کد خبر: 173111
A

طرح محرمانه عربستان برای تبعید سران نظامی حماس به الجزایر

روزنامه لوموند نوشت: عربستان به دنبال استقرار نیرو‌های حافظ صلح عرب در این منطقه و تشکیل شورای انتقالی متشکل از حماس، فتح و جهاد اسلامی

طرح محرمانه عربستان برای تبعید سران نظامی حماس به الجزایر

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ روزنامه لوموند نوشت: در موضوع جنگ غزه، عربستان سعودی نقش خاصی را ایفا می کند.  او ریاست سازمان کنفرانس اسلامی را برعهده دارد که پس از نشست سران در ریاض در اواسط نوامبر تشکیل شد و پایتخت‌های غربی را برای دفاع از آتش‌بس در غزه به تحت فشار قرار داد.  همزمان، محموله های کمک های بشردوستانه به فلسطین را افزایش داد.  در دو ماه و نیم جنگ، سی و سه هواپیمای باری عربستان سعودی که با کمک‌های اولیه پر شده، در فرودگاه مصر فرود آمده‌اند و چهار کشتی در پورت سعید در کانال سوئز پهلو گرفته‌اند.

لوموند نوشت: عربستان سعودی نیز در پشت صحنه در تلاش است تا راه حلی برای درگیری بیابد که تلفات انسانی آن در طرف فلسطینی به 20 هزار کشته نزدیک می شود.  

لوموند به یک سند محرمانه دست یافته است که توسط عبدالعزیز الساغر، مدیر یک اندیشکده عربستانی به نام مرکز تحقیقات خلیج فارس، تهیه شده است که طرحی را برای پایان دادن به بحران ترسیم می کند. 

این متن در پی ملاقاتی در 19 نوامبر در ریاض بین آقای الصقر تهیه شد و به وزارت امور خارجه فرانسه ارسال شد.

این سند راه هایی را برای توقف خصومت ها در غزه و تثبیت اوضاع این منطقه پیشنهاد می کند.  مهمترین نکته آن، انتقال «رهبران نظامی و امنیتی حماس» به الجزایر است، فرمولی که احتمالاً به فرمانده گردان های عزالدین القسام،  و احتمالاً یحیی سنوار اشاره دارد.

در واقع، الجزایر به دلیل روابط خوبش با قطر و ایران، و "ظرفیت امنیتی" که به آن امکان می دهد "فعالیت های این افراد را کنترل کند" به عنوان مقصد احتمالی تبعید این افراد نام برده می شود. 

این ایده یادآور سال 1982 است که یاسر عرفات از شهر بیروت که در آن زمان توسط ارتش اسرائیل محاصره شده بود، خارج شد. رهبر سازمان آزادیبخش فلسطین و نیروهایش پیش از استقرار در تونس، با اسکورت نیروی دریایی فرانسه به آتن رسیده بودند.

از دیگر نکات پیش‌نویس طرح آقای الصقر می‌توان به استقرار نیروهای حافظ صلح عربی در غزه، تحت نظارت سازمان ملل متحد، و ایجاد «شورای انتقالی مشترک» با گرد هم آوردن طرف‌های اصلی غزه (حماس، جهاد اسلامی، فتح و ...) بعنوان مسئول مدیریت این منطقه به مدت چهار سال و سازماندهی انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی می شود

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر