کد خبر: 174493
A

صدراعظم آلمان به زودی استعفا خواهد کرد

نشریه بیلد آلمان گزارش داد، اولاف شولتز به احتمال زیاد در اوایل سال 2024 از صدر اعظمی آلمان استعفا خواهد داد و یک نشریه ایتالیایی نیز گمانه‌زنی کرد که «بوریس پیستوریوس»، وزیر دفاع فعلی جای او را خواهد گرفت.

صدراعظم آلمان به زودی استعفا خواهد کرد

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ نشریه بیلد آلمان گزارش داد، اولاف شولتز به احتمال زیاد در اوایل سال 2024 از صدر اعظمی آلمان استعفا خواهد داد و یک نشریه ایتالیایی نیز گمانه‌زنی کرد که «بوریس پیستوریوس»، وزیر دفاع فعلی جای او را خواهد گرفت.

به نوشته نشریه بیلد، دلیل مطرح شدن قصد احتمالی شولتز برای استعفا، پایین بودن سطح حمایت‌ مردمی از حزب وی یعنی حزب سوسیال دموکرات آلمان است.

اخیرا یک مطالعه که از سوی شرکت افکارسنجی «اینسا» (انستیتوی ملی علوم کاربردی لیون) برای نشریه بیلد انجام و نتایجش در آخرین روز سال 2023 یعنی 31 دسامبر منتشر شد نشان داد، حمایت آلمانی ها از حزب سوسیال دموکرات این کشور در طول سال 2023 از 20 درصد به 15 درصد کاهش پیدا کرده است.

به گفته تحلیلگران، دلیل این افت محبوبیت حزب سوسیال دموکرات این بوده که از هر پنج آلمانی تنها یک نفر ارزیابی مثبتی درباره عملکرد اولاف شولتز در مقام صدراعظمی این کشور دارد.

همچنین روزنامه «لارپوبلیکا» ایتالیا هم گزارش داد که اولاف شولتز ممکن است در سال 2024 پیش از رسیدن به پایان دوره صدر اعظمی خود استعفا دهد. این روزنامه نوشت که بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان که هم اکنون طبق نظرسنجی‌ها محبوبترین سیاستمدار مشغول به خدمت در دولت این کشور است احتمالا جانشین اولاف شولتز در صدر اعظمی خواهد شد.

به نوشته لارپوبلیکا، دو منبع ناشناس گفتند که دلیل بالقوه استعفای شولتز، رسوایی مربوط به شرکت Wirecard و «جان مارسالک»، رئیس آن (که هم اکنون زندگی مخفیانه در مسکو دارد) است. شولتز در زمان وقوع این رسوایی در صدر وزارت اقتصاد فدرال آلمان و سازمان تنظیم مالی این کشور که در اعلام بزرگترین دسیسه کلاهبرداری آلمان از زمان جنگ جهانی دوم شکست خورد، قرار داشت.

شولتز این که خودش در این رسوایی مالی شخصا مسئولیت داشته را رد کرده است.

به نوشته روزنامه بیلد چند تحلیلگر هم در احتمال تغییر صدر اعظم آلمان به ویژه به دلیل اینکه اعضای حزب سوسیال دموکرات در جریان کنفرانس اخیر حزب از شولتز حمایت کردند تردید وارد کردند.

این روزنامه آلمانی نوشت: «از طرف دیگر بوریس پیستوریوس هم اخیرا خواستار آماده شدن آلمان برای جنگ شد و تا همین چند وقت پیش شاخه چپ حزب سوسیال دموکرات احتمالا خواستار اخراج او از حزب به خاطر این صحبتهایش شده بود.»

چندی پیش روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» ادعا کرد، جان مارسالک، یک مدیر ارشد شرکت Wirecard از سوی آژانس‌های اطلاعاتی غربی به عنوان یک مامور اطلاعات روسیه شناسایی شده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر