کد خبر: 177729
A

رویترز: عربستان آماده پذیرش «تعهد سیاسی» اسرائیل برای تشکیل کشور فلسطین است

عربستان در تلاش برای توافق دفاعی با واشنگتن قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و مایل به پذیرش تعهد سیاسی اسرائیل برای ایجاد یک کشور فلسطینی است.

رویترز: عربستان آماده پذیرش «تعهد سیاسی» اسرائیل برای تشکیل کشور فلسطین است

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ پس از ماه‌ها تلاش دیپلماتیک آمریکا برای متقاعد کردن عربستان سعودی برای عادی سازی روابط با اسرائیل و به رسمیت شناختن آن برای اولین بار، ریاض در ماه اکتبر به دلیل خشم فزاینده اعراب از حملات رژیم صهیونیستی به غزه، مذاکرات برای عادی سازی را متوقف کرد.

اما دو منبع منطقه‌ای به رویترز گفتند که عربستان سعودی به طور فزاینده‌ای مایل است امنیت خود را تقویت کند تا پادشاهی بتواند با برنامه بلندپروازانه خود برای ارتقای اقتصاد و جذب سرمایه گذاری‌های خارجی عظیم پیش برود.

این منابع گزارش دادند که به منظور ایجاد فضا برای مانور در مذاکرات عادی سازی و بازگرداندن توافق دفاعی با آمریکا در مسیر اصلی، مقامات سعودی به همتایان آمریکایی خود اطلاع دادند که ریاض اصرار نخواهد کرد که اسرائیل گام‌های مشخصی برای تشکیل کشور فلسطین بردارد و این کار را انجام خواهد داد. در عوض تعهد سیاسی به راه حل دو دولتی را بپذیرید.

یک منبع منطقه‌ای گفت که مقامات سعودی مخفیانه از واشنگتن خواسته‌اند که اسرائیل را برای پایان دادن به جنگ غزه تحت فشار قرار دهد و به "افق سیاسی" برای تشکیل کشور فلسطینی متعهد شود و گفت که ریاض سپس روابط را عادی کرده و به تامین مالی بازسازی غزه کمک خواهد کرد

رویترز معتقد است که چنین توافق بزرگ منطقه‌ای که به طور گسترده حتی قبل از جنگ بین اسرائیل و حماس دور از دسترس تلقی می‌شود، همچنان با موانع سیاسی و دیپلماتیک زیادی به‌ویژه عدم اطمینان در مورد چگونگی پایان جنگ بین اسرائیل و حماس مواجه خواهد بود.

پیشتر خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که عربستان پس از یک وقفه به دلیل جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه، مذاکرات دفاعی با آمریکا را از سر گرفته است. دولت بایدن به تازگی گفته است که به تلاش‌ها برای عادی سازی روابط بین عربستان و رژیم صهیونیستی ادامه خواهد داد که می‌تواند به قیمت تضمین‌های امنیتی آمریکا برای عربستان باشد

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر