کد خبر: 174059
A

بایدن کنگره را به خاطر اسرائیل دور زد

برای دومین بار در ماه جاری، دولت بایدن کنگره آمریکا را دور زد تا فروش اضطراری تسلیحات به اسرائیل را تایید کند؛ آن هم در شرایطی که تل‌آویو با وجود انتقاد فزاینده بین‌المللی به حملاتش علیه حماس در غزه ادامه می‌دهد.

بایدن کنگره را به خاطر اسرائیل دور زد

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده به کنگره درباره دومین تصمیم به فروش اضطراری تسلیحات و مهمات اطلاع داده که شامل فروش ۱۴۷.۵ میلیون دلار تجهیزاتی از جمله فیوزها و پرایمرهایی است که برای ساخت گلوله‌های ۱۵۵ میلی‌متری مورد نیاز رژیم صهیونیستی است.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «با توجه به فوریت نیازهای دفاعی اسرائیل، وزیر خارجه آمریکا به کنگره اطلاع داده که از اختیاراتش برای تصمیم‌گیری راجع به تعیین وضعیت اضطرای و تایید فوری ارسال تجهیزات استفاده کرده است. ایالات متحده به امنیت اسرائیل متعهد است و این برای منافع ملی آمریکا حیاتی است که اطمینان حاصل کند اسرائیل می‌تواند از خود برابر تهدیدات دفاع کند.»

تایید فروش اضطراری به این معناست که اقلام مدنظر دیگر مورد بررسی کنگره در مورد فروش نظامی خارجی قرار نخواهد گرفت و در واقع این دور زدن کنگره آمریکاست. چنین تصمیماتی نادر است، اما بی‌سابقه نیست و معمولا زمانی دیده می‌شود که دولت‌ها نیاز فوری به تحویل سلاح بدون انتظار برای تصویب قانون‌گذاران آمریکایی را انتظار دارند.

بلینکن همچنین تصمیم مشابهی را در ۹ دسامبر اتخاذ کرد و با فروش نزدیک به ۱۴۰۰۰ گلوله مهمات تانک به ارزش بیش از ۱۰۶ میلیون دلار به رژیم صهیونیستی موافقت کرد.

این اقدامات در حالی انجام شده که درخواست جو بایدن برای بسته کمکی نزدیک به ۱۰۶ میلیارد دلاری برای اوکراین، رژیم صهیونیستی و دیگر نیازهای امنیت ملی در کنگره متوقف شده و درگیر بحث سیاست مهاجرتی و امنیت مرزی ایالات متحده شده است.

تداوم حمایت‌های تسلیحاتی ایالات متحده از رژیم صهیونیستی در شرایطی رخ می‌دهد که حملات مرگبار تل‌آویو علیه فلسطینیان ادامه دارد. امروز شنبه برای هشتاد و پنجمین روز، ارتش اشغالگر به بمباران بسیاری از مناطق نوار غزه ادامه می‌دهد و صدها عملیات مرگبار انجام داده که هزاران شهید و ده‌ها هزار زخمی بر جای گذاشته، در حالی که مقاومت فلسطین با خودروها و سربازان ارتش اشغالگر که در حال نفوذ از چندین محور هستند، مقابله می‌کند. تاکنون بیش از ۲۱ هزار فلسطینی به شهادت رسیده‌اند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر