کد خبر: 179743
A

چه پمپ آبی بخریم؟ ۵ فاکتور قبل انتخاب و خرید انواع پمپ

زمانی که یک فرد به دنبال خرید یک کالا است اولین سوالی که از خودش می‌پرسد این است که چه کالایی بخرم. پمپ آب کالایی پراستفاده است که تنوع بسیار زیادی دارد. سطح تنوع پمپ آب هم از لحاظ توان و مشخصات فیزیکی آن است و هم از لحاظ برند و شرکت سازنده .

چه پمپ آبی بخریم؟ ۵ فاکتور قبل انتخاب و خرید انواع پمپ

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ زمانی که یک فرد به دنبال خرید یک کالا است اولین سوالی که از خودش می‌پرسد این است که چه کالایی بخرم. پمپ آب کالایی پراستفاده است که تنوع بسیار زیادی دارد. سطح تنوع پمپ آب هم از لحاظ توان و مشخصات فیزیکی آن است و هم از لحاظ برند و شرکت سازنده .

با این وجود برای خریدن پمپ آبی که مناسب رفع نیاز کمبود فشار آب ساختمان مسکونی، تجاری و اداری باشد، مشتریان این سوال را می‌پرسند که چه پمپ آبی بخریم؟ در جواب این مشتریان، باید به به بررسی چندین پارامتر پرداخت که در ادامه این مقاله به آنها می‌پردازیم.

images_1708347855_65d351cf136de.png

5 فاکتور مهم و اصلی که قبل از خرید پمپ آب باید به آن توجه کرد

 • مقدار هد یا ارتفاع پمپاژ آب
 • مقدار آبدهی یا دبی مورد انتظار
 • مقدار توان و قدرت پمپ آب
 • نوع پمپ آب
 • هزینه قابل پرداخت

برای اینکه ببینیم بهتر است چه پمپ آبی خریداری شود باید 5 فاکتور بالا را درنظر بگیریم؛ هد و دبی دو پارامتر فیزیکی پمپ‌های آب هستند که که مقدار توانایی پمپاژ آب را توسط پمپ آب نشان می‌دهند. توان نیز به نوعی بیان‌کننده همان دو پارامتر است.

اما نوع پمپ آب موردی است که مشتری باید با توجه به شرایطی که دارد آن را انتخاب کند. در ادامه درباره انتخاب نوع پمپ آب بیشتر صحبت خواهیم کرد. و در نهایت بودجه‌ای که برای خرید پمپ آب در نظر گرفتیم از اصلی‌ترین فاکتورهایی است که برای مشتری بسیار حائز اهمیت است.

 

هد، دبی پمپ آب

هر ساختمانی با توجه به متراژ، تعداد واحدها، تعداد افراد و تعداد طبقات نیاز به هد و دبی مشخصی دارد. به عنوان مثال هد و دبی یک ساختمان 2 طبقه دو واحدی کمتر از هد و دبی یک ساختمان 4 طبقه دو واحدی است. مقدار هد بر حسب متر و مقدار دبی برحسب لیتر بر دقیقه بیان می‌شود. جدولی برای میزان هد و دبی برای ساختمان‌های با تعداد طبقات و واحد مختلف وجود دارد و متناسب با آن تعیین می‌شود.

 

نوع پمپ آب

پمپ‌های آب به طور کلی شامل سه نوع بشقابی، محیطی و جتی است. با وجود اینکه همه آنها وظیفه افزایش فشار آب را دارند اما تفاوت‌هایی دارند که با توجه به شرایط می‌توان یکی از آنها را انتخاب و خریداری کرد.

 • پمپ آب بشقابی نسبت به سایر از صدای کمتری برخوردار است و در مواقعی که محل نصب پمپ مکانی است که صدای پمپ می‌تواند آزاردهنده باشد بهتر است از نوع بشقابی استفاده شود.
 • پمپ آب محیطی معمولا قیمت پایین‌تری دارد و همچنین آب را تا هد بیشتری می‌تواند پمپاژ کند. برای مواقعی که متراژ واحد بیشتر است در یک توان برابر و با هزینه کمتر می‌توان پمپ آب محیطی انتخاب کرد.
 • پمپ آب جتی علی رغم اینکه سرو صدای بیشتری نسبت با سایر دارد اما قابلیت ایجاد فشار آب بیشتری دارد و برای ساختمان‌های بلندتر مناسب است. همچنین پمپ آب جتی دارای قدرت مکش بیشتری است و می‌‌تواند در کاربردهای غیرمسکونی مثلا برای چاه‌های کم عمق کشاورزی نیز استفاده شود.

 

بودجه و هزینه

حتما شنیدید که از قدیم میگن "هر چقدر پول بدی آش میخوری"، این جمله برای پمپ آب هم صدق می‌کند. یکی از مهمترین فاکتورها و سوالات اولیه‌ای که مشتری پمپ آب قبل از خرید از فروشنده می‌پرسد، درمورد قیمت پمپ آب و هزینه‌ای است که قراره بابت آن بپردازد. برندهای مختلفی برای پمپ آب در بازار وجود دارد؛ از سازنده ایرانی گرفته تا چینی و اروپایی. جهت مشاهده قیمت پمپ آب خانگی می‌توانید بر روی لینک کلیک کنید.

images_1708347871_65d351df2f1d1.png

پیشنهاد پمپ آب مناسب برای ساختمان‌ها با شرایط مختلف

برای انتخاب پمپ آب مناسب متناسب با شرایط ساختمان از نظر متراژ، تعداد واحدها، تعداد افراد و تعداد طبقات، لازم است دو مقدار هد و دبی را داشته باشیم. میزان هد و دبی در اصل به صورت دقیق توسط فرمول‌هایی محاسبه می‌شود اما به دلیل وجود جدول انتخاب پمپ نیازی محاسبه دقیق آنها نیست.

جدول پمپ آب مناسب از لحاظ توان و نوع برای ساختمان‌های مختلف در زیر آورده شده است:

تعداد طبقات

تعداد واحدها

پمپ آب مناسب

1

1 یا 2

نیم اسب محیطی یا بشقابی

2

1

1 اسب بشقابی

2

1.5 اسب بشقابی

3 یا 4

1 اسب دو پروانه بشقابی

3

1

ا اسب جتی

2

1.5 اسب دو پروانه بشقابی

4

1

1.5 اسب دو پروانه بشقابی

2

2 اسب دو پروانه بشقابی

5

1

2 اسب دو پروانه بشقابی

2

3 اسب دو پروانه بشقابی

 

انتخاب برند پمپ آب خانگی

برندهای پمپ آب بازار شامل سه نوع ایرانی، چینی و اروپایی می‌شود. اینکه مشتری چه بودجه‌ای برای خرید پمپ آب در نظر گرفته است در انتخاب برند تاثیرگذار است.

 • از برندهای ایرانی معتبر و با کیفیت می‌توان به نویدموتور، موتوژن و الکتروژن اشاره کرد.
 • برندهای چینی که امروزه بسیار شناخته شده هستند و بازار بزرگی از پمپ آب را به خود اختصاص داده‌اند، برند لئو، استریم و شیمجه هستند.
 • از برندهای اروپایی که به بازار ایران راه پیدا کرده‌اند می‌توان به برند ایتالیایی پنتاکس و سیستما اشاره کرد که جز بهترین‌های نه تنها ایران بلکه جهان است.

جهت مقایسه قیمت برندهای مختلف، به عنوان نمونه برای پمپ 1 اسب بشقابی از برندهای مختلف قیمت حدودی در تاریخ نگارش مقاله آورده شده است:

 

پمپ 1 اسب بشقابی

برند پمپ

ایرانی

چینی

ایتالیایی

نویدموتور

موتوژن

الکتروژن

لئو

استریم

شیمجه

پنتاکس

سیستما

قیمت (میلیون تومان)

4.3

3.9

3.8

4.6

3.7

4.3

10

6

                   

 

جمع‌بندی

جهت انتخاب بهترین و ایده‌آل‌ترین پمپ آب باید چند پارامتر را در نظر گرفت. پمپ آبی که برطرف‌کننده حداقل فشار آب لازم برای واحدهای ساختمان باشد باید از لحاظ هد و دبی با ساختمان هم‌خوانی داشته باشد. همچنین نوع پمپ آب از نظر اینکه بشقابی، محیطی یا جتی باشد با توجه به نیاز به هد و دبی و شرایط دیگری مثل سر و صدا و قیمت دیگر مسئله در هنگام خرید پمپ آب است. در این مقاله سعی کردیم به این سوال جواب بدیم که بهتر است چه پمپ آبی بخریم و چالش بزرگی را که بسیاری از مردم با آن مواجه بودند، رفع کنیم. همچنین جدول نوع و توان پمپ متناسب با تعداد واحدها و طبقات مختلف را آوردیم. علاوه بر آن قیمت حدودی برندهای مختلف را برای یک نوع خاص از پمپ ذکر کردیم. در مجموع با خواندن این مقاله مخاطب به راحتی می‌تواند پمپ آب مناسب را از فروشگاه خرید انواع پمپ خریداری کند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

ارسال نظر