کد خبر: 178945
A

بایدن با وجود زوال عقل می‌گوید که لایق‌ترین فرد برای رهبری آمریکاست

رابرت هور، بازپرس ویژه در بخشی از گزارش خود نوشته: بایدن سال هایی را که معاون باراک اوباما بود و زمانی که پسر فقیدش، بو بایدن، درگذشت را به یاد نمی آورد.

بایدن با وجود زوال عقل می‌گوید که لایق‌ترین فرد برای رهبری آمریکاست

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا کمتر از ۱۰ ماه دیگر برگزار خواهد شد و طی همین اتفاق، نگرانی‌های زیادی در اردوگاه حزب دموکرات آمریکا برای نحوه رساندن جو بایدن، پیرمرد ۸۱ ساله، به آوردگاه رقابت احتمالی با دونالد ترامپ پدید ایجاد کرده است.

آخرین سلسله از حرکات ناشی از گیجی بایدن روز دوشنبه و در نشست مشترک خبری با عبدالله دوم پادشاه اردن در کاخ سفید روی داد.

جایی که بایدن پس از نطق کوتاه خود به رسم میزبانی، تریبون را تحویل پادشاه اردن داد تا او نیز سخنان خود را بیان کند و هنگام جدایی از تریبون بایدن گیج و منگ به نظر می‌رسید و چند بار جای خود را در سمت راست و چپ پادشاه اردن عوض کرد تا در نهایت در مکان خود ایستاد.

طبق پروتکل تشریفاتی رییس جمهوری آمریکا می‌بایست هنگام نطق مهمانش در پشت شانه چپ او بایستد، اما بایدن پس از عقب رفتن از تریبون ابتدا کمی مکث کرد و سپس به سمت راست رفت و دوباره زیر پایش را نگاه کرد؛ گویی دنبال علامتی می‌گشت تا جای ایستادنش را به او معلوم کند و در نهایت دوباره به سمت چپ پشت شانه پادشاه اردن آمد و در آنجا قرار گرفت و در طی این جابجایی‌های چند ثانیه‌ای پادشاه اردن که رشته کلامش در آغاز داشت از دستش در می‌رفت، زیر چشمی حرکات بایدن را زیر نظر داشت تا ببیند او در جای درست خواهد ایستاد یا نه!

رسانه‌های محافظه کار آمریکا و شخصیت‌های جمهوری‌خواه بار دیگر با طعنه و کنایه و با انتشار ویدیویی نشست خبری بایدن با پادشاه اردن، صلاحیت او را  برای در دست گرفتن پست فرمانده کل قوای آمریکا زیر سوال بردند.

حساب کاربری کمیته ملی جمهوری‌خواهان در شبکه اجتماعی ایکس با انتشار ویدیوی اشتباه بایدن در نشست خبری با پادشاه اردن را مورد تمسخر قرار داد و اندرو جولیانی، یکی از مقامات سابق دولت ترامپ و پسر شهردار سابق نیویورک، با به اشتراک گذاشتن ویدیوی بایدن در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: جهان به آمریکا می خندد.

از سوی دیگر انتشار گزارش رابرت هور، بازپرس ویژه پرونده خروج اسناد محرمانه کاخ سفید در دوران اوباما از سوی بایدن، نشان از مشکلات جدی در حافظه و سلامت ذهنی بایدن دارد.

هور در بخشی از گزارش خود نوشته: بایدن سال‌هایی را که معاون باراک اوباما بود و زمانی که پسر فقیدش بو بایدن، درگذشت را به یاد نمی‌آورد.

بر این اساس رونی جکسون، پزشک سابق کاخ سفید، با استناد به گزارش رابرت هور درباره حافظه ضعیف بایدن، رییس جمهوری آمریکا را دارای مشکلات اساسی در این زمینه دانسته و صلاحیت او را برای ریاست جمهوری آمریکا زیر سوال برده است.

او در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس گفته است که گزارش اخیر رابرت هور موید نکته‌ای است که او بارها پیش‌تر تاکید کرده بود و آن اینکه بایدن از نظر شناختی برای رییس جمهوری، فرماندهی کل قوا و ریاست دولت مناسب نیست. 

وی افزود: برگردید و به ویدیوهای زمانی که او معاون اول رییس جمهوری بود نگاه کنید و آن‌ها را با اکنون مقایسه کنید. این حتی یک فرد مشابه نیست. او مشکلات جدی دارد. خیلی وقت است می‌گویم، حالا گزارش رابرت هور همان چیزی را می‌گوید که من و بسیاری از آمریکایی‌ها برای مدت طولانی می‌گوییم.

همزمان با این ابراز نگرانی ها، کامالا هریس معاون بایدن در اظهاراتی خود را فردی مناسب رهبری آمریکا توصیف کرده است؛ اظهاراتی که به نظر می‌رسد بدون هماهنگی با بخشی از طبقه نخبگان تصمیم‌گیر در درون حزب دموکرات نباشد و امکان تغییر نامزد حزب دموکرات را طی هفته‌ها و ماه‌های آتی را یک گزینه محتمل به نظر آورد.

با این حال بایدن همچنان خود را فردی مناسب برای رهبری آمریکا توصیف کرده و می‌گوید حافظه‌اش خوب است و او لایق‌ترین فرد برای رهبری آمریکاست.

اما طیف‌هایی در درون حزب دموکرات از اینکه بایدن باید در یک کارزار انتخاباتی طاقت‌فرسا با دونالد ترامپِ آماده و جسور به رقابت پردازد، نگرانی دارند و اینکه ممکن است اشتباهات احتمالی بایدن در مناظرات انتخاباتی با ترامپ به صورتی بی‌رحمانه از سوی ترامپ و کارزار انتخاباتی او مورد بهره‌برداری سیاسی قرار گیرد.

منبع: عصر ایران

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر