کد خبر: 174679
A

طرح پیشنهادیِ دو وزیر اسرائیلی برای کوچ اجباری ساکنان غزه به کشور آفریقایی کنگو

بتسال‌ال اسموت‌ریچ، وزیر دارایی و ایتامار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل خواهان کوچ اجباری ساکنان غزه به کشور آفریقایی کنگو شده اند.

طرح پیشنهادیِ دو وزیر اسرائیلی برای کوچ اجباری ساکنان غزه به کشور آفریقایی کنگو

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ بتسال‌ال اسموت‌ریچ، وزیر دارایی و ایتامار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل خواهان  کوچ اجباری ساکنان غزه به کشور آفریقایی کنگو شده  اند. 

اظهارات بتسال‌ال اسموت‌ریچ، وزیر دارایی و ایتامار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل که خواهان ارائه راهکار‌هایی از سوی دولت برای تشویق ساکنان غزه به مهاجرت به کشور‌های دیگر شده‌اند، کماکان با واکنش منفی کشور‌های غربی روبه‌رو است.

لرد طارق احمد، وزیر دولت بریتانیا در امور خاورمیانه، نیز چهارشنبه‌شب با محکوم کردن سخنان دو وزیر اسرائیلی در شبکه ایکس نوشت «هیچ فلسطینی نباید هدف تهدید کوچاندن اجباری باشد» و غزه «بخشی از کشور آتی فلسطینی» خواهد بود.

دولت اسلوونی هم در بیانیه‌ای در روز ۱۴ دی نوشت: «کوچاندن فلسطینیان به خارج از باریکه غزه برخلاف قوانین بین‌المللی است و راهکار دو کشوری (تشکیل کشور فلسطین در کنار اسرائیل) را با خطر روبه‌رو می‌کند.»

عربستان سعودی نیز روز ۱۴ دی به صف کشور‌هایی پیوست که گفته‌های دو وزیر اسرائیلی را محکوم کرده‌اند.

با این حال، به گزارش تایمز اسرائیل، نهاد‌هایی در این رژیم در حال مذاکره به دور از جنجال با کنگو و دولت‌های دیگری در جهان برای پذیرش شماری از ساکنان غزه هستند.

به نوشته تایمز اسرائیل، کنگو از نگاه جامعه جهانی کشوری است که دارای سطح بالای نابرابری است و بر اساس برنامه جهانی غذا، بیش از ۵۲ درصد از جمعیت آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

به گزارش یدیعوت آحرونوت، ایفعات شاشابیتون، وزیر عضو کابینه سیاسی-امنیتی اسرائیل روز پنج‌شنبه گفت دو وزیر یادشده با بیان «سخنان غیرمسئولانه، به اسرائیل لطمه می‌زنند».

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر