کد خبر: 177695
A

امکان حضور دوباره دیپلماتیک امریکا در افغانستان بدون رسمیت شناختن طالبان

بر اساس سند راهبردی تازه منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، واشنگتن با احتیاط در حال بررسی امکان حضور دوباره دیپلماتیک در افغانستان در سطح کنسولی و بدون به‌ رسمیت شناختن حکومت طالبان است.

امکان حضور دوباره دیپلماتیک امریکا در افغانستان بدون رسمیت شناختن طالبان
به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ بر اساس سند راهبردی تازه منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، واشنگتن با احتیاط در حال بررسی امکان حضور دوباره دیپلماتیک در افغانستان در سطح کنسولی و بدون به‌ رسمیت شناختن حکومت طالبان است.
 
این تصمیم نشان‌دهنده چرخشی در سیاست امریکا به سمت تعامل محدود با طالبان قلمداد می‌شود؛ تغییر سیاست احتمالی که با هدف دستیابی به اهداف امنیتی، سیاسی و اقتصادی اتخاذ می‌شود.
 
راهبرد یکپارچه وزارت امور خارجه امریکا برای افغانستان که در اکتبر ۲۰۲۳ به تصویب رسید، ضمن حمایت از دسترسی به خدمات کنسولی، بر نیاز به روابط فی‌مابین، البته بدون شناسایی رسمی حکومت طالبان، تاکید می‌کند.
 
راهبرد جدید امریکا در چهار حوزه ماموریتی تعریف می‌شود: مبارزه با تروریسم، کمک اقتصادی، ارتباط محلی، و خدمات کنسولی به شهروندان آمریکا در داخل افغانستان و کمک به شهروندان افغان که قصد مهاجرت به آمریکا دارند.
 
تلاش‌های نماینده ویژه ریاست‌ جمهوری در امور گروگان‌ها برای تضمین آزادی امریکایی‌های بازداشت شده نیز در دستور کار است. همزمان، دفاع امریکا از حقوق بنیادین مردم افغانستان، به‌ ویژه زنان و دختران ادامه می‌یابد.
 
به‌ دنبال سقوط دولت افغانستان در نیمه اوت ۲۰۲۱ و قدرت گرفتن دوباره طالبان در این کشور، ایالات متحده سفارت خود را در کابل تعطیل کرد. دولت امریکا تاکنون از به‌رسمیت شناختن حاکمیت طالبان خودداری کرده است.
 
امریکا و بسیاری از کشورهای جهان، شناسایی حکومت طالبان را منوط به تشکیل حکومتی فراگیر، رعایت حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان و دختران، و جلوگیری از پناه گرفتن گروه‌های ترورستی در افغانستان کرده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر