کد خبر: 177787
A

محاکمه ترامپ در پرونده «تغییر نتایج انتخابات» به تعویق افتاد

طبق حکم جدیدی، دادگاه واشنگتن دی‌سی محاکمه دونالد ترامپ را در پرونده تغییر نتایج انتخابات ۲۰۲۰ و شورش کنگره در ششم ژانویه ۲۰۲۱ به تعویق انداخت و دلیل آن درخواست‌های این رئیس‌جمهور سابق بوده که استدلال کرده باید به دلیل آنکه در روزهای منتهی به ششم ژانویه رئیس‌جمهور بوده، از پیگرد قانونی مصون بماند.

محاکمه ترامپ در پرونده «تغییر نتایج انتخابات» به تعویق افتاد

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛تاریخ این محاکمه در ابتدا برای ۴ مارس (۱۳ اسفند) تعیین شده بود اما این پرونده به دلیل استدلال‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا توسط دادگاه تجدید نظر فدرال متوقف شد. البته این دادگاه هنوز حکمی را در مورد مصونیت این رئیس‌جمهور سابق صادر نکرده است.

طبق گزارش تلویزیون سی‌ان‌ان، اگرچه «تانیا چوتکان» قاضی این پرونده رسما حکمی را صادر نکرده، اما احتمال برگزاری محاکمه در ماه مارس تا حد زیادی کاهش یافته است.

این تاخیر یک پیروزی برای دونالد ترامپ محسوب می‌شود؛ نامزد پیشتاز حزب جمهوری‌خواهان که بارها تلاش کرده تا تاریخ این محاکمه را تا بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ به تعویق بیندازد اما باز هم همچنان مشخص نیست که آیا او در به تعویق انداختن این محاکمه تا پس از انتخابات ماه نوامبر موفق خواهد شد یا خیر.

دو تن از مشاوران دونالد ترامپ به سی‌ان‌ان گفتند که تیم این رئیس‌جمهور سابق به تلاش‌ها برای تاخیر بیشتر این پرونده ادامه خواهند داد و تمرکز آنها برای تاریخ جدید این دادگاه خواهد بود؛ تاریخی که هنوز اعلام نشده است.

دادگاه، این پرونده را تقریبا یک ماه پیش آغاز کرد و شاید هفته‌ها چه بسا ماه‌ها برای صدور حکم طول بکشد.

به عنوان بخشی از این دستور جدید، «چوتکان» همچنین گفت که اعضای هیات منصفه که از آنها خواسته شده بود هفته آینده برای پر کردن یک پرسشنامه کتبی در دادگاه حاضر شوند، دیگر مجبور به انجام این کار نخواهند بود.

وکلای ترامپ بارها تلاش کردند تا دادگاه رسیدگی به این پرونده را به بعد از انتخابات سال آتی میلادی موکول کنند و استدلال می‌کنند که این رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از «مصونیت مطلق» برخوردار است و نمی‌توان او را بابت اقداماتی که حین حضور در کاخ سفید مرتکب شده، تحت پیگرد قرار داد.

با این حال تانیا چوتکان پیشتر در اول دسامبر مسئله مصونیت او را رد کرد و گفت «اینطور نیست که این رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا تا ابد مصونیت فرار از زندان» داشته باشد.

ترامپ در ۲ سال گذشته ۷۶ میلیون دلار خرج وکلا کرده است

طبق پرونده‌های جدید کمیسیون انتخابات فدرال، کمیته ترامپ موسوم به «نجات آمریکا» در سال گذشته میلادی حدود ۹۳۰ هزار دلار به «الی بارتوف» استاد حسابداری دانشگاه نیویورک به عنوان «شاهد کارشناس» در پرونده کلاهبرداری مدنی دادستان کل نیویورک پرداخت کرد؛ پرونده‌ای که املاک و مستغلات رئیس‌جمهور سابق را تهدید می‌کند.

تجزیه و تحلیل خبرگزاری آسوشیتدپرس از پرونده‌های جدید کمیسیون انتخابات فدرال نشان می‌دهد که پرداخت‌ها به بارتوف از جمله هزینه‌های حقوقی ۵۴ میلیون دلاری است که سال گذشته توسط دستگاه جمع‌آوری سرمایه سیاسی ترامپ انجام شد. این هزینه‌ها در حالی انجام شده که ترامپ با چندین پرونده قضایی و ده‌ها اتهام کیفری در چهار پرونده مبارزه مواجه است.

بررسی‌های آسوشیتدپرس نشان می‌دهد که «نجات آمریکا»، کارزار ریاست‌جمهوری ترامپ و دیگر سازمان‌های جمع‌آوری کمک‌های مالی طی ۲ سال، ۷۶.۷ میلیون دلار به هزینه‌های حقوقی اختصاص داده است. همزمان با اینکه دونالد ترامپ برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ تلاش می‌کند، این مبالغ هنگفت، خطرات قضایی را که ترامپ با آنها مواجه است، برجسته می‌کند.

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر