کد خبر: 182987
A

کی‌یف: ایده ماکرون درباره «سربازان خارجی در اوکراین» به اشتباه تفسیر شد

وزیر امور خارجه اوکراین مدعی شد که اوکراین برای شکست روسیه به نیروهای ناتو در خاک خود نیاز ندارد.

کی‌یف: ایده ماکرون درباره «سربازان خارجی در اوکراین» به اشتباه تفسیر شد

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛دیمیتری کولبا، وزیر خارجه اوکراین معتقد است اظهارات امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه مبنی بر اینکه بلوک تحت رهبری ایالات متحده می‌تواند نیروهای خود را در این کشور مستقر کند، سوء تعبیر شده است.

اظهارات ماکرون در اواخر فوریه باعث واکنش‌های تند و منفی کشورهای ناتو شد، مبنی بر اینکه آنها هیچ برنامه‌ای برای اعزام سرباز به اوکراین ندارند.

روزنامه ایتالیایی لا استامپا نوشت که کولبا واکنش رهبران اروپایی را «هراسناک» توصیف کرد.

کولبا گفت: ماکرون فقط می‌خواست بگوید که امکان آموزش مستقیم سربازان اوکراینی در اوکراین وجود دارد و نه در خارج از این کشور. او افزود که آنچه کی‌یف از کمک کنندگان خارجی نیاز دارد، سلاح به ویژه هواپیماهای بدون سرنشین است و نه نیروی انسانی.

طی روزهای گذشته ال پایس گزارش داد که پرسنل نظامی کشورهای ناتو در اوکراین فعالیت می کنند و به غیر از عملیات رزمی فعال، «تقریباً در تمام جنبه های ممکن» درگیری با روسیه کمک می‌کنند.

روزنامه اسپانیایی با استناد به مصاحبه با منابع مختلف در دو سال گذشته گفت که این شامل آموزش نیروهای نظامی در داخل اوکراین نیز می شود.

روز سه‌شنبه، سرگئی ناریشکین، رئیس اطلاعات خارجی روسیه، مدعی شد که نیرویی بالغ بر ۲۰۰۰ سرباز توسط فرانسه برای مداخله احتمالی آماده می‌شود.

در گزارش ال پایس آمده است: برخی از سربازان سابق ناتو به عنوان داوطلب به نیروهای مسلح اوکراین پیوسته‌اند و به عنوان خبرچین برای دولت های آنها خدمت می‌کنند، سلاح های اهدایی را ردیابی می‌کنند و آنها را در وضعیت خط مقدم به روز می کنند.

مسکو مناقشه اوکراین را جنگ نیابتی غرب علیه روسیه می‌داند. مقامات ارشد هشدار داده‌اند که این کشور با جنگجویان خارجی به عنوان مزدوران و اهداف قانونی رفتار می‌کند. در ماه ژانویه، وزارت دفاع از حمله به پایگاه جنگنده‌های عمدتا فرانسوی در شهر خارکف اوکراین خبر داد و مدعی شد که حدود ۶۰ نفر از آنها کشته شده‌اند. این مقام روسی پیشنهاد کرد که این استقرار قرار بود مخفیانه انجام شود. پاریس اظهارات ناریشکین را به عنوان یک اقدام جنگ اطلاعاتی توسط مسکو و یک تحریک «غیر مسئولانه» رد کرد.

در همین حال، ژنرال پیر شیل، رئیس ستاد ارتش فرانسه، در مصاحبه‌ای در این هفته گفت که نیروهای مسلح آماده عمل هستند، هر تحولی که در شرایط بین‌المللی رخ دهد. او به رسانه‌ها گفت که یک لشکر ۲۰۰۰۰ نفری می‌تواند ظرف ۳۰ روز مستقر شود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر