کد خبر: 162434
A

پرونده استیضاح وزیر کشور بسته شد؟

نماینده موافق استیضاح وزیر کشور تاکید دارد، پرونده استیضاح وحیدی ارتباطی با ماجرای برکناری معاون سیاسی ندارد و همچنان باید در دستور کار باشد.

پرونده استیضاح وزیر کشور بسته شد؟

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ «استیضاح وزیر منتفی نشده است.» این خبر را روز گذشته مشاور رئیس مجلس اعلام کرد تا پرونده ای که تصور می شد با برکناری معاون سیاسی وزیر کشور بسته شود همچنان روی میز نمایندگان باز بماند.

در این میان برخی خبرها حکایت از لابی ها و رایزنی های قالیباف برای مختومه کردن طرح استیضاح خاصه بعد از برکناری غلامرضا از معاون سیاسی وزارت کشور دارد اما برخی موافقان استیضاح وزیر کشور اصرار دارند پرونده استیضاح وزیر منفک از پرونده معاون سیاسی بوده و عملکرد وحیدی در عزل و نصب ها و عملکرد استانداران را علت اصلی استیضاح اعلام می کنند.

علیرضا بیگی نماینده تبریز که از حامیان استیضاح وزیر کشور است می‌گوید؛« در جلسه با وزیر کشور به صراحت اعلام کردیم که برکناری معاون سیاسی درخواست آقای قالیباف است نه نمایندگان امضا کننده طرح استیضاح.»

او از ضرب العجل رئیس مجلس به وزیر کشور روایت کرد و گفت؛« به نظر می رسید آقای قالیباف داشتند تیغ استیضاح را مدیریت می کردند که بتواند آقای غلامرضا را از آن مسئولیت بردارد.»

احمد علیرضا بیگی، نماینده تبریز و از امضا کنندگان طرح استیضاح وزیر کشور، تهیه این طرح را مربوط به چهار ماه پیش دانست و گفت: قبل از بخشنامه معاون سیاسی، عملکرد وزیر کشور در موضوعات مختلف محل مناقشه بود و تعدادی از نمایندگان طرح استیضاح را امضا کرده بودند. زمانی هم که موضوع بخشنامه معاون سیاسی پیش آمد تعداد امضا ها افزایش پیدا کرد و در عین حال اعتراضاتی به خود وزیر کشور از جهت صدور این نامه از جانب نمایندگان صورت پذیرفت.

وزیر کشور واقعا قول برکناری وزیر کشور را داده بود؟

نماینده تبریز با اشاره به اینکه حضور وزیر در جلسه غیرعلنی با مجلس جهت توضیح برخی مسائل پیرامون بخشنامه انتخاباتی معاون سیاسی، اعتراضات و هیاهوی شدید نمایندگان را در پی داشت گفت: آقای وحیدی در آن جلسه بابت این بخشنامه عذرخواهی کردند و گفتند آن بندهایی که به معنی تداخل قوا بوده است را حذف کرده ام. همچنین در آن جلسه در مورد جابجایی اقای غلامرضا موضوعاتی از جانب نمایندگان مطرح شد که ایشان گفتند من بررسی می کنم و دو هفته هم وقت خواستند. آقای قالیباف هم گفتند که ایشان به من قول داده که اینکار را انجام دهد، البته آقای قالیباف زمانی این حرف را زدند که آقای وحیدی در جلسه نبودند و تا جایی که من بخاطر دارم وزیر کشور در زمان حضور در جلسه قولی بابت اینکه آقای غلامرضا را برکنار کنند ندادند و گفتند بررسی می کنم.

برکناری معاون سیاسی درخواست قالیباف بود

بیگی ادامه داد: ما که جزو امضاء کنندگان استیضاح بودیم نسبت به این موضوع دقت داشتیم که به هیچ عنوان نسبت به این بخشنامه ای که صادر شده به معاون وزیر معترض نمی شویم و به همین جهت حتی در جلسه رسیدگی به استیضاح آقای وزیر آمدیم و به صراحت اعلام کردیم که این موضوع مورد درخواست اقای قالیباف است و مورد درخواست ما نمایندگان استیضاح کننده نیست.

این نماینده منتقد دولت گفت: در این جلسه تاکید کردیم که ما اصلا در مورد آقای غلامرضا ادعایی نداریم و درخواستی از شما نداریم. در جلسه رسیدگی به طرح استیضاح هم در مورد اقای غلامرضا هیچ موضوعی مطرح نشد و عموما شکوه و شکایت نمایندگان از انتصابات وزارت کشور، سوءعملکردها و موضوعاتی از این دست بود که ایشان هم در مورد این موضوعات پاسخ های کلیشه ای دادند که دست آخر سبب شد که نمایندگان استیضاح اعلام کنند که از توضیخات وزیر قانع نشده اند و درخواست شان این است که موضوع به صحن ارجاع شود.

ضرب العجل قالیباف به وزیر کشور /پرونده استیضاح وحیدی بسته می شود؟

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها افزود: به وزیر کشور گفتیم تشخیص ما این است که شما بواسطه نگاهی که دارید سبب ورود به موضوعات امنیتی پر خسارتی برای کشور شده اید که ادامه مسئولیت شما حتما این خسارت را بیشتر می کند.

قالیباف استیضاح را مدیریت کرد تا غلامرضا برکنار شود

این نماینده مجلس اقدام وزیر کشور در برکناری معاونش را ناشی از ضعف او برشمرد و افزود: تا قبل داستان شاهچراغ موضعی که از جانب دولت گرفته می شد این بود که دولت به هیچ عنوان بنا ندارد که در برکناری اقای غلامرضا اقدامی داشته باشد. ضمن اینکه روز یکشنبه هفته گذشته که ما موضوع استیضاح را از آقای قالیباف پیگیری می کردیم ایشان گفتند که دوشنبه اعلام وصول می شود ولی همان شب غلامرضا برکنار شد. بنظر من این ضرب العجلی بود که از طرف آقای قالیباف به وزیر داده شده بود. در واقع اقای قالیباف داشتند تیغ استیضاح را مدیریت می کردند که بتواند اقای غلامرضا را از آن مسئولیت بردارد.

در برکناری معاون سیاسی تضاد منافع حرف اول را می زند

علیرضا بیگی دیدگاه و احساس نگرانی قالیباف از عملکرد آقای غلامرضا در بحث انتخابات را علت پافشاری در این برکناری دانست و اظهار داشت: غیر از بحث تضاد منافع مسئله دیگری نمی توانست وجود داشته باشد. آن چیزی که اقای غلامرضا اعلام کرده بود دردولت های گذشته هم سابقه داشته است، در دولت آقای احمدی نژاد هم یک همچین نامه ای با امضای رئیس جمهور صادر شده بود.

پایداری ها طرفدار غلامرضا بودند

وی با بیان اینکه پایداری ها طرفدار آقای غلامرضا هستند، اذعان کرد:در واقع این یک اقدام پیشگیرانه برای روز انتخابات محسوب می شد.

نماینده تبریز در مورد شائبه های مطرح شده پیرامون مهندسی انتخابات، گفت: اگر زمینه مساعد برای باور کردن صندوق رای ایجاد شود که سبب حضور گسترده مردم خواهد شد قطعا این سناریو نمی تواند تحقق پیدا کند. ما دراین برهه تاریخی بیش از هز زمان دیگری به حضور گسترده مردم نیازمندیم.

منبع: خبرآنلاین

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر