کد خبر: 171862
A

سفر کم‌سابقه اردوغان به آتن؛ رایزنی سران ترکیه و یونان برای حل اختلافات

رئیس‌جمهور ترکیه امروز (پنجشنبه) در جریان سفر به آتن، پایتخت یونان گفت با وجود اختلاف نظر بر سر بسیاری از موضوعات، هیچ مشکل لاینحلی بین ترکیه و یونان به عنوان متحدان ناتو وجود ندارد و آنکارا مایل است تا به حرکت مثبت حاصل‌شده در روابط دوجانبه ادامه دهد.

سفر کم‌سابقه اردوغان به آتن؛ رایزنی سران ترکیه و یونان برای حل اختلافات

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه پس از دیدار با «کریاکوس میتسوتاکیس» نخست‌وزیر یونان در آتن گفت، وزرای امور خارجه ۲ کشور در مورد اختلافات در دریای اژه گفت‌وگو خواهند کرد و برگزاری مذاکرات سالانه در سطوح بالا مفید خواهد بود.

بنابر آنچه خبرگزاری رویترز گزارش داد، اردوغان همچنین افزود: هیچ مسئله‌ای بین ما وجود ندارد که حل نشدنی باشد. نباید مانند کسانی نباشیم که از دریا می گذرند و در رودخانه غرق می شوند. ما به عنوان متحدان ناتو می‌خواهیم حجم تجارت دوجانبه را به ۱۰ میلیارد دلار برسانیم.

یونان و ترکیه امروز در سفر تاریخی «رجب طیب اردوغان» به آتن، بیانیه مشترکی را برای پیگیری روابط حسن همجواری امضا کردند. این دومین سفر یک رئیس‌جمهور ترکیه به یونان در طول ۷۰ سال گذشته است.

نخست‌وزیر یونان در این خصوص پس از دیدار با رئیس‌جمهور ترکیه گفت: جغرافیا و تاریخ حکم کرده است که ما در یک همسایگی و گاهی در یک رویارویی زندگی کنیم. اما من مسئولیت تاریخی را احساس می‌کنم که از این فرصت استفاده کنم تا دو کشور را در کنار هم قرار دهم، همانطور که مرزهای ما در کنار یکدیگر هستند.

یونان و ترکیه، به عنوان متحدان ناتو به دلیل اختلافات ارضی و همچنین اکتشاف گاز در دریای مدیترانه بارها خود را در آستانه درگیری مسلحانه قرار داده‌اند.

اردوغان در ماه می ۲۰۲۲ میتسوتاکیس را به «نقض توافقنامه‌ها» متهم و از برقراری تماس با او خودداری کرد. با این حال، بلافاصله پس از زلزله مرگباری که در ششم فوریه در ترکیه رخ داد، میتسوتاکیس با اردوغان تماس گرفت و وعده کمک‌هایی را جهت مقابله با این حادثه داد. این امر فضای جدیدی را در روابط دوجانبه ایجاد کرد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر