کد خبر: 165784
A

طرح کنگره آمریکا برای ممنوعیت سفر با پاسپورت آمریکایی به ایران

طرح ممنوعیت سفر با پاسپورت آمریکایی به ایران از سوی دو نماینده جمهوریخواه و دموکرات کنگره آمریکا ارایه شده و در قالب این طرح محدودیت های گسترده ای برای سفر اتباع آمریکایی به ایران و جلوگیری از سفر مقامات ایرانی به آمریکا وضع شده است.

طرح کنگره آمریکا برای ممنوعیت سفر با پاسپورت آمریکایی به ایران

به گزارش سایت دیده بان ایران به نقل از وبگاه خبری کنگره آمریکا (هیل)، یک طرح دوحزبی روز دوشنبه به مجلس نمایندگان آمریکا ارایه شده که بر اساس آن به دلیل آنچه که " جلوگیری از گروگان گیری اتباع آمریکایی از سوی ایران" خوانده شده، سفر اتباع آمریکا با پاسپورت آمریکایی به ایران ممنوع می شود.

 این طرح که توسط "جو ویلسون" جمهوریخواه رییس کمیته فرعی خاورمیانه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و "جارد مسکوویتز" یک شاهین دموکرات به طور مشترک ارایه شده، پس از توافق اخیر دولت بایدن با ایران برای آزاد کردن زندانیان امنیتی آمریکایی در ازای ایرانی‌های زندانی در آمریکا و رفع انسداد از 6 میلیارد دلار از دارایی های ایران از بانک های کره جنوبی ارایه شده که مورد انتقاد شدید نمایندگان لابی اسراییل در کنگره آمریکا و شاهین های جنگ طلب واشنگتن قرار گرفته است.

این طرح دولت آمریکا را ملزم می‌کند تا راهبردی را برای جلوگیری از "گروگان‌گیری اتباع آمریکایی توسط دشمنان ایالات متحده" تدوین و به کنگره ارایه کند: " شامل شناسایی مجازات‌ها برای بازداشت غیرقانونی و گروگان‌گیری، شناسایی سیاست‌های واضح دولت ایالات متحده برای جلوگیری از پرداخت باج و جزییات برنامه ها و راهبرد واشنگتن برای هماهنگی با متحدان و شرکای ایالات متحده"

این طرح همچنین وزارت امور خارجه آمریکا را ملزم می‌کند که سالانه تصمیم بگیرد که آیا پاسپورت‌های آمریکایی را برای سفر به ایران باطل اعلام کند یا نه، به دلیل نگرانی از اینکه سفرهای اتباع آمریکا به ایران "خطر قریب‌الوقوع برای سلامت عمومی و ایمنی فیزیکی آنها ناشی از تهدید غیرقانونی یا بازداشت" است یا خیر.

به علاوه این طرح دولت آمریکا را ملزم می کند که صدور ویزا برای بازدید از سازمان ملل را برای هر فردی که تحت تحریم های تروریسم یا سلاح های کشتار جمعی است، رد کند.

بر اساس این طرح همچنین دولت آمریکا باید سالانه "رویه‌های گروگان‌گیری" ایران را بازبینی کند و افرادی که در حمایت از این فعالیت‌ها دخیل هستند را به کنگره معرفی کند. علاوه بر این، این طرح از دولت می‌خواهد که درباره دلیل چشم پوشی از تحریم‌های مربوط به گروگان‌گیری در مورد چنین افرادی به کنگره توضیح دهد.

با توجه به مبادله اخیر زندانیان بین ایران و آمریکا، این طرح هر 160 روز یک بار دولت آمریکا را ملزم کرده که گزارش هایی را به کنگره در مورد وجوه آزاد شده، از جمله فهرست های دقیق تراکنش ها، و گواهی هایی مبنی بر اینکه این وجوه برای مقاصد غیرانسانی استفاده نشده است یا دولت ایران را قادر به افزایش مخارج خود در امور بدخیم نمی کند، به کنگره ارایه کند.

این طرح همچنین دولت آمریکا را موظف کرده که باید گزارش‌هایی را به کنگره در مورد تمامی دارایی‌های مسدود شده ایران تحت تحریم‌های ایالات متحده ارایه کند: در مورد دلایل هرگونه تغییر در مسدود شدن دارایی ها و در مورد تلاش های هماهنگ بین المللی برای شناسایی، توقیف ویا مسدود کردن دارایی های افراد و نهادهای تحریم شده ایرانی.

این طرح از ایالات متحده می خواهد که اطلاعات خود را با دولت های متحد به اشتراک بگذارد و به دولت های خارجی کمک فنی کند تا دارایی های افراد و نهادهای تحریم شده ایرانی را مصادره کنند.

جو ویلسون درباره ارایه این طرح گفت: این طرح تضمین می‌کند تروریست‌هایی که شهروندان آمریکایی را گروگان می‌گیرند به خاطر جنایات خود مجازات می‌شوند و مشوق‌های مالی دریافت نمی‌کنند. این طرح تضمین می کند که مقامات ایران نتوانند از ایالات متحده دیدن کنند و نتوانند از انواع آزادی های اینجا استفاده کنند در حالی که شهروندان خود را در داخل از آن آزادی ها محروم می کنند.

بر اساس بیانیه ویلسون این طرح به طور خاص به دنبال جلوگیری از سفر ابراهیم رییسی رییس جمهوری ایران به سازمان ملل متحد برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل است که خشم بسیاری از جمهوری خواهان کنگره را برانگیخت و از دولت آمریکا خواستند که به رییس جمهوری ایران ویزای سفر به آمریکا صادر نکند.

مسکوویتز دیگر نماینده ارایه دهنده این طرح هم گفت: "وقتی ایران به ناحق یکی از شهروندان ما را بازداشت می‌کند، باید بدانند که ایالات متحده عقب نمی‌نشیند، ما وارد عمل می‌شویم و پاسخ می‌دهیم."

هنوز معلوم نیست در صورت تصویب این طرح در مجلسین کنگره آمریکا تاثیر آن در سفرهای سالانه هزاران آمریکایی ایرانی تبار به ایران چه خواهد بود. بر اساس قوانین کنونی در ایران سفر انفرادی اتباع آمریکا با پاسپورت آمریکایی به ایران ممنوع است و اتباع آمریکایی با پاسپورت آمریکا تنها می توانند به صورت گروهی و از طریق آژانس های گردشگری به ایران سفر کنند.

اما هزاران شهروند ایرانی تبار آمریکا سالانه برای دیدار از سرزمین مادری شان به ایران سفر می کنند که بسیاری از آنها در این نوع سفرها از پاسپورت ایرانی خود بهره می گیرند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر