کد خبر: 174057
A

کابینه جنگ اسرائیل پیشنهاد قطر درباره آتش‌بس یک ماهه را بررسی کرد

کابینه جنگ اسرائیل جلسه‌ای را درباره پیشنهاد قطر درخصوص آزادی ۴۰ تا ۵۰ اسیر اسرائیلی در غزه در ازای آتش‌بس یک ماهه برگزار کرد.

کابینه جنگ اسرائیل پیشنهاد قطر درباره آتش‌بس یک ماهه را بررسی کرد

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیلاعلام کرد: کابینه جنگ پیشنهاد قطر درخصوص آزادی ۴۰ تا ۵۰ اسیر صهیونیستی در غزه در ازای آتش‌بس یک ماهه را بررسی کرد. پیشنهاد قطر شامل آزادی اسرای فلسطینی دارایی محکومیت‌های طولانی در زندان‌های اسرائیل در چارچوب معامله تبادل اسرا است.

این شبکه اعلام کرد: مرحله دومی هم وجود دارد که پیچیده‌تر است و جزئیات آن فاش نشده‌است، اما شامل درخواست برای عقب نشینی اسرائیل از غزه است. حماس و تل‌آویو پاسخی به این پیشنهاد نداده‌اند، اما وضعیت بهتر از قبل به نظر می‌رسد.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی پیش از این مدعی شدند «دیوید بارنیا» رئیس موساد به کابینه این رژیم اطلاع داده‌است حماس اکنون خواهان آتش‌بس ۲۰ تا ۳۰ روزه در ازای ۵۰ کودک، زن و سالمند اسیر شده‌است.

این درحالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اخیرا یوآو گالانت، وزیر جنگ را از نشست با روسای موساد و شین بت منع کرده بود. این پس از آن بود که به هر روسای این دو نهاد دستور داده بود در نشست امنیتی که قرار بود در خصوص موضوعی حساس برگزار شود،‌ شرکت نکنند.

اما دفتر نتانیاهو اعلام کرد: «نخست وزیر، رئیس موساد را به چالش نمی‌کشد، کابینه جنگ طرفی است که خط مشی را تعیین می‌کند و در مورد مساله اسیران تصمیم می‌گیرد.»

در این راستا وبگاه آمریکایی «آکسیوس» به نقل از مقامات صهیونیست نوشت که قطر به «اسرائیل» اطلاع داده‌است که حماس «اساسا موافقت کرده» مذاکرات را برای دستیابی به توافقی جدید برای آزادی بیش از ۴۰ اسیر در غزه در ازای توقف جنگ برای یک دوره تا یک ماه از سر بگیرد.

این وبگاه گزارش داد که مقامات اسرائیلی با این پیام «با احتیاط شدید» برخورد می‌کنند و می‌گویند امیدوارند در آخر هفته توضیحات بیشتری دریافت کنند تا بفهمند آیا حماس واقعا جدی است یا خیر.

یکی از مقامات صهیونیست گفت: «پیام قطر هنوز بسیار مقدماتی، اما مثبت است، زیرا برای اولین بار از زمان پایان توافق قبلی، اشاره می‌کند که حماس آماده بازگشت به میز مذاکره است. بر این اساس، ما از حالت انجماد به سرمای شدید منتقل می‌شویم.»

وبگاه «واللا» به نقل از سه مقام بلندپایه اسرائیلی نوشت: «میانجی‌های قطری پیامی را به اسرائیل رساندند مبنی بر اینکه حماس به صورت اولیه موافقت کرده‌است که به میز مذاکره بازگردد تا توافقی منعقد شود که طی آن ۴۰ فرد از غزه در ازای آتش‌بس چند هفته‌ای و سایر شروط آزاد شوند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر