کد خبر: 177783
A

واکنش اعضای کنگره به حمله آمریکا علیه عراق و سوریه

حمله آمریکا به عراق و سوریه در میان قانونگذاران دموکرات و جمهوریخواه کنگره این کشور واکنش‌هایی متفاوتی در پی داشت.

واکنش اعضای کنگره به حمله آمریکا علیه عراق و سوریه

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛مایک جانسون رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا شنبه در بیانیه‌ای با انتقاد از دولت گفت: دولت یک هفته منتظر ماند و ماهیت پاسخ ما را به همه دنیا از جمله ایران مخابره کرد.

وی افزود که این رویکرد دولت آمریکا «توانایی ما را برای پایان دادن قعطی به سلسله حملاتی که در چند ماه گذشته متحمل شده‌ایم، تضعیف می‌کند.»

جک رید رئیس دموکرات کمیته نیروهای مسلح سنا نیز از حمله به عراق و سوریه استقبال کرد و در بیانیه‌ای گفت: این پاسخی قوی و متناسب بود.

راجر ویکر سناتور جمهوریخواه و عضو کمیته نیروهای مسلح سنا هم از این حملات استقبال کرد اما گفت که این تهاجم «بسیار دیر» انجام شد.

وی مدعی شد: گروه های نیابتی‌۱۶۵ بار تلاش کردند سربازان آمریکایی را بکشند و ناوهای ما را غرق کنند. این در حالی است که دولت بایدن بخاطر حداقل کاری که انجام داده است، به خودش تبریک می‌گوید.

ایرنا به نقل از سی ان ان گزارش داد که دولت بایدن پیش از انجام حمله، چاک شومر رهبر اکثریت دموکرات سنا و سایر سران ارشد کنگره را از قصد خود برای حمله به عراق و سوریه مطلع کرده بود.

فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه موسوم به سنتکام با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ساعت ۱۶ به وقت شرق آمریکا (EST) دوم فوریه، نیروهای فرماندهی مرکزی ایالات متحده (CENTCOM) حملات هوایی را در عراق و سوریه علیه نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و گروه های شبه نظامی وابسته به آن انجام دادند.

این در حالی است که شبکه الجزیره قطر به نقل از منابع آگاه اعلام کرد: سپاه یا نیروی قدس در مناطقی که آمریکا بمباران کرده هیچ پایگاهی نداشته است.

سنتکام مدعی شد: نیروهای ارتش ایالات متحده بیش از ۸۵ موضع را با هواپیماهای متعدد از جمله بمب‌افکن‌های دوربرد که از ایالات متحده پرواز کردند، هدف قرار دادند.

مقام‌های آمریکایی گفتند که هواپیماهای نیروی هوایی این کشور از جمله بمب‌افکن‌های بی-۱بی سه هدف را در عراق و چهار هدف در سوریه با ۱۲۵ موشک هدایت‌شونده نقطه‌زن و به مدت بیش از ۳۰ دقیقه بمباران کردند.

سنتکام همچنین ادعا کرد که در این حملات هوایی بیش از ۱۲۵ مهمات (بمب) دقیق به کار گرفته شد و مراکز فرماندهی و کنترل عملیات ها، مقرها و مراکز اطلاعاتی، راکتی و موشکی، انبارهای ذخیره پهپادها و تاسیسات لجستیکی (زنجیره تامین تدارکات و مهمات ) گروههای تحت حمایت ایران هدف قرار گرفته اند.این حملات پس از آن صورت گرفت که هشتم بهمن ماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۸ ژانویه ۲۰۲۴ در یک حمله پهپادی شبانه به یک پایگاه کوچک آمریکایی در اردن، سه سرباز ارتش آمریکا کشته و دهها نفر زخمی شدند.

در جریان حمله آمریکا به منطقه القائم وعکاشات در غرب عراق سه تن کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شدند. همچنین حمله آمریکا به شرق سوریه و شهرهای المیادین و البوکمال نیز ۱۰ کشته و ۱۸ زخمی برجای گذاشت.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر