کد خبر: 175516
A

مدودف اقدام انگلیس را اعلام جنگ به روسیه تلقی کرد

دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت روسیه رئیس‌جمهوری روسیه به انگلیس هشدار داد که مستقر کردن نظامیان در اوکراین به منزله اعلام جنگ علیه روسیه است.

مدودف اقدام انگلیس را اعلام جنگ به روسیه تلقی کرد

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت روسیه که سابقا نخست‌وزیر و رئیس‌جمهوری روسیه هم بوده، جمعه در پستی در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) هم‌زمان با ورود ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس به کی‌یف و اعلام یک بسته مالی بزرگ برای اوکراین، به این کشور هشدار داد.

انگلیس حدود ۳.۲ میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین ارائه خواهد کرد که بزرگ‌ترین تعهد سالانه این کشور از زمان حمله روسیه به اوکراین تقریبا دو سال پیش است. مدودف که در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ رئیس‌جمهوری روسیه بود، همچنین موقعیتی فرضی را مطرح کرد که در آن سوناک در حین حضور در پایتخت اوکراین، زیر آتش حملات ارتش روسیه قرار می‌گیرد.

مدودف نوشت: «ریشی سوناک» نخست‌وزیر بریتانیا برای امضای «توافقنامه تاریخی بریتانیا و اوکراین در زمینه همکاری امنیتی» وارد کی‌یف شده است. اگر نمایندگان بریتانیا در مرکز کی‌یف با مهمات خوشه‌ای بمباران شوند، افکار عمومی غربی چه می‌گویند، درست به همان شکل که در مورد غیرنظامیان بی‌گناه ما در بلگورود اتفاق افتاد؟»

دیمیتری مدودف به حمله ۳۰ دسامبر به غیرنظامیان روسی در شهر بلگورود در جنوب روسیه در نزدیکی مرز اوکراین اشاره داشت که در آن حداقل ۲۰ تن از جمله دو کودک کشته شدند و ۱۱۱ تن زخمی شدند و آن را حمله «کورکورانه» اوکراین با استفاده از بمب‌های خوشه‌ای خواند.

مدودف سپس به انگلیس در مورد استقرار احتمالی یک گروه نظامی در اوکراین هشدار داد.

رئیس‌جمهوری پیشین روسیه نوشت: «و همچنین امیدوارم که دشمنان سرسخت ما، بریتانیای گستاخ و خیره‌سر، درک کنند که استقرار رسمی نیروهایشان در اوکراین به معنای اعلام جنگ علیه کشور ما خواهد بود.»

خبرگزاری اوکراینی RBC-Ukraine به نقل از منابع ناشناس گزارش داد که نیروهای اوکراینی در پاسخ به بمباران گسترده روسیه در شهرهای اوکراین در روزهای اخیر، به سمت اهداف نظامی در بلگورود شلیک کردند.

روز جمعه، ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس گفت که لندن در تعهد خود برای کمک به نیروهای اوکراینی «برای ایستادگی در برابر تهاجم تمام‌عیار پوتین متزلزل نخواهد شد.»

ریشی سوناک گفت: «امروز ما بیشتر از این پیش می‌رویم؛ کمک‌های نظامی خود را افزایش می‌دهیم، هزاران پهپاد پیشرفته را تحویل می‌دهیم و یک توافقنامه امنیتی جدید تاریخی را امضا می‌کنیم تا تضمین‌هایی را که برای طولانی‌مدت اوکراین نیاز دارد، ارائه کنیم.»

تحلیلگران نظامی می‌گویند که اوکراین و روسیه به دنبال پر کردن زرادخانه‌های خود در سال جاری میلادی هستند و حملات زمینی بزرگ احتمالی در سال ۲۰۲۵ را پیش‌بینی می‌کنند. ریشی سوناک در ایکس نوشت که انگلیس «تا هر زمان که لازم باشد» کنار اوکراین است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر