کد خبر: 177788
A

مخالفت وزرای کابینه اسرائیل با کلیات توافق با حماس

تعدادی از وزرای کابینه اسرائیل با کلیات معامله احتمالی با جنبش حماس مخالفت کردند.

مخالفت وزرای کابینه اسرائیل با کلیات توافق با حماس

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛رسانه‌های عبری نوشتند: جلسه‌ای که در کابینه برای بررسی معامله احتمالی با جنبش حماس برگزار شد شاهد بحث‌های شدید و درگیری‌های لفظی میان وزرا بود.

روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت: وزرا در این جلسه گزارش کلی را درباره تماس‌های برقرار شده در خصوص معامله احتمالی دریافت کردند. در حال حاضر پیش‌نویس توافقی وجود ندارد بلکه یک چارچوب کلی وجود دارد که میانجیگران آن را ارائه کرده‌اند و رژیم صهیونیستی آن را قبول کرده‌است. در این جلسه مشخص شد که مذاکرات درباره معامله همچنان در ابتدای آن قرار دارد و بسیاری از ابعاد همچنان مبهم است. مثل تعداد اسرای فلسطینی که قرار است آزاد شوند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز مجددا تأکید کرد که هزاران اسیر فلسطینی آزاد نمی‌شوند.

شبکه «کان» رژیم صهیونیستی نیز گزارش داد دیوید بارنیا، رئیس موساد چارچوب کلی این معامله را که در نشست پاریس مطرح شده بود و بر اساس آن در مرحله اول در ازای هر روز آتش بس یک اسیر صهیونیست آزاد می‌شود، به وزرا ارائه کرد.

در این جلسه هیچ‌گونه رای گیری درباره این پیشنهاد نشد و یکی از وزرا تاکید کرد که هیچ مساله جدیدی ارائه نشده‌است بلکه آنچه در کابینه گفته شد قبلا از سوی رسانه‌ها منتشر شده بود.

بر اساس وبگاه روزنامه یدیعوت آحارونوت این معامله شامل آتش‌بس به مدت ۱۴۲ روز خواهد بود. در مرحله اول در طول ۴۲ روز ۳۵ اسیر صهیونیست آزاد خواهند شد. این مساله بر اساس معادله یک روز آتش بس در ازای آزادی هر اسیر صهیونیست و هفت روز برای تفاهم و مذاکرات درباره سری بعدی است. بعد از این مرحله ۱۰۰ اسیر صهیونیست باقی می‌ماند که آزادی احتمالی آن‌ها در ازای ۱۰۰ روز آتش بس خواهد بود.

در این راستا یاریو لوین، وزیر دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی طی این جلسه گفت: ما نباید معامله‌ای را بپذیریم که شامل آزادی اسرا در چندین مرحله است. بلکه باید معامله شامل آزادی تمام اسرا باشد. این غیر اخلاقی است که تنها برخی از آنها را آزاد کنیم. ما به افزایش فشار نظامی بر آنها نیاز داریم.

آوی دیختر، وزیر کشاورزی رژیم صهیونیستی نیز تاکید کرد: ما باید یک معامله را امضا کنیم که تنها در یک مرحله باشد. من نگران این نیستم که گفته می‌شود جنگ از سر گرفته نخواهد شد چرا که ارتش می‌داند چه کار کند.

بتسلئیل اسموتریچ، وزیر دارایی رژیم صهیونیستی از این اظهارات ابراز ناخرسندی کرد و گفت: از فریب دادن خودتان دست بردارید. به گونه‌ای حرف می‌زنید گویی هیچ‌گونه فشار بین‌المللی از سوی آمریکایی‌ها و بقیه برای متوقف کردن ما وجود ندارد.

دیختر حرف وی را به تمسخر گرفت و گفت: آیا این را از روی مهارت نظامی‌ات می‌گویی؟

ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی نیز به وی جواب داد: این را به شما یادآوری می‌کنم که این سالن پر از مهارت‌های نظامی‌ است و به رغم آن قبل از هفت اکتبر به من گفته شد که خطری از سوی حماس وجود ندارد و وقتی خواهان عملیات ترور شدم مرا متهم کردند که به دنبال اقدامات تحریک آمیز هستم.

دیوید امسالم، وزیر همکاری منطقه‌ای رژیم صهیونیستی نیز گفت: توقف جنگ در حال حاضر اشتباه بزرگی است. اگر جنگ را متوقف کنیم شکست می‌خوریم. ما به جنگ رفتیم و گفتیم که خواهان از بین بردن حماس هستیم. ارتش دستاوردهای بزرگی را محقق کرده‌است و اگر اکنون جنگ را متوقف کنیم این به منزله یک توقف طولانی و بالا بردن پرچم سفید است.

الی کوهن، وزیر انرژی رژیم صهیونیستی نیز گفت: خواهید دید که آزادی ۳۵ اسیر در طول ۳۵ روز و یک هفته مذاکرات به معنای توقف طولانی جنگ است. به ویژه اینکه ما در معامله قبلی در ازای هر اسیر خود سه اسیر فلسطینی را آزاد کردیم و این بار آنها خواهان اسرای بیشتر هستند.

بن گویر نیز گفت: چنین معامله‌ای باعث می‌شود حماس مجددا قدرت خود را بازیابد و خود را تقویت کند. آیا دیوانه شده‌ایم؟ آیا از آزاد کردن یحیی السنوار، رئیس جنبش حماس در غزه درس نگرفتیم؟

نتانیاهو نیز در این جلسه گفت: سه شرط وجود دارد که نمی‌توانیم آن را بپذیریم. ما نمی‌توانیم جنگ را متوقف کنیم چرا که برای از بین بردن حماس آن را آغاز کرده‌ایم. همچنین نمی‌توانیم هزاران فلسطینی را آزاد کنیم. شرط سوم درباره ترک نوار غزه را نیز نمی‌توانیم بپذیریم. قدرت ما در وحدت ماست.

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر