کد خبر: 178198
A

پنتاگون: حملات ما به عراق و سوریه بلند مدت نیستند

سخنگوی پنتاگون در رابطه با حملات تجاوزکارانه اخیر آمریکا به مواضعی در عراق و سوریه که گفته شده متعلق به گروه‌های مقاومت منطقه‌ای بوده است، اعلام کرد آمریکا برنامه‌ای برای حملات «بلندمدت» علیه این گروه‌ها در این دو کشور ندارد.

پنتاگون: حملات ما به عراق و سوریه بلند مدت نیستند

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛ایالات متحده مدعی است در پاسخ به حمله پهپادی هفته گذشته به یک پایگاه آمریکایی در اردن که سه کشته و ده‌ها مجروح بر جای گذاشت، حملاتی را علیه ۸۵ هدف در عراق و سوریه انجام داد که بنا بر گزارش‌ها، در نتیجه آن نزدیک به ۴۰ نفر، از جمله غیرنظامیان جان خود را از دست دادند.

«پاتریک رایدر»، سخنگوی پنتاگون در این رابطه گفت که وزارت دفاع آمریکا برنامه‌ای برای حملات بلندمدت در عراق و سوریه علیه آنچه که «مواضع نظامی ایران و گروه‌های نیابتی وابسته به آن در عراق و سوریه» خواند، ندارد.

پایگاه اینترنتی پالتیکو نوشت: «دولت جو بایدن در روزهای اخیر این پیام را فرستاده که حملات روز جمعه تنها دور اول پاسخ آمریکا به حملاتی بود که به پایگاه برج ۲۲، پایگاه دیده‌بانی کوچکی در شمال شرق اردن، در ۲۸ ژانویه انجام و باعث کشته شدن سه سرباز آمریکایی شد.»

رایدر روز دوشنبه به خبرنگاران در پنتاگون گفت: «هدف ما این نیست که بگوییم بچرخ تا بچرخیم و بگذارید وارد جنگ تمام‌عیار علیه گروه‌های نیابتی در عراق و سوریه شویم. این کاری نیست که ما برایش آنجا باشیم. ما آنجا هستیم تا ماموریتمان یعنی شکست داعش را اجرا کنیم.»

سخنگوی پنتاگون اعلام کرد در حملات اخیر آمریکا به عراق و سوریه هیچ ایرانی جان خود را از دست نداده است.

پاتریک رایدر، سرلشکر نیروی هوایی آمریکا به خبرنگاران گفت که نشانه‌های اولیه حاکی از آن است که در این حملات هیچ ایرانی کشته نشده است، اما او بدون ارائه جزئیات بیشتر خاطرنشان کرد که احتمال تلفات دیگری نیز وجود دارد.

مقام‌های آمریکایی مدعی شده‌اند پاسخ آمریکا به حملات اردن ممکن است شامل چند دور اقدام  نظامی باشد. جان کربی، یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه به شبکه فاکس نیوز مدعی شد: «اتفاقاتی که شما جمعه شب دیدید فقط دور اول بودند. اقدامات بیشتری از سوی دولت آمریکا در پاسخ به سپاه و گروه‌هایی که مورد حمایت آنها هستند، انجام خواهند شد. من به شما می‌گویم که این حملات آخرین پاسخ نبوده و اقدامات بیشتری وجود خواهند داشت.»

رایدر اظهار کرد: «ما در وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا شاهد جنگی با ایران نیستیم. اما اگر نیروهای ما تهدید شده یا مورد حمله قرار بگیرند ما دست به اقدام متناسب خواهیم زد.»

آمریکا و متحدش انگلیس که سابقه‌ای طولانی‌ در تنش‌افروزی دارند، به تازگی به‌ بهانه حفاظت از امنیت کشتیرانی در دریای سرخ طی چند روز اخیر بارها مواضع ارتش یمن را هدف حمله قرار داده‌اند. این حملات و همچنین حملات این دو کشور به عراق و سوریه، موجی از محکومیت‌ها را به دنبال داشته است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر