کد خبر: 178943
A

ارتش آمریکا: حوثی‌ها کشتی باری عازم ایران را هم زدند

موسسه کپلر گفته است که این کشتی باری حامل ذرت برزیلی بوده و به سمت بندر امام ایران در حرکت بوده است.

 ارتش آمریکا: حوثی‌ها کشتی باری عازم ایران را هم زدند

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ مقامات ارتش آمریکا اعلام کردند: حوثی‌های یمن روز دوشنبه ۲ موشک به یک کشتی باری عازم ایران در دریای سرخ شلیک کردند که منجر به صدماتی جزئی به کشتی شد اما آسیب جدی به کشتی و خدمه آن وارد نشد.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) در حساب کاربری شبکه اجتماعی ایکس خود اعلام کرد: شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران ۲ موشک از مناطق تحت کنترل خود در یمن به سمت باب المندب شلیک کردند.

بر اساس این خبر: هر ۲ موشک به سمت کشتی MV Star Iris، که یک کشتی باری متعلق به یونان و با پرچم جزایر مارشال که از دریای سرخ عبور می کرد ، پرتاب شد.

بنا به اعلام منابع آمریکایی این کشتی باری حامل محموله ذرت برزیلی به سمت ایران بوده است.

یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در بیانیه ای تلویزیونی گفت که این کشتی آمریکایی بوده اما ردیاب های کشتی های دریایی می گویند کشتی با پرچم جزایر مارشال متعلق به یونان است.

طبق گزارش سنتکام و تجزیه و تحلیل موسسه کپلر، یک مرکز ردیابی کشتی، کشتی استار ایریس حامل محموله ذرت از برزیل به ایران بوده است.

ایشان بانو، تحلیلگر مسئول رصد کالاهای کشاورزی موسسه کپلر، گفت: کشتی Star Iris، مانند همه کشتی‌های باری عازم به ایران، بدون نگرانی از حملات احتمالی حوثی‌ها از مسیر دریای سرخ در جرکت بوده به این امید که هیچ خطری وجود ندارد.

همزمان یک مقام امنیتی منطقه ای نیز در گفت‌وگو با رویترز مدعی ساختگی بودن این حمله شده و گفته: به نظر می‌رسد این حمله برای نشان دادن استقلال عمل حوثی‌ها از ایران  طراحی شده است و حوثی ها از قبل تهران را مطلع کرده‌اند.

انصارالله یمن که کنترل پرجمعیت‌ترین مناطق این کشور را در دست دارند، از اواسط نوامبر سال ۲۰۲۳ کشتی‌های عازم بنادر اسراییل را در دریای سرخ و تنگه باب المندب هدف قرار می‌دهند.

 انصارالله یمن می‌گوید: تا زمانی که جنگ و محاصره ظالمانه غزه از سوی اسرائیل ادامه داشته باشد، به این حملات ادامه خواهند داد.  

این حملات باعث شده است که چندین شرکت بزرگ کشتیرانی بین‌المللی سفرهای دریای سرخ خود را متوقف کنند و مسیر طولانی‌تر و گران‌تر دور زدن دماغه امید نیک در جنوب آفریقا را انتخاب کنند. 

شرکت امنیتی بریتانیایی آمبری گفته که بر اساس گزارش‌ها، این کشتی به سمت بندر امام خمینی ایران در حرکت بوده است. 

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر