کد خبر: 184098
A

اوکراین به کارخانه تولید پهپاد "شاهد" روسیه حمله کرد

آژانس اطلاعات نظامی اوکراین اعلام کرد که یک مرکز تولید پهپادهای تهاجمی "شاهد" در جمهوری تاتارستان روسیه را هدف قرار داده است. این منطقه در ۱۲۰۰ کیلومتری مرز اوکراین واقع است. دو کشور در حال گسترش تولید پهپاد هستند.

اوکراین به کارخانه تولید پهپاد "شاهد" روسیه حمله کرد

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ اوکراین از حمله به کارخانه تولید پهپاد "شاهد" در خاک روسیه خبر داد.

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ دویچه وله نوشت: یک منبع آگاه "آژانس اطلاعات نظامی اوکراین" (HUR) در روز دوم آوریل (۱۴ فروردین) به رسانه اوکراینی "کی‌یف ایندیپندنت" گفت که این نهاد سری نظامی یک مرکز تولید پهپادهای تهاجمی "شاهد" در جمهوری تاتارستان روسیه را هدف قرار داده است.

ارتش روسیه از پهپادهای انتحاری از نوع "شاهد" با طراحی ایران برای حمله به شهرها و زیرساخت‌های حیاتی اوکراین در طول تهاجم تمام عیار به طور منظم استفاده کرده و طی آن ده‌ها غیرنظامی را کشته و زخمی کرده است.

در هفته‌های گذشته، اوکراین حملات منظمی را به پالایشگاه‌های نفت روسیه و سایر تأسیسات صنعتی با پهپادهای دوربرد انجام داده است. حمله ۱۷ مارس اوکراین ۱۲ پالایشگاه نفت روسیه را هدف قرار داد که طبق گزارش‌ها حدود ۱۲درصد از ظرفیت پردازش نفت روسیه را شامل می‌شود.

رسانه‌های روسیه گزارش داد که در حمله ۲ آوریل هواپیماهای بدون سرنشین به تأسیسات صنعتی در یلابوگا و نیشنکامسک در تاتارستان چندین نفر زخمی شدند و ادعا کردند که "خسارت جدی وارد نشده است".

به گفته مقامات محلی تاتارستان روسیه، در پی این حمله روند فرآوری در شرکت‌ها "مختل نشده است". روزنامه "کی‌یف ایندیپندنت" می‌گوید نمی‌تواند ادعاهای مطرح شده توسط مقامات روسیه را تأیید کند.

خبرگزاری ریانووستی روسیه گزارش داد که سرویس مطبوعاتی آلابوگا، منطقه ویژه اقتصادی در منطقه یلابوگا که میزبان بیش از ۲۰ شرکت صنعتی است، اعلام کرد که یکی از خوابگاه‌های آن در این حمله آسیب دیده و دو نفر زخمی شده‌اند.

"یلابوگا" در بیش از ۱۲۰۰ کیلومتری مرز روسیه و اوکراین واقع شده است.

روزنامه "واشنگتن پست" در اوت ۲۰۲۳ با استناد به اسناد درز یافته گزارش داد که روسیه در حال راه‌اندازی یک خط تولید در تاتارستان با هدف ساخت ۶هزار پهپاد تهاجمی تا تابستان ۲۰۲۵ است.

برنامه‌های تولید شامل گسترش میزان تولید یک نسخه روسی پهپادهای شاهد ایرانی است که قرار است در آن‌ها "فن‌آوری قدیمی تولید ایران" را بهبود ببخشید.

اسناد نشان دادند که تأسیسات تولید در منطقه ویژه اقتصادی آلابوگا، همان محل حمله پهپادهای احتمالی اوکراین در ۲ آوریل بوده است.

کی‌یف تلاش‌های خود را برای افزایش تولید داخلی پهپادها به عنوان ابزاری حیاتی در میدان نبرد، تشدید کرده است و هدف آن تولید یک میلیون پهپاد در سال جاری است.

میخائیلو فدوروف، وزیر گذار دیجیتال در اول آوریل گفت که اوکراین از پهپادهای تهاجمی تولید داخلی برخوردار است که قادر به پرواز بیش از یک‌هزار کیلومتر هستند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر