کد خبر: 177864
A

واشنگتن‌پست: تایوان تحریم‌های روسیه را نقض کرده است

روزنامه آمریکایی مدعی است شرکت‌های مستقر در تایوان به روسیه بیش از ۲۰ میلیون دلار تجهیزات پیشرفته قابل استفاده در تولید تسلیحات فروخته‌اند.

واشنگتن‌پست: تایوان تحریم‌های روسیه را نقض کرده است

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛شرکت‌هایی تایوانی به روسیه بیش از ۲۰ میلیون دلار تجهیزات پیشرفته قابل استفاده برای تولید سلاح فروخته‌اند و بخش دفاعی روسیه در ماه‌های اخیر خریدهای خود از این شرکت‌ها را افزایش داده است.

روزنامه واشنگتن‌پست در این گزارش با استناد به آنچه «اسناد تجاری و اسناد مالیاتی روسیه» خواند، نوشت نهادهایی در صنایع تسلیحات روسیه معاملاتشان با تایوان را تقویت کرده‌اند. یکی از این شرکت‌ها با نام «آی. مچین تکنولوژی» (I Machine Technology)  از سال ۲۰۲۳ ابزارهای کامپیوتری کنترل عددی (CNC) به ارزش بیش از ۲۰ میلیون دلار که در جزیره تایوان تولید شده‌اند وارد کرده است. به ادعای نویسنده این گزارش این ماشین آلات در قالب ۶۳ محموله مجزا فرستاده شده‌اند.

در ادامه این گزارش نوشته شده است: «طبق اسناد و مدارک تقریبا تمامی واردات این شرکت روسی در هفت ماهه نخست سال گذشته میلادی را ماشین آلات ساخت تایوان به خود اختصاص داده و غالب فروش‌های این شرکت در این دوره به صنعت دفاعی روسیه بوده‌اند.»

در این گزارش اشاره‌ای به اینکه از این ماشین آلات کامپیوتری کنترل عددی چطور استفاده شده، نکرده است.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، «کوین وولف» یک مقام سابق بخش کنترل تسلیحات آمریکا به واشنگتن پست گفته است این نقل و انتقالات احتمالا ناقض تحریم‌هایی که هم واشنگتن و هم تایپه در پاسخ به جنگ در اوکراین اعمال کردند هستند.

«آلکسی بردیخین» یک مقام ارشد اجرایی شرکت «آی مچین تکنولوژی» این گزارش را درست ندانسته و گفت هر گونه خرید که بعد از ماه ژانویه از جانب این شرکت انجام شده تنها مربوط به قطعات یدکی بوده‌ و تدابیر کنترل تسلیحاتی تایوان که اوایل سال جاری میلادی تشدید شدند را نقض نکرده‌اند.

او اضافه کرد: «هیچ خریدی از آن‌ها به جز قطعات یدکی انجام ندادم.»

مقام آمریکایی که مورد استناد واشنگتن پست برای این گزارش قرار گرفت گفت که ماشین آلات کامپیوتری کنترل عددی «برای تولید اقلام نظامی بسیار اهمیت دارند» و  احتمالا «برای اهداف نظامی همچون تولید پهپاد کاربری داشته اند.»

«یو مینگ جه» مدیر اجرایی یکی از شرکت‌های تولید کننده تایوانی اعتبار اسنادی که واشنگتن پست به آن‌ها استناد کرده را زیر سوال برده و تاکید کرده معاملات این شرکت طبق قوانین داخلی انجام شده‌اند. او در پاسخ به سوالی درباره ارتباطات شرکت او با صنعت دفاعی روسیه گفت اطلاعی از اینکه این شرکت چنین ارتباطاتی داشته باشد ندارد. او اضافه کرد: «توزیع کننده ها اساسا کاربران خیلی زیاد دارند.»

تایوان که یکی از متحدان استراتژیک نزدیک آمریکا و از خریداران منظم تسلیحات آمریکایی به شمار می آید عمدتا با تحریم‌های آمریکا علیه روسیه همراهی کرده و از زمانی که روسیه در اوایل ۲۰۲۲ نظامیانش را به اوکراین  فرستاد تحریم‌های مختلف را اعمال کرده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر