کد خبر: 178288
A

نخست‌وزیر قطر: حماس به پیشنهاد آتش‌بس غزه پاسخ مثبت داده است

محمد بن عبد الرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر روز سه‌شنبه در جریان دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده گفت که واکنش حماس به آخرین طرح برای برقراری آتش‌بس در غزه و آزادی گروگان‌ها «بطور کلی مثبت» بوده است.

نخست‌وزیر قطر: حماس به پیشنهاد آتش‌بس غزه پاسخ مثبت داده است

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ قطر که مدت‌هاست به عنوان میانجی با مقامات حماس گفتگو می‌کند، در حال حاضر در کنار ایالات متحده و مصر در تلاش است تا طرح آتش‌بسی را به سرانجام برساند که شامل توقف درگیری‌ها برای یک مدت طولانی و آزادی بیش از ۱۰۰ گروگانی می‌شود که از ۷ اکتبر ۲۰۲۳ یعنی روزی که شبه‌نظامیان فلسطینی به خاک اسرائیل حمله کردند، همچنان در بند حماس هستند.

این حمله خونین جرقه جنگی را زد که مدت چهار ماه است ادامه دارد و هزاران کشته و آواره بر جای گذاشته است.

نخست‌وزیر قطر جزئیات بیشتری درباره پاسخ حماس به طرح آتش‌بس ارائه نداد و تنها تاکید کرد که این گروه شبه‌نظامی درباره این طرح «نظراتی» دارد.

آنتونی بلینکن نیز تأیید کرد که مقامات پاسخ حماس را دریافت کرده‌اند و افزود که در جریان سفر روز چهارشنبه خود به اسرائیل، مقامات آن کشور را در جریان جزئیات این خبر خواهد گذاشت.

سفر خاورمیانه‌ای آنتونی بلینکن که پنجمین سفر او به این منطقه از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس محسوب می‌شود، روز گذشته با ورود او به عربستان سعودی آغاز شد. او سپس با مقامات مصر دیدار کرد و روز سه‌شنبه نیز وارد قطر شد.

نگرانی‌های مصر

این سفر در حالی انجام می‌شود که مقامات مصر از گسترش احتمالی جنگ غزه به مناطق مرزی این کشور که اکنون مملو از آواران فلسطینی است، نگرانند.

وزیر دفاع اسرائیل پیش از این گفته بود که عملیات نظامی این کشور در نوار غزه با هدف از بین بردن توانایی‌های نظامی و حکومتی حماس، درنهایت تا شهر رفح در مرز مصر گسترش خواهد یافت. یعنی جایی که بیش از نیمی از ۲.۳ میلیون آواره غزه پناهنده شدند و در شرایط اسفناکی به سر می‌برند.

مصر هشدار داده است که استقرار نیروهای اسرائیل در امتداد مرز این کشور، معاهده صلحی را که دو کشور چهار دهه پیش امضا کردند، تهدید می‌کند.

مصر نگران است که گسترش نبرد به منطقه رفح، غیرنظامیان آواره فلسطینی را به آن سوی مرزها سوق دهد؛ سناریویی که قاهره اعلام کرده مصمم به جلوگیری از آن است.

آنتونی بلینکن بامداد سه‌شنبه با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر در قاهره دیدار و بار دیگر تاکید کرد که فلسطینی‌ها را نباید مجبور به خروج از غزه کرد

منبع: یورونیوز

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر