کد خبر: 166966
A
در گفت‌وگو با دیده‌بان ایران مطرح شد؛

وکیل دادگستری: صالح نیکبخت به یک سال حبس و دو سال دوسال منع استفاده از فضای مجازی محکوم شد/ دادگاه موکلم را به خاطر انجام مصاحبه با رسانه ها محکوم کرده است

علی رضایی، وکیل دادگستری درباره جزییات محکومیت صادره شده برای محمدصالح نیکبخت به سایت دیده بان ایران گفت: ایشان ۹ فقره مصاحبه داشته اند که تمام این مصاحبه ها پرینت گرفته شده و جزو ضمائم و مستندات پرونده است مصاحبه درباره پرونده مرگ خانم مهسا امینی، مصاحبه درباره کولبران، تشریح آزادی یک زندانی و.. به عنوان مستندات در پرونده قرار داده شده بود.

وکیل دادگستری: صالح نیکبخت به یک سال حبس و دو سال دوسال منع استفاده از فضای مجازی محکوم شد/ دادگاه موکلم را به خاطر انجام مصاحبه با رسانه ها محکوم کرده است

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی محمد صالح نیکبخت وکیل پرونده مهسا امینی به یکسال حبس محکوم کرده است. ۱۰ مهر ۱۴۰۲ جلسه نهایی رسیدگی به پرونده صالح نیکبخت وکیل و حقوق دان در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی عموزاد تحت عنوان اتهامی «فعالیت تبلیغی علیه نظام» برگزار و ۱۶ مهرماه حکم صادر و ۲۴ مهرماه به وکیل وی ارائه شد. 

برای بررسی جزییات رای بدوی صادر شده برای این وکیل دادگستری سایت دیده بان ایران با علی رضایی، وکیل صالح نیکبخت گفت و گو کرده است. 

علی رضایی درباره جزییات حکم صادرشده به دیده بان ایرات گفت: رای دادگاه انقلاب اسلامی در خصوص پرونده آقای صالح نیکبخت در تاریخ ۱۶ مهر صادر اما دیروز به بنده ابلاغ شد من به دفتر شعبه ی ۲۸ مراجعه کردم و رای ۲۴ مهر به ما ابلاغ شد. بر اساس رای صادر شده، آقای نیکبخت به اتهام فعالیت علیه نظام به یک سال حبس محکوم به همراه مجازات تکمیلی محکوم شده اند.

رضایی خاطر نشان کرد: براساس مجازات تکمیلی دوسال منع استفاده از فضای مجازی را برای این وکیل دادگستری در نظر گرفته است.

وکیل صالح نیکبخت با اشاره به در نظر گرفتن حداکثر مجازات برای این وکیل دادگستری به دیده بان ایران گفت: دادگاه بر اساس ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی حداکثر مجازات مقرر که یک سال است را برای ایشان در نظر گرفته که با توجه به سن ایشان که در آستانه ۷۳ سالگی هستند به حداکثر مجازات آن هم به خاطر مصاحبه هایی که به منزله جرم نیست جای تعجب دارد.

این وکیل دادگستری در ادامه خاطر نشان کرد: مصاحبه ها و اظهار نظرهای موکل من بر اساس وظیفه قانونی وکیل بوده و  نه جرم است و نه موکل چیزی غیر از این گفته، اما دادگاه انقلاب بدون توجه به اظهارات قانونی موکل، مصاحبه او با روزنامه اعتماد در خصوص تشریح روند رسیدگی به پرونده مرگ مهسا امینی را به عنوان یکی از ادله انتساب جرم به عنوان فعالیت تبلیغی علیه نظام تلقی کرده و او را به خاطر این مصاحبه‌ها محکوم کرده‌ است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این حکم بدوی است و چه زمانی درخواست تجدید نظر را ارائه می کنید، به دیده بان ایران گفت: حکم در مرحله ی بدوی صادر شده است ما ۲۰ روز فرصت داریم که نسبت به آن تجدید نظر خواهی نماییم البته خود ایشان طبق صحبتی که دیروز با ایشان داشتم تمایلی نداشتند که تجدید نظر خواهی و اعتراضی صورت بگیرد اما من چون وظیفه حرفه ای و قانونی در ارتباط با این موضوع دارم سعی می‌کنم ایشان را متقاعد نماییم که اعتراض صورت بگیرد و امیدوار باشیم که در مراحل بعد رای نقض شود.

رضایی در پاسخ به این سوال که آیا دادگاه مشخصا اعلام کرده است این حکم در رابطه با کدام مصاحبه و اظهار نظرصادر شده گفت:

ایشان ۹ فقره مصاحبه داشته اند که تمام این مصاحبه ها پرینت گرفته شده و جزو ضمائم و مستندات پرونده است دادگاه صرفا با بیان عناوین این مصاحبه ها که مثلا در ارتباط با موضوع کولبری بوده است یا برخورد با مهاجرین افغانی در مرز ها صورت می‌گیرد یا در خصوص موتور سواری بانوان بوده است. متاسفانه مصاحبه با بی بی سی که با هدف تشریح پرونده یکی از موکلینش که منجر به آزادی یک زندانی کرد سوری شد هم در مستندات ذکر کرده اند.

رضایی در ادامه گفت: از جمله آخرین موردی که مد نظر کیفر خواست و دادگاه بوده مصاحبه آقای نیکبخت درباره تشریح پروند پرونده مهسا امینی با روزنامه اعتماد بود. دادگاه مجموع این مصاحبه ها را به عنوان ادله اتهامی فعالیت تبلیغی علیه نظام برای آقای نیکبخت در نظر گرفته و ایشان را محکوم به یکسال حبس کرده است.

16103720154925

 

هیچ جمله ای از جملات آقای نیکبخت در آن مصاحبه ها مصداق فعالیت تبلیغاتی علیه نظام نبوده است

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: من به عنوان وکیل ایشان قبل از برگزاری جلسات چندین روز دوشنبه حاضر شدم و تمام مصاحبه ها و صحبت های ایشان را یادداشت برداری کردم همچنین مصاحبه های ایشان که انجام داده بودند جز مستندات شکایت بود از لحاظ حقوقی نه به عنوان وکیل بلکه شخصی که حقوق خوانده است و به مسائل حقوقی آشنا است به جرائت می‌توانم بگویم هیچ جمله ای از جملات آقای نیکبخت در آن مصاحبه ها مصداق فعالیت تبلیغاتی علیه نظام نبوده است.

رضایی در انتقاد به حکم بدوی صادر شده به دیده بان ایران گفت: فعالیت حقوقی آقای صالح نیکبخت یک مبنای مشخصی دارد و بر این اساس باید مورد بررسی قرار بگیرد که آیا جمله ای از جملات گوینده و متهم ضدیت با جمهوریت و اسلام داشته  یا ضدیت با تمامیت ارضی نظام داشته اند یا خیر. در هیچ یک از مصاحبه هایی که ایشان  بر ضد نظام  یا بر خلاف اسلامیت نظام صحبتی نکرده اند و یا علیه تمامیت ارضی کشور سخنی نگفته اند؛ بنابراین حکم صادر شده با هیچ کدام از اینها مصداق پیدا نمی‌کند. متاسفانه دادگاه  ه دفاعیاتی که از جانب ایشان و از جانب بنده به عنوان وکیل، توجهی نکرده و این رای صادر شده است.

وی در پایان درباره نهاد یا نهادهای شاکی یا گزارش کننده، گفت: تشکیل پرونده بیشتر بر مبنای گزارشی بوده است که از وزارت اطلاعات  ارسال شده بود. 

منبع: سایت دیده بان ایران 

 

 

 

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر