کد خبر: 184197
A

مسجد قیطریه؛ هنرمندی نجومی و سناریوی رسانه‌ای

علی اعطا، عضو هیات رییسه و سخنگوی شورای پنجم پایتخت، با ارائه یادداشتی نسبت به قطع درختان و ساخت مسجد در پارک قیطریه تهران، واکنش نشان داد.

مسجد قیطریه؛ هنرمندی نجومی و سناریوی رسانه‌ای
به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ علی اعطا، عضو هیات رییسه و سخنگوی شورای پنجم پایتخت، با ارائه یادداشتی نسبت به قطع درختان و ساخت مسجد در پارک قیطریه تهران، واکنش نشان داد.
 
متن این یادداشت به شرح زیر است:
 
«اینکه این حضرات در شهرداری بتوانند برای احداث مسجد، یعنی بنایی که قرن هاست مورد احترام همه مردم است، این همه مخالف دست و پا کنند، هنرمندی نجومی می‌خواهد. بعد از مخالفت های اهالی محل، شهرداری در گام اول موفق شد طرفداران محیط زیست را در برابر خود بسیج کند، بعد کسانی که مسائل شهری را از منظر حق به شهر دنبال می کنند، به عنوان مخالف وارد میدان شدند و درنهایت نیز به دلیل سوابق تاریخی و باستانی قیطریه، شهرداری موفق شد طرفداران میراث فرهنگی را هم در برابر خود بسیج کند. تجربه نشان داده است وقتی این حجم از گروه های مدنی در حوزه شهر با موضوعی مخالفت می کنند، با توجه به اینکه این گروه ها صدای بلند و رسانه دارند، می توانند مردم را با خود همراه کنند. اما نکته دیگر این است که به گمان من، آقای زاکانی آن قدر هوشمندی سیاسی دارد که وقتی این حجم از مخالفت را در برابر خود می بیند، با این شدت پافشاری و لجاجت نکند که در برابر دوربین فلان خبرنگار بایستد و بگوید مسجد می سازیم، در همه پارک ها هم می سازیم، خوبش را هم می سازیم (نقل به مضمون). اما این لجاجت ها تا کجا ادامه پیدا کرد؟ تا جایی که خبری از سوی یاشار سلطانی منتشر شد که نشان می داد «خیر» موردنظر، مرحوم محتشمی پور بوده است و اکنون اقداماتی بر خلاف وصایای او، توسط وصی و در توافق با شهرداری در ساخت این مسجد در جریان است. اما پس از انتشار این خبر روشنگر از سوی یاشار سلطانی، در فضای رسانه ای، ناگهان بر دو اسم آشنای «محتشمی پور» و «تاج زاده» تاکید شد. شما تصور کنید در شرایطی که برخی مقامات کارهای فرزندانشان را هم گردن نمی گیرند، چطور می شود در همان اوایل متن خبر، اسم تاج زاده به میان می آید که مثلا باجناقش یا خواهر خانمش که وصی پدرخانمش است، می خواهند این مسجد در این نقطه ساخته شود و بعد خانم فخرالسادات محتشمی پور، همسر آقای تاج زاده، مجبور به توضیح می شود که ما نه موافقیم و نه اساسا از ما کسب نظری شده است و موضوع اساسا به ما مربوط نمی شود. به عبارتی، ناگهان افکار عمومی به سمت خانم محتشمی پور و آقای تاج زاده هدایت می شود. بعدتر خبر می رسد که میراث فرهنگی استان تهران با احداث این مسجد مخالفت کرده است، پس احتمالا موضوع منتفی است. نکته اینجاست که در این دو، سه سال فعالیت این دوستان در شهرداری، به ذهن خطور نمی کرد این قدر در برابر بحث های کارشناسی میراث فرهنگی، خاضع و خاشع باشند؛ آن هم در موضوعی که تا این حد آن را حیثیتی کرده اند. من به اطلاعات پشت پرده دسترسی ندارم و طبیعی است که نمی توانم تحلیل دقیقی ارائه کنم و آنچه می گویم بر اساس اطلاعاتی است که از رسانه ها دریافت کرده ام و به نظر آمده است این موضوع کمی بیش از یک مسئله شهری است و سناریویی به موازات آن در جریان است. به گمانم باید اندکی منتظر ماند و دید در روزهای آینده، چه اطلاعات تازه ای منتشر می شود و موضوع چه ابعادی به خود می گیرد. برداشت من از مجموع وقایع این است که این احتمالا پایان ماجراست و احداث مسجد در این نقطه متوقف خواهد شد. نمی توان با اطمینان چنین ادعا کرد اما این صرفا بر مبنای یک حس پنهان و برداشت شخصی است».

منبع: شرق

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر