کد خبر: 174315
A

جزییات ماجرای انفجار سینمای قم توسط سید احمدخمینی+ عکس

۵۴ سال پیش سید احمد خمینی فرزند دوم امام خمینی سینمای "گلدن گیت" در قم را منفجر کرد. ۱۰ سال بعد حجت الاسلام لاهوتی در گفت و گو با کیهان این ماجرا را افشا کرد

جزییات ماجرای انفجار سینمای قم توسط سید احمدخمینی+ عکس

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ ۵۴ سال پیش سید احمد خمینی فرزند دوم امام خمینی سینمای "گلدن گیت" در قم را منفجر کرد. ۱۰ سال بعد حجت الاسلام لاهوتی در گفت و گو با کیهان این ماجرا را افشا کرد.

بنابر گزارش دیدبان تاریخ؛ ۵۴ سال قبل  (۲۸ آذر ۱۳۴۸) اولین سینمای شهر قم با ظرفیت ۱۲۰۰ صندلی و ۱۹۰۰ مترمربع مساحت، در خیابان “شاه” (امام‌خمینی کنونی) گشایش یافت.

این سینما که “دروازه طلایی” (گلدن‌گیت) نام داشت، متعلق به علی بشارتیان، کارمند بازنشسته اداره قند و شکر قم بود.

آن‌گونه که در اسناد ساواک آمده، بشارتیان از همان آغاز از سوی متعصبین قم مورد تهدید قرار گرفته بود اما در نهایت موفق شد با حمایت مقامات دولتی ساخت سینما را به پایان ببرد.

InShot_20240101_200813965

اولین فیلمی که در سینما “گلدن‌گیت” به نمایش درآمد مستندی به اسم “خانه خدا” با تم مذهبی بود. اما به تدریج فیلم‌های ایرانی و خارجی نیز در این سینما به نمایش درآمدند.

سرانجام در سال ۱۳۵۴ اولین و تنها سینمای قم در اثر یک انفجار آتش گرفت و کاملا تخریب شد.

 

بشارتیان که با توجه به تهدیدها، ساختمان سینما را بیمه کرده بود، از بازسازی سینما صرف‌نظر کرد و یک سال بعد زمین آن را به مبلغ ۳ میلیون تومان به آیت‌الله شهاب‌الدین مرعشی نجفی فروخت. این مرجع‌تقلید شناخته‌شده شیعه در محل سینمای تخریب‌شده، مدرسه‌ی دینی خود را با عنوان “مرعشیه” راه‌اندازی کرد.

حسن لاهوتی، از چهره‌های نزدیک به آیت الله خمینی در جریان انقلاب اسلامی کمتر از یک سال بعد از پیروزی این انقلاب در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی کیهان فاش کرد که سینمای قم با دستور احمد خمینی، فرزند دوم بنیان‌گذار جمهوری اسلامی منفجر شد

zimg_002_2

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر