کد خبر: 177029
A

طی ۱۰ سال آینده رقم صادرات نفت ایران به صفر می‌رسد

صندوق توسعه ملی در گزارشی اعلام کرد که ایران تنها حدود یک دهه با تبدیل‌شدن از صادرکننده به واردکننده نفت فاصله دارد.

طی ۱۰ سال آینده رقم صادرات نفت ایران به صفر می‌رسد

به گزرش سایت دیده‌بان ایران؛ صندوق توسعه ملی در گزارشی اعلام کرد که با ادامه روند فعلی افت تولید و افزایش مصرف، «ایران تنها حدود یک دهه با تبدیل‌شدن از صادرکننده به واردکننده نفت فاصله دارد» و احتمالا از سال ۱۴۱۲ رقم صادرات نفت ایران به صفر برسد.

«رساندن صادرات نفت ایران به صفر»، رویای ناکام ترامپ رییس‌جمهور سابق آمریکا بعد از آغاز دوره دوم تحریم‌‎ها بود؛ رویایی که بعد از او جو بایدن نیز با اعمال بیش از ۱۸۰ تحریم جدید نفتی دنبال کرد، اما رقم فروش نفت کشور اکنون به روزانه ۱.۴ میلیون بشکه افزایش یافته است.

اما انحراف درآمدهای نفتی دولت از سرمایه‌گذاری در بالادست صنعت نفت به مصارف هدفمندی یارانه‌ها در تبصره ۸ بودجه ۱۴۰۳ می‌تواند حتی بدون تحریم‌ها نیز صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

طبق گزارش شرکت ملی نفت، در ابتدای دولت سیزدهم تولید نفت ایران روزانه ۲.۱ میلیون بشکه بود اما امروز این رقم به ۳.۴ میلیون بشکه افزایش یافته و ظرفیت تولید نفت نیز به ۳.۸ میلیون بشکه پیش از تحریم‌ها بازگشته است که البته حفظ آن به انجام سرمایه‌گذاری وابسته است.

هشدارها درباره افت تولید نفت ایران درحالی است که وزیر نفت جواد اوجی از برنامه افزایش ظرفیت تولید نفت ایران به ۵.۷ میلیون بشکه در روز در ۸ سال آینده خبر می‌دهد، برنامه‌ای که البته به سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیارد دلاری منوط شده است.

از ابتدای آغاز برنامه‌های توسعه، حتی در شرایط غیرتحریمی و حضور غول‌های نفتی دنیا نیز رقم تولید نفت کشور از ۴.۲ میلیون بشکه فراتر نرفته است

منبع: فارس

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر