کد خبر: 176171
A

آیا تنش در دریای سرخ مهار می‌شود؟

منابع مصری از ارتباطات گسترده‌ مسئولان انصارالله یمن و ایران برای جلوگیری از گسترش تاثیر حملات در دریای سرخ خبر دادند.

آیا تنش در دریای سرخ مهار می‌شود؟

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ در حالی که پیامدهای حملات انصارالله به کشتی‌های اسرائیلی و کشتی‌هایی که از دریای سرخ و تنگه باب المندب به سمت اراضی اسرائیل می‌روند، بر دریانوردی در کانال سوئز و درآمدهای مصر از آن تاثیر گذاشته، قاهره در حال تلاش برای پایان بحران دریانوردی در دریای سرخ است.

به گزارش العربی الجدید، منابع مصری فاش کردند که مصر ارتباطات گسترده‌ای با مسئولان انصارالله یمن و ایران برای جلوگیری از گسترش تاثیر حملات در منطقه و دریانوردی در کانال سوئز برقرار کرده است.

یک منبع مصری در گفت‌وگو با العربی الجدید گفت که مصر ارتباطات گسترده‌ای در سطح امنیتی با سران برجسته انصارالله در پی حمله آمریکا و بریتانیا به یمن برقرار کرده است.

وی توضیح داد که در رایزنی‌های میان مقامات مصری و رهبران انصارالله، تاکید شده است که مصر در هیچ اقدام بین‌المللی برای هدف قرار دادن شرکت نخواهد کرد.

منبع مذکور تصریح کرد که قاهره خطاب به دولت آمریکا بر خطر راه حل نظامی برای حل بحران دریای سرخ تاکید کرده و گفته که بهتر است به سمت راه حلی پیش رفت که دلیل اصلی این بحران یعنی جنگ در غزه را پایان دهد.

این منبع اظهار داشت که مقامات مصری به رهبران انصارالله اطمینان دادند که مذاکرات با اشغالگران برای افزایش حجم کمک‌ها به غزه پیشرفت ملموسی داشته است.

به نقل از میدل ایست نیوز، وی اشاره کرد که ارتباطات میان مصر و انصارالله مثبت بوده و انصارالله از مصر بابت عدم ورود به اقدامات خصمانه علیه خود تقدیر کرده است.

یک دیپلمات مصری نیز فاش کرد حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران به زودی به قاهره سفر خواهد کرد.

وی افزود که در تماس تلفنی سابق ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران و عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر بر سر این مساله توافق شد.

دیپلمات مصری افزود که ارتباطات مصر و ایران، طی دوره اخیر شاهد پیشرفت بوده و آنچه در منطقه رخ می‌دهد، روند روابط مصر و ایران را به سرعت رشد می‌دهد.

این دیپلمات مصری گفت که با وجود تشدید تنش میان آمریکا و رژیم اسرائیل از یک طرف و ایران از طرف دیگر، اما روابط مصر و ایران طی دوره آتی شاهد رشد خواهد بود.

وی توضیح داد که درخصوص میانجیگری که مصر و قطر در آن مشارکت دارند، دولت آمریکا متوجه شد پیام‌هایی وجود دارد که قاهره بهتر می‌تواند آن را به تهران منتقل کند چرا که ایران به بهبود روابط با مصر تمایل دارد.

منبع: ایسنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر