کد خبر: 179968
A

آمریکا یک رهبر یاکوزا ژاپن را به تلاش برای فروختن اورانیوم به ایران متهم کرد

دادستان‌های فدرال در آمریکا یک مرد ژاپنی که ادعا شده از روسای باندهای تبه‌کاری مشهور به یاکوزا ژاپن است را به تلاش برای فروختن اورانیوم و پلوتونیوم به ایران متهم کرده‌اند.

آمریکا یک رهبر یاکوزا ژاپن را به تلاش برای فروختن اورانیوم به ایران متهم کرد

به گزارش سایت دیده‌بان ایران،  دادستان‌های فدرال در آمریکا یک مرد ژاپنی که ادعا شده از روسای باندهای تبه‌کاری مشهور به یاکوزا ژاپن است را به تلاش برای فروختن اورانیوم و پلوتونیوم به ایران متهم کرده‌اند.

تاکیشی آبیساوا، ۶۰ ساله، که در زندانی در بروکلین نیویورک است، متهم شده که بنا داشته این مواد هسته‌ای را به ایران برساند

 آبیساوا و هم‌دست او که یک شهروند تایلندی است در ماه آوریل سال ۲۰۲۲ هم به اتهام قاچاق موادمخدر و سلاح دادگاهی شده بودند.

او چنانچه در جریان دادگاه رسیدگی به اتهامات جدیدش گناهکار شناخته شود، ممکن است به حبس ابد در آمریکا محکوم شود.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند او یکی از رهبران ارشد یاکوزا است که علاوه بر خاک آمریکا، در تایلند، سریلانکا و میانمار هم دار و دسته داشته و فعالیت می‌کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید آقای آبیساوا و «آدم‌های زیردستش در تایلند نمونه‌های کوچکی از مواد هسته‌ای را که قصد فروش آن را داشتند به یک مامور مخفی اداره مبارزه با موادمخدر آمریکا» نشان دادند.

این مامور مخفی اداره مبارزه با موادمخدر آمریکا خود را جای یک قاچاقچی مواد و اسلحه جا زده بود.

نمونه‌های کوچک مواد هسته‌ای - که از میانمار آمده بودند - توسط پلیس و ماموران دولت تایلند ضبط و سپس تحویل بازرسان آمریکایی شد.

سپس یک آزمایشگاه در آمریکا تایید کرد که این نمونه‌ها حاوی اورانیوم و پلوتونیومی است که برای ساخت سلاح جنگی کاربرد دارد».

دادستان‌ها همچنین این مرد ژاپنی را متهم کرده‌اند که در تلاش بوده برای یک گروه شورشی در میانمار تعداد زیادی سلاح جنگی تهیه کند.

موشک زمین به هوا، مسلسل و اسلحه‌ دقیق برای تک تیراندازها، راکت و همچنین تجهیزات و البسه نظامی، از جمله مواردی بوده که آقای آبیساوا می‌خواسته برای این گروه شورشی در میانمار تهیه کند.

متیو جی. اولدن، دادستان فدرال آمریکا همزمان با اعلام اتهام‌های آقای آبیساوا روز چهارشنبه - ۲۱ فوریه - در بیانیه‌ای گفت: «تن آدم به لرزه می‌افتد وقتی که به عواقب احتمالی این تلاش‌ها فکر می‌کند. وزارت دادگستری آمریکا آنهایی که به دنبال قاچاق چنین مواد و تجهیزاتی هستند و امنیت ملی آمریکا و ثبات جهانی را تهدید می‌کنند، تعقیب و به پیشگاه قانون خواهد کشاند».

آن طور که دادگستری آمریکا می‌گوید آقای آبیساوا در فوریه ۲۰۲۰ (چهار سال پیش) با یک مامور مخفی اداره مبارزه با موادمخدر آمریکا تماس برقرار کرده بود و در پیغامی رمزگذاری شده به او گفته بود «اورانیوم برای سلامتی تو خوب نیست».

در ماه سپتامبر همان سال، آقای آبیساوا در ایمیلی به مامور مخفی آمریکا از معدن محل استخراج این مواد هسته‌ای گفته بود و برای تحویل ۵۰ تن اورانیوم و توریوم ۶ میلیون و ۸۵۰ هزار دلار خواسته بود.

دادستان‌ها می‌گویند او به همراه این ایمیل عکسی از «مواد سخت و سیاهرنگی» فرستاده بود که در کنار آنها یک دستگاه سنجش میزان تششع مواد رادیواکتیو قرار داشت.

 

قرار است او و هم‌دستش فردا - پنجشنبه ۲۲ فوریه - در دادگاه فدرال نیویورک برابر قاضی حاضر شوند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر