کد خبر: 183261
A

راهکارهای طلایی برای کاهش کلسترول

برای کاهش سطح کلسترول غذای سالم بپزید. یک برنامه غذایی سالم برای سلامت قلب می‌تواند به شما در کنترل سطح کلسترول خون کمک کند.

راهکارهای طلایی برای کاهش کلسترول

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛بهترین راه برای کاهش کلسترول به منظور جلوگیری از بیماری‌های قلبی از دیدگاه تغذیه، کاهش مصرف چربی‌های اشباع شده و چربی ترانس است.

ایسنا در گزارشی نوشت: وقتی صحبت از کلسترول می‌شود، مهم است که اعداد ( میزان ) آن را بدانید. هیپرلیپیدمی(افزایش چربی خون) به این معنی است که خون شما دارای چربی زیادی مانند کلسترول و تری گلیسیرید است. یکی از انواع چربی خون، هیپرکلسترولمی، به این معنی است که کلسترول غیر HDL و کلسترول بد (LDL) در خون شما زیاد است. این وضعیت تجمع چربی در شریان‌ها و خطر انسداد را افزایش می‌دهد.

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌تواند اعداد کلسترول شما را نامتعادل نشان دهد، زمانی است که سطح کلسترول خوب شما(HDL) بسیار پایین است. با کاهش HDL برای حذف کلسترول از شریان‌ها، خطر ابتلا به پلاک‌های آترواسکلروتیک و انسداد افزایش می‌یابد. اگر هیپرلیپیدمی در شما تشخیص داده شود، وضعیت سلامتی کلی شما و سایر عوامل خطر مانند سیگار کشیدن یا فشار خون بالا به عنوان راهنمایی در درمان کمک خواهد کرد. این عوامل خطر می‌توانند با کلسترول LDL بالا یا سطح کلسترول پایین HDL ترکیب شوند و بر سلامت قلب و عروق شما تأثیر بگذارند.

نکته مثبت ماجرا این است که کلسترول بالا را می‌توان کاهش داد و خطر بیماری قلبی و سکته را کاهش داد. اگر ۲۰ سال یا بیشتر دارید، کلسترول خود را آزمایش و با پزشک خود برای تنظیم سطح کلسترول خود در صورت نیاز همکاری کنید.

رژیم غذایی سالم برای قلب

از دیدگاه تغذیه، بهترین راه برای کاهش کلسترول، کاهش مصرف چربی‌های اشباع شده و چربی ترانس است. چربی اشباع شده را به کمتر از شش درصد کالری روزانه محدود کنید و میزان چربی ترانس مصرفی را به حداقل برسانید. کاهش این چربی‌ها به معنای محدود کردن مصرف گوشت قرمز و محصولات لبنی تهیه شده با شیر کامل(پرچرب) است. به جای آن شیر کم چربی، محصولات لبنی بسیار کم چرب یا بدون چربی را انتخاب کنید همچنین به معنای محدود کردن غذاهای سرخ شده و پخت و پز با روغن های سالم مانند روغن گیاهی است. رژیم غذایی سالم برای قلب بر مصرف میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، مرغ، ماهی، آجیل و روغن‌های گیاهی غیر گرمسیری تاکید دارد، در حالی که مصرف گوشت‌های قرمز و فرآوری‌شده، غذاها و نوشیدنی‌های شیرین شده با سدیم و شکر را محدود می‌کند. 

برای اینکه در مورد آنچه می خورید هوشمندانه تر عمل کنید، به برچسب‌های مواد غذایی بیشتر توجه کنید. چربی‌ها را بشناسید. دانستن اینکه کدام چربی‌ها کلسترول LDL را افزایش می‌دهند و کدام چربی‌ها کلسترول LDL را افزایش نمی‌دهند، کلیدی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی است. برای کاهش سطح کلسترول غذای سالم بپزید. یک برنامه غذایی سالم برای سلامت قلب می‌تواند به شما در کنترل سطح کلسترول خون کمک کند.

از نظر بدنی فعال‌تر شوید

سبک زندگی بی تحرک کلسترولHDL (کلسترول خوب) را کاهش می دهد. HDL کمتر به این معنی است که کلسترول خوب کمتری برای حذف کلسترول بد از شریان‌های شما وجود دارد. فعالیت بدنی مهم است. حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط در هفته برای کاهش کلسترول و فشار خون بالا کافی است. شما گزینه‌های زیادی از جمله پیاده روی سریع، شنا، دوچرخه سواری یا حتی کار در حیاط را پیش رو دارید.

ترک سیگار

سیگار کشیدن و استعمال دخانیات کلسترول HDL را کاهش می‌دهد. بدتر از آن، زمانی که فردی با سطح کلسترول نامطلوب سیگار می‌کشد، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب افزایش می‌یابد. سیگارهمچنین خطر سایر عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون بالا و دیابت را افزایش می‌دهد. با ترک سیگار، افراد سیگاری می‌توانند کلسترول LDL خود را کاهش و سطح کلسترول HDL خود را افزایش دهند همچنین ترک سیگار می‌تواند به محافظت از شریان‌های آن‌ها کمک کند. افراد غیرسیگاری باید از قرار گرفتن در معرض دود سیگار خودداری کنند.

کاهش وزن؛ راهکاری برای بهبود عدد کلسترول

به نقل از دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، اضافه وزن یا چاقی باعث افزایش کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب می شود اما کاهش وزن بین ۵ تا ۱۰ درصد می تواند به بهبود عدد کلسترول کمک کند همچنین متخصص مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند به شما کمک کند تا به اهداف سلامتی خود از جمله حفظ کلسترول در سطوح سالم برسید. تصمیم‌گیری با تیم مراقبت‌های بهداشتی بهترین راه برای ایجاد یک برنامه درمانی است که بیشتر به آن پایبند خواهید بود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر