کد خبر: 173499
A

پیش بینی قیمت دلار ۴ دی ۱۴۰۲ / دلار برای سقف‌زنی خیز برداشته است؟

قیمت دلار امروز با کاهش محدود ۵۰۰ تومانی برای دومین بار طی ‍۱۰ روز گذشته به کریدور ۴۹ هزار تومانی برگشت. با این حال، کارشناسان بازار ارز معتقدند این حرکت می‌تواند خیز تازه دلار برای سقف‌زنی باشد.

پیش بینی قیمت دلار ۴ دی ۱۴۰۲ / دلار برای سقف‌زنی خیز برداشته است؟

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛امروز قیمت دلار با کاهش ۵۰۰ تومانی به کریدور ۴۰ هزار تومانی برگشت و با قیمت ۴۹ هزار و ۷۵۰ تومان معامله شد. کاهش قیمت دلار در بازار بی‌جان ارز، این بار نه به واسطه اخبار مساعد سیاسی است و نه ارزپاشی سیاست‌گذار، بلکه بازیگران بازار ارز می‌گویند این دست خالی مردم است که رونق را حتی از سفره دادزن‌ها و دلالان بازار ارز برده است.

بررسی بازار ارز نشان می‌دهد که دیگر از تقاضای مردم برای خرید دلار و تزریق پول‌های خرد و پس‌اندازهای محدود به بازار خبری نیست. برخی از کارشناسان اقتصادی نیز معتقدند سیاست‌گذار برای حفظ ثبات در بازار با ارزپاشی، ذخایر ارزی کشور را به آتش کشیده است. آنها کاهش ۱۹۰ همتی ذخایر ارزی بانک مرکزی را نیز موید این موضوع می‌دانند.

دلار در آستانه سقف‌شکنی است؟

در همین راستا برزو حق‌شناس، کارشناس اقتصادی با تاکید بر فاصله قابل توجه قیمت دلار از ارزش ذاتی آن، به تجارت‌نیوز گفت: «طی سال‌های اخیر وقتی دلار سقف‌های قیمتی قبلی را شکسته، قبل از حرکت صعودی، این اسکناس افت شدید و سریعی داشته است. زمانی که فاصله قیمت با ارزش ذاتی دلار به ۲۰ درصد می‌رسد حرکت بعدی برای زدن سقف شروع می‌شود.»

وی اضافه کرد: «در روزهای‌ اخیر دلار در تلاش برای برگشت به کریدور پایین‌تر بوده است. با وجود مسائل بنیادی، مطابق سال‌های گذشته در مقطع فعلی تقاضا برای دلار بالا می‌رود؛ با این وجود، برگشت قیمت دلار به کریدور ۴۰ هزار تومانی قابل پیش‌بینی بود. بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد که حرکت بعدی دلار، جامپ به سمت سقف قبلی باشد.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه دلار می‌تواند تا محدوده قیمتی ۴۷ تا ۴۸ هزار تومانی نیز پایین بیاید خاطرنشان کرد: «ماندگاری دلار در کف قیمتی کوتاه‌مدت است؛ زیرا در کف قیمت، تقاضا افزایش پیدا می‌کند و بازار به عنوان یک فرصت خرید به این منطقه نگاه می‌کند. بنابراین بازار فعلا برای نوسانگیری در محدوده جذابی نیست »

حق‌شناس تاکید کرد: «باید در نظر داشته باشیم که فاصله زیاد دلار با ارزش ذاتی و حباب منفی زیاد، خروج سرمایه را از کشور تشدید کرده و سیاست‌گذار باید این موضوعات را نیز لحاظ کند. این در حالی است که انتخابات مجلس نیز پیش‌روست و نهاد تصمیم‌گیر سعی در ثبات و حفظ شرایط موجود دارد.»

همراهی بازارهای همسایه با کاهش دلار در تهران

پیش از این نیز کارشناسان اقتصادی روند قیمت دلار در بلندمدت را صعودی پیش‌بینی کرده و معتقد بودند که رشد خروج سرمایه از کشور دلیل اصلی روند افزایشی دلار است. به اعتقاد آنها خروج سرمایه به خاطر رکود بازارهای مولد و سرمایه، مسکن و سهام مقداری افت کرده اما نسبت به افزایش قیمت دلار آلارم می‌دهد.

گفتنی است امروز قیمت دلار در بازارها همسایه نیز کاهش داشت. قیمت دلار هرات افت ۱۷۰ تومانی داشت و با قیمت  ۴۹ هزار و ۶۷۰ تومان معامله شد. دلار سلیمانیه نیز با قیمت ۵۰ هزار و ۹۰ تومان معامله شد و کاهش ۲۱۰ تومانی داشت. درهم امارات با ۳۰ تومان کاهش روی قیمت ۱۳ هزار و ۷۴۰ تومانی ایستاد.

منبع : تجارت نیوز

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر