کد خبر: 162890
A

واکنش عضو کمیسیون امنیت مجلس به مهاجرت نخبگان

عضو کمیسیون امنیت مجلس کفت: بسیاری از نخبگان دوست ندارند کشور را ترک کنند، اهتمام برای بازگرداندن مهاجرین از هم سوی حاکمیت وجود دارد اما دستگاه های ذی ربط که در قالب دولت هستند باید نسبت به این مساله توجه داشته باشند.

واکنش عضو کمیسیون امنیت مجلس به مهاجرت نخبگان

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛ فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بسیاری از نخبگان دوست ندارند کشور را ترک کنند، گفت: نوع برخورد دستگاه ها به گونه‌ای است که حلقه را برای آنها تنگ کرده است؛ به عنوان مثال شاید انتظاراتی دارند که عملی نمی‌شود که دستگاه های ذی ربط باید ملاحظات آنها را داشته باشند.

وی در رابطه با افزایش موج مهاجرت‌ها، اظهار کرد: نخبگان سرمایه اجتماعی و فرهنگی هر ملتی محسوب می‌شود و جمهوری اسلامی ایران هم بر همین اساس اهتمام جدی نسبت به حفظ نخبگان در تخصص و رشته‌های مختلف دارد. البته این مسئله به معنای این نیست که نخبگان کشور ما با نخبگان دنیا ارتباط برقرار نکنند ولی در حال حاضر دلایل مهاجرت ها خصوصا مهاجرت نخبگان، باید توسط دستگاه‌های مختلف بررسی شده و شرایطی فراهم کنیم که این اتفاق رخ ندهد.

این نماینده مجلس ادامه داد: نخبگان ما، دلسوز هستند که دوست دارند برای کشور و مردم خودشان کار کنند، اما نوع برخورد دستگاه‌ها به گونه‌ای است که حلقه را برای آنها تنگ کرده است؛ به عنوان مثال شاید انتظاراتی دارند که عملی نمی‌شود که دستگاه های ذی ربط باید ملاحظات آنها را داشته باشند؛ خصوصا وزارتخانه های بهداشت و درمان، علوم و ارشاد متولی اینگونه مسایل هستند که باید توجه بیشتری به مطالبات این قشر داشته باشند.

مالکی با بیان اینکه بسیاری از نخبگان دوست ندارند کشور را ترک کنند گفت: اهتمام برای بازگرداندن مهاجرین از سوی حاکمیت وجود دارد اما دستگاه های ذی ربط که در قالب دولت هستند باید نسبت به این مساله توجه داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات معیشتی که دلیل برخی از مردم برای مهاجرت است، خاطرنشان کرد: مسایل معیشتی به کلان کشور باز می گردد؛ مجلس تا جایی که توانسته نسبت به ترمیم حقوق و معیشت نخبگان تصمیمات خوبی داشته است؛ اما وزارتخانه ها می‌توانند به کمیسیون های تخصصی پیشنهاد دهند که اگر نیاز به قانون دارند مجلس قطعا کوتاهی نخواهد کرد و کمیسیون امنیت ملی مجلس هم در جلساتی که با وزیر امور خارجه خواهد داشت مساله مهاجرت ها را مطرح می کند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر