کد خبر: 178624
A

رئیس سیا با پرونده تبادل اسیران به قاهره می‌رود

وبگاه آمریکایی آکسیوس گزارش داد که جو بایدن، ویلیام برنز، رئیس سیا را به مصر می‌فرستد تا با مقامات قاهره دیدار کند.

رئیس سیا با پرونده تبادل اسیران به قاهره می‌رود

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛ویلیام برنز، رئیس سیا، ظرف روزهای آینده وارد قاهره خواهد شد تا در مذاکرات معلق مانده در خصوص توافق تبادل اسیران شرکت کرده و از آن حمایت کند.

بر اساس تصمیم شورای جنگ رژیم صهیونیستی، اشغالگران هیئتی را به نمایندگی از خود به مذاکرات مصر می‌فرستند، مشروط بر اینکه مواضع حماس که خواستار پایان جنگ در نوار غزه است و در پاسخی که به میانجی‌ها ارسال کرده است، تلطیف شود.

در یک گزارش عبری آمده است که تل‌آویو شب گذشته پاسخ خود را به موضع حماس به قاهره و دوحه رسانده و «بخش بزرگی» از خواسته‌های جنبش حماس را رد کرده است.

یک مقام ارشد صهیونیستی به کانال ۱۳ عبری ابراز بدبینی کرد و گفت که مذاکرات به بن بست رسیده است و شکاف بین ۲ طرف هنوز «بزرگ» است.

به گزارش این شبکه تلویزیونی، دیدی بارنیا، رئیس موساد در حال حاضر در حال تهیه پیشنهاد متقابلی است که به طور رسمی از طرف اشغالگران به حماس ارائه خواهد شد. انتظار می‌رود این پیشنهاد در اواسط هفته آینده به تصویب کابینه جنگ برسد.

از سوی دیگر، ۲ مقام آمریکایی و ۲ مقام اشغالگر به وبگاه آمریکایی آکسیوس گفته‌اند که قرار است برنز سه شنبه به مصر سفر کند.

برنز شخصیت اصلی جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در تلاش برای تضمین یک توافق مبادله اسرا و توقف جنگ در غزه است. این وبگاه گزارش داد فرستادن او به قاهره، میانجی‌های قطری و مصری را تحت فشار قرار می‌دهد تا حماس را وادار کنند تا با یک «توافق معقول» موافقت کند.

مقامات آمریکایی می‌گویند که کاخ سفید اذعان دارد که «معامله اسیران» تنها راه برای دستیابی به آتش‌بس در غزه است. بایدن روز پنجشنبه در اظهارات تلویزیونی گفت که برای دستیابی به توافق سخت تلاش می‌کند. به گفته یک مقام صهیونیست، تل‌آویو به میانجی‌گران اعلام کرده است که برخلاف خواسته حماس، با خروج نیروهای ارتش اشغالگر از «کریدور» جنوب شهر غزه که نوار غزه را به ۲ بخش تقسیم می‌کند، موافقت نخواهد کرد.

بر اساس این گزارش، اشغالگران با بازگشت ساکنان به شمال نوار غزه موافقت نخواهند کرد. اما تل‌آویو آمادگی خود را برای بررسی خروج نیروهای ارتش اسرائیل از «مراکز شهرها» در نوار غزه اعلام کرد.

تل‌آویو به میانجی‌ها گفت که با درخواست حماس برای افزودن عبارت «دائمی» به یکی از مفاد پیشنهاد پاریس که به مذاکرات غیرمستقیم برای بازگشت به «آرامش (دائمی)» در مرحله اول توافق اشاره می‌کند، مخالف است.

بر اساس این گزارش، اسرائیل به میانجی‌گران اعلام کرد که آمادگی ندارد در چارچوب مذاکرات احتمالی معامله اسیران درباره رفع محاصره غزه گفت‌وگو کند. تل‌آویو همچنین به میانجی‌ها اطمینان داد که «کلید» آزادی اسرا که حماس در پاسخ خود ارائه کرده است، غیرقابل قبول است. صهیونیست‌ها همچنین اعلام کردند که فهرست بلندبالای مطالبات مرتبط با پاسخ حماس مانند تعهدات مربوط به مسجد الاقصی یا در مورد شرایط اسرای در بند زندان‌های اشغالگران غیرقابل قبول است و هیچ ارتباطی با توافقی که ممکن است حاصل شود، ندارد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر