کد خبر: 177685
A

جزییات ماجرای نقشه حمله تلافی‌جویانه امریکا علیه تاسیسات و نیروهای ایرانی

بخش خبری شبکه تلویزیونی سی.بی.اس. امریکا روز پنجشنبه به نقل از مقامات امریکایی گزارش داد که نقشه ایالات متحده برای انجام حملات چندین روزه در عراق و سوریه علیه اهداف متعدد از جمله نیروها و تاسیسات ایرانی تایید شده است.

جزییات ماجرای نقشه حمله تلافی‌جویانه امریکا علیه تاسیسات و نیروهای ایرانی

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ بخش خبری شبکه تلویزیونی سی.بی.اس. امریکا روز پنجشنبه به نقل از مقامات امریکایی گزارش داد که نقشه ایالات متحده برای انجام حملات چندین روزه در عراق و سوریه علیه اهداف متعدد از جمله نیروها و تاسیسات ایرانی تایید شده است.

از زمانی که گروه شبه نظامی کتائب حزب الله عراق در روز سه‌شنبه اعلام کرد که عملیات نظامی خود علیه نیروهای امریکایی را تعلیق می‌کند، هیچ حمله جدیدی به پایگاه‌های نیروهای امریکایی در منطقه صورت نگرفته است.

از طرف دیگر اما هیچ نشانه‌ای دال بر اینکه مقامات امریکایی بخاطر اعلامیه کتائب حزب‌الله بخواهند از حملات تلافی‌جویانه خود دست بردارند و یا آن را به تعویق بیندازد دیده نمی‌شود.

در چند روزه گذشته گمانه‌زنی‌ها در نحوه واکنش امریکا و فشارها برای تعجیل درعکس‌العمل واشنگتن رو به افزایش بوده است. 

جو بایدن، رئیس ‌جمهوری آمریکا پیش‌تر گفته بود که تصمیم خود در این باب را گرفته است، اما به طور علنی در مورد جزئیات این برنامه‌ها سخن به میان نیاورد.

رییس ‌جمهوری امریکا شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را مسئول حملات روز یکشنبه دانسته و فقط گفته بود که امریکا پاسخ همه کسانی را که مسئول آن هستند را در زمان مقتضی و به انتخاب خود خواهد داد.

چند سطحی، چند مرحله‌ای و در گذر زمان

بر این اساس، مقامات امریکایی به سی‌بی‌اس نیوز تایید کرده‌اند که نقشه انجام یک سری حملات در چند روز مختلف و علیه اهداف متعدد از جمله پرسنل و تاسیسات ایرانی در داخل عراق و سوریه به تایید رسیده است.

این حملات در پاسخ به حملات پهپادی و موشکی به نیروهای امریکایی در منطقه، از جمله حمله یک پهپاد انتحاری که منجر به کشته شدن سه سرباز امریکایی در پایگاه برج ۲۲ در داخل اردن شد، انجام خواهد پذیرفت.

گزارش سی‌بی‌اس به نقل از مقامات امریکایی می‌گوید که زمان‌بندی انجام حملات تلافی‌جویانه تا حدودی به شرایط آب و هوایی نیز بستگی خواهد داشت، چرا که واشنگتن ترجیح می‌دهد حملات را زمانی انجام دهد که دید نسبت به اهداف مدنظر خوب باشد تا از آسیب دیدن غیرنظامیان جلوگیری شود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه هشدار داد که خاورمیانه با خطرناک‌ترین شرایط خود از سال ۱۹۷۳ مواجه است و پاسخ ایالات متحده می‌تواند در چند سطح، در چند مرحله و در گذر زمان اتفاق بیفتد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشور، روز چهارشنبه یازدهم بهمن‌ماه هشدار داده بود که پاسخ این کشور در شرایط تهدید، قاطع و فوری است. امیرعبداللهیان این را هم یاوآور شد که امریکا باید زبان تهدید و فرافکنی را متوقف کند و بر راه‌حل سیاسی متمرکز شود.

پیش از این هم امیر سعید ایروانی، نماینده ایران در سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که تهران به هرگونه حمله‌ای به خاک، منافع یا شهروندان خود خارج از مرزهایش پاسخ قاطع خواهد داد.

ایران روز دوشنبه هر گونه دست داشتن در این حملات را رد کرد؛ اما مقاومت اسلامی در عراق مسئولیت چند حمله در روز یکشنبه را بر عهده گرفته است که شاید بی ارتباط با تلفات امریکا در اردن نباشد.

منبع: یورو نیوز

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر