم سدهای خوزستان در بارش‌های اخیر تا ساعت ۱۸ روز گذشته به یک میلیارد و ۸۲۳ میلیون متر مکعب رسید که ترتیب آن در زنجیره باران ۸۸۹ میلیون متر مکعب، در حوضه آبریز دز ۴۸۰ میلیون متر مکعب، در حوضه آبریز کرخه ۲۶۵ میلیون متر مکعب، در حوضه آبریز مارون ۱۶۳ و در حوضه آبریز جره ۲۶ میلیون متر مکعب است.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان حجم خالی مخازن سدهای خوزستان را هفت میلیارد و ۷۶۶ میلیون متر مکعب اعلام و بیان کرد: رودخانه‌های میانی خوزستان در پایین‌دست فعال شدند به طوری که در دشت بزرگ به ۷۵۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده و در ۲ روز آینده به اهواز خواهند رسید.

وی افزود: دبی سد دز به پیک سه هزار مترمکعب بر ثانیه رسیده که احتمال می‌رود در روزهای آینده خروجی آن در راستای مدیریت سیلاب افزایش یابد.

در پی بارش شدید باران و آبگرفتگی، ادارات اهواز و کارون روز دوشنبه تعطیل شدند.

منبع: ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر